Češi předvedli na ME v baseballu nevídané drama, Belgii porazili v prodloužení

Ján Jabrocký
15. 9. 2016 15:55
Česká baseballová reprezentace v nadstavbové části mistrovství Evropy porazila Belgii 4:3 v 10. směně, a stále tak může pomýšlet na medaili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Neuvěřitelné drama nabídl první souboj českého národního týmu v nadstavbové skupině Mistrovství Evropy v Belgii. Češi dlouho nedokázali zlomit snaživého soupeře a dokonce byli jeden aut od prohry. V poslední možnou chvíli však dokázali vyrovnat a v nastavení Matěj Hejma před množstvím českých fanoušků rozhodl o velmi cenné výhře 4:3.

Češi nezvykle chybovali v obraně

Belgie přijela na letošní šampionát s velmi dobrý týmem, což ukázala i v základní skupině, ve které porazila i Francii a na její úkor se probojovala do další fáze. O tom se přesvědčili také čeští baseballisté, kteří se dlouho nedokázali pořádně prosadit. V první směně sice byli blízko bodu, ale postup Petra Síly na třetí metě zastavil špatně postavený rozhodčí.

Ve třetí směně se Češi dostali do vedení 1-0 zásluhou dvoumetrového odpalu Martina Schneidera, ale to bylo na delší dobu vše. Naopak Belgičané utkání nejdříve vyrovnali a následně v sedmé směně otočili ve svůj prospěch. To vše i s přispěním chyb v české obraně, která jich v zápase udělal nezvykle moc. Pět chyb moc nepodpořilo velmi dobrý výkon nadhazovače Marka Červenky. Toho po pěti směnách vystřídali Petr Minařík, Jan Novák a Daniel Mráz.

Fanoušci pomohli k vyrovnání

V útoku však byli Češi celý zápas lepší než jeho soupeř, ale své odpaly nedokázali proměňovat v doběhy. Před dohrávkou deváté směny měli nůž na krku a potřebovali minimálně jeden doběh, aby mohli pomýšlet na vítězství. Tady se nakonec ukázalo, jak je letošní výběr silný a sebevědomý, když při dvou autech Petr Zýma stáhl pro vyrovnávající bod Michala Ondráčka a poslal zápas do nastavení.

"Ke konci zápasu jsem si věřil,“ komentoval svůj důležitý pokus Petr Zýma. "Kulisa byla úžasná. Naši fanoušci byli skvělí. Ani na střídačce nebyly pochybnosti, že by to nešlo. Michal Ondráček na dva auty získal metu, tak jsem na něj mrkl, že jdu pálit, tak ať se podle toho zařídí,“ smál se sympatický hráč pražských Eagles. "Já jsem pak jen dokončil, co jsem slíbil. Ale nervy jsem měl. Když je taková situace, tak je to potřeba zpomalit. Nádech-výdech. Pak si vybrat ten jeden nadhoz a trefit to nejlépe, co to jde. Zbytek už je ve hvězdách.“ 

Výhru trefil Hejma

Nastavení se na evropské scéně hraje dvěma běžci na metách od začátku půlsměny. I tuto situaci Češi zvládli skvěle, když v obraně soupeři povolili jediný doběh, a před dohrávkou tak měli šanci rozhodnout utkání ve svůj prospěch. Jakub Sládek nejdříve posunul oba běžce do skórovacích pozic. Belgičané pak darovali metu zdarma Martinu Schneiderovi s vidinou zahrání dvojautu. Ale proti byl Matěj Hejma, jenž se opřel do nadhozu a dvěma staženými body zařídil Česku velmi důležité vítězství.

"Belgičané byli nepříjemný soupeř,“ řekl po utkání startující nadhazovač českého týmu Marek Červenka. "Hráli dobře v obraně a na pálce bojovali, jak mohli. Naštěstí se nám podařilo na konci zatlačit na jejich nadhazovače a výsledek jsme otočili v náš prospěch. Zítra se musíme soustředit na další zápas a hrát nadhoz po nadhozu,“ připomněl Marek, že Česko stále čekají důležitá utkání.

Výběr Mikea Griffina tak i nadále může pomýšlet na zisk historické medaile. Stále však musí zvítězit ve zbylých dvou zápasech nadstavbové skupiny, ve kterých jej čekají souboje s Itálii a Španělskem. Oba týmy však Češi dokázali porazit před dvěma týdny na Italském baseballovém týdnu a pokud by se jim to povedlo zopakovat i v Nizozemsku, mají šanci zahrát si nedělní finále.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy