Londýn - Světová antidopingová agentura se nechce zúčastnit vyšetřování, zda Mezinárodní cyklistická unie UCI zakrývala doping bývalého sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga. WADA se totiž bojí o nestrannost nezávislé komise, kterou případem pověřila UCI.
"Obáváme se, že proces je příliš zaměřený na Armstrongův případ, takže nepřinese řešení mnohem většího a zakořeněného problému," citovala agentura Reuters prohlášení WADA.
Pod palbou kritiky opět také UCI
Ke kritice se přidala také Americká antidopingová agentura, na základě jejíž zprávy dostal Armstrong loni v srpnu doživotní distanc a přišel o triumfy na Tour.
"UCI jezdcům, kteří by mohli promluvit, nenabízí ani tu nejmenší ochranu před následky jejich svědectví. Proto musíme zpochybnit odhodlání unie celou záležitost pořádně prošetřit. Vypadá to totiž, že komisi oslepila a svázala jí ruce, aby dosáhla předem určeného závěru," uvedla USADA v prohlášení.
Vedení UCI následně přehodnotilo své stanovisko a oznámilo, že je ochotné nabídnout amnestii jezdcům a funkcionářům, kteří poskytnou komisi informace. Pokud to bude v souladu se Světovým antidopingovým kodexem. Členy komise hodlá unie o možnosti amnestie pro svědky informovat v příštím týdnu.
Jména členů komise jsou již známá
Komisi, kterou na žádost UCI sestavil šéf Sportovního arbitrážního soudu John Coates, tvoří bývalý britský soudce Philip Otton, australský právník Malcolm Holmes a jedenáctinásobná paralympijská vítězka Tanni Greyová-Thompsonová z Velké Británie. Případem se budou zabývat na dubnovém zasedání a zprávu vedení UCI předají 1. června.
UCI se vyšetřováním snaží napravit reputaci cyklistiky po aféře kolem Armstronga, během které vyšlo najevo, že v minulosti od něj přijala 100 tisíc dolarů na boj s dopingem. Američan tak měl údajně zaplatit za to, že unie ututlala jeho pozitivní dopingový test v závodě Kolem Švýcarska v roce 2001.
Cyklistická unie také ve středu spustila horkou telefonickou linku, kde se na ni mohou závodníci obracet s informacemi o dopingu. Její zřízení oznámila už loni v říjnu.
Žádosti o odškodnění se hromadí
Armstrong obvinění z dopingu dlouhá léta popíral, v pondělí se však při natáčení rozhovoru pro televizní pořad Oprah Winfreyové k užívání zakázaných látek přiznal. Za provinění byl už loni po vyšetřování USADA potrestán na sportovní úrovni, teď však kvůli němu čelí několika žalobám.
Odškodné po něm chtějí organizátoři závodu Tour Down Under, britský list Sunday Times, na kterém Armstrong v minulosti vysoudil peníze za křivé obvinění z dopingu, a také řada sponzorů.
Ze zpronevěry milionů dolarů od americké pošty, tehdejšího sponzora jeho stáje, Armstronga navíc obvinil bývalý kolega z US Postal Floyd Landis. K němu by se měly podle zámořských médií připojit i federální úřady, které původně vyšetřování před necelým rokem zastavily. Pokud by soud Armstrongovu vinu uznal, mohla by americká vláda požadovat odškodné až 100 milionů dolarů.
Podle stanice CBS Armstrong nabídl, že vrátí pět milionů dolarů, a ministerstvu spravedlnosti navrhl, že bude spolupracovat při vyšetřování jako svědek. Státní úřady to však odmítly.