Bude Kličko boxovat v Riu? Šance roste, AIBA je pro start profesionálů

ČTK ČTK
25. 2. 2016 13:47
Vedení Světové boxerské asociace (AIBA) souhlasí se startem profesionálních boxerů na olympiádě v Riu de Janeiro. Realizaci plánu ale ohrožuje nedostatek času.
Vladimir Kličko, jako ostatní hvězdní profesionálové, mají šanci boxovat už na olympiádě v Riu.
Vladimir Kličko, jako ostatní hvězdní profesionálové, mají šanci boxovat už na olympiádě v Riu. | Foto: Reuters

Manchester - Hvězdní profesionální boxeři se teoreticky mohou objevit již na letošních olympijských hrách v Riu de Janeiro. Vedení Světové boxerské asociace (AIBA) se totiž na svém středečním zasedání v Manchesteru dohodlo, že povolí start na vrcholné akci všem boxerům. Pokud se tak opravdu stane, v Brazílii by mohli být například Ukrajinec Vladimir Kličko nebo Američan Floyd Mayweather. Plán ale s ohledem na časovou tíseň není moc reálný.

"Chceme, aby na olympiádě startovali nejlepší boxeři," uvedl prezident asociace Čching Kchuo Wu pro agenturu AP. "Mezinárodní olympijský výbor chce mít na hrách nejlepší sportovce a AIBA je pravděpodobně jediná, kdo je tam nemá. Navíc asociace slaví 70. výročí od založení, proto chceme, aby se tak stalo letos, a ne až za čtyři roky," podotkl Čching Kchuo Wu.

AIBA již povolila starty profesionálům na hrách v Riu v minulosti, ale pouze těm, kteří mezi profesionály odboxovali maximálně patnáct zápasů. A také oni se na OH museli kvalifikovat. Nyní chce i tuto podmínku zrušit. "Když jsem se v roce 2006 dostal do čela asociace, hned jsem říkal, že označení amatérský box není relevantní. Když se podíváte na jakýkoliv olympijský sport, který je amatérský?" uvedl Čching Kchuo Wu.

Přestože olympiáda začne už za 162 dnů a boxeři od minulého roku mají možnost se do Ria kvalifikovat, Čching Kchuo Wu je přesvědčen, že AIBA zvládne vše změnit a připravit nová kritéria. "Podle nás je to možné," řekl čínský předseda. Případnou změnu musí ještě schválit výkonný výbor AIBA.

Čching Kchuo Wu tvrdí, že změnu zástupci národních federací podporují. Prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček ale tak optimistický není. "Myslím si, že je to dobrý nápad, ale v současné době s ohledem na čas nerealizovatelný. Vše by se muselo vyřešit za pár měsíců," uvedl Žáček pro czechboxing.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy