Brutální knockout! Wilder sestřelil Szpilku a poté si pokecal s Furym

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
17. 1. 2016 7:26
Američan Deontay Wilder je i nadále šampionem WBC v těžké váze, když v New Yorku dokázal v závěru devátého kola tvrdě knockoutovat polského vyzývatele Artura Szpilku.
Deontay Wilder a Tyson Fury tváří v tvář v ringu | Video:

New York - Brutálním způsobem zakončil Američan Deontay Wilder ne úplně povedený duel s Polákem Arturem Szpilkou. Ten jej více jak osm kol trápil, jenže v závěru devátého si naběhl na kontr z přední ruky šampiona a z ringu jej odnesli na nosítkách. Ve druhém duelu o titul mistra světa v těžké váze triumfoval další zámořský bijec Charles Martin, který porazil Ukrajince Vjačeslava Glazkova technickým KO ve třetím kole.

Sliboval, že Szpilku přizabije. A svá slova Wilder naplnil. "Dal jsem lidem, co chtěli, knockout! Moje pravačka je zpět," pronesl novopečený šampion po zápase. Přestože se jeho triumf nerodil snadno. Na oficiálních bodovacích lístcích sice po osmi kolech vedl 78-74 (2x) a 77-75, ovšem čekalo se od něj více. Weby Profiboxing.cz či WorldBoxingNews.com měli po osmi kolech ve vedení naopak Szpilku (shodně 77-75).

Szpilka nezačal špatně

Šestadvacetiletý Polák, kterého stejně jako soupeře uvedli do ringu legendy Lennox Lewis a Mike Tyson, začal dle rad například i svého krajana a rivala Krzysztofa Zimnocha aktivně a snažil se dostat o čtyři roky staršího šampiona pod tlak. A to se mu také dařilo.

V úvodních čtyřech kolech byl tím aktivnějším a přesnějším bijcem v ringu, ve třetím dějství dostal soupeře i do mírných problémů. Před 12 668 diváky, mezi kterými navíc vládly polské hlasivky, působil Wilder lehce nervózně a chytil se až těsně před polovinou vypsaných kol, kdy začal Szpilku trefovat ze své obávané pravačky.

"Szpilka bojoval velmi dobře a Deontay ho těžko trefoval. Musel se vypořádat s jeho otočeným gardem a tím, že byl výrazně menší, navíc boxoval hodně přikrčený. Chvíli mu to trvalo. Vyčkával, pak to ale stálo za to, ten úder? Bože, to bylo něco!" řekl promotér večera Lou DiBella.

Polák ale působil, že s ním tyto údery nic nedělají, soupeře provokoval rukama u pasu, kdy se tímto způsobem několikrát vyhýbal Wilderovým útokům. V osmém kole dokonce tak šikovně, že Američan při snaze zasáhnout přepadl a skončil na kolenou.

Wilder vystřihl brutální úder

Jenže všechny tyto údery Szpilka viděl. Ne tak vstřícný úder z přední ruky Wildera v závěru devátého kola, který mu sedl přesně na čelist a poslal do říše snů. Nadějně rozjetý duel skončil pro Poláka rázně, náhle a lehce nečekaně. Zatímco on snil na zádech o další promarněné snaze na velký triumf a historický zápis coby první polský šampion těžké váhy, jeho přítelkyně s pláčem schovala hlavu do hrudi krajana Andrzeje Fonfary.

"Byl to určitě šikovný a nepříjemný soupeř. Tak jako každý levák. Ale byl to zápas o titul mistra světa, ty nemají a nemohou být snadné. Nečekal jsem tak dlouhou záležitost, ale když je zápas vypsán na dvanáct kol," poklonil se soupeři vítěz.

Poláka nakonec lékaři po několika minutách přivedli k sobě a přestože ten vypadal, že by se mohl postavit, raději jej zafixovali a z ringu odnesli na nosítkách přímo do sanitky směr místní nemocnice. Vzpomínky na zanedbání péče od Magomeda Abdusalamova v několik kilometrů vzdálené Madison Square Garden po zápase s Mikem Perem necelé tři roky zpět jsou ještě zjevně hodně čerstvé.

Američan ukázal soupeři respekt

Ke cti vítěze budiž přičten fakt, že když viděl stav soupeře, opustil tentokrát od svých divokých oslav a dokud si se Szpilkou alespoň krátce nepromluvil, téměř vůbec před zraky svého povinného vyzyvatele Alexandra Povětkina svůj další triumf neslavil.

"Vždycky se modlím před zápasem za dvě věci – svůj tým a pak také za sebe a soupeře. Nechci zranit svého soupeře tak, aby se nemohl vrátit po zápase domů ke své rodině. Všichni boxeři riskují své životy pokaždé, když jsou v ringu. A tak bychom to měli brát," vysvětlil Wilder, který si vydělal 1,5 milionů dolarů, Szpilka pak 250 tisíc.

"Je v pořádku. Je při vědomí a ví přesně, kde je a co se stalo. Nechtěl jet do nemocnice, ale z preventivních důvodů musí. Je lepší být v bezpečí a lékařské péči, než později litovat," dodal za poraženého jeho americký trenér Ronnie Shields.

Zatímco výše zmíněný ruský bijec sledoval dění v ringu ze svého místa, držitel titulů WBA (Super) a WBO Tyson Fury (25-0, 18 KO) se během pozápasového rozhovoru objevil mezi šestnácti provazy a oba výřeční šampioni se navzájem u mikrofonu rozhodně nešetřili. Brit dokonce svlékl sako a naznačoval, že si to chce s Wilderem rozdat už dnes v noci.

Fury se objevil v ringu

"Tohle je hodně mizerný duel. Je tu jen jeden šampion. Ti dva kluci mi mohou maximálně vyleštit moje boty. Ne, nejsou hodni ani toho, nebo aby mi podrželi kabát. Stojí za prd," vykřikoval ještě před zápasem manchesterský obr, který se po výstupu v ringu vydal na drink do místního baru.

"Všichni víme, že je Fury falešný, je to od něj jen hra. Nebojím se nikoho, ani jeho. Příště přijdu já na jeho zápas. Nejsi opravdový bojovník. Nechci si hrát, tohle není wrestlingová show, ale box. Pokud chceš být v jednom ringu se mnou, měl by ses chovat slušně. Opravdu tě chci, chci ti ublížit," kontroval Wilder, který ale jedním dechem dodal, že si Brit bude muset na případný duel chvíli počkat.

A promotéra Američana – Ala Haymona z Premier Boxing Champions – tak čekají hodně náročné dny a týdny. Fury totiž nepřijel do New Yorku na výlet, ale dle všeho jednat právě o vzájemném sjednocujícím souboji s Wilderem. Ten se ale musí nyní již postavit zmíněnému Povětkinovi, jehož manažer Andrej Rjabinskij dorazil za velkou louži z úplně stejného důvodu.

Wilder musí nastoupit s Povětkinem

Tento zápas chce vidět i prezident WBC Mauricio Sulejman, Furyho navíc čeká odveta s Ukrajincem Vladimirem Kličkem, ke které by mělo dojít na londýnském Wembley někdy na konci jara, či začátku léta. "Ale já jsem za Furyho rád. Je to divočák, je to bavič a o tom tento sport je. Bavil lidi kolem sebe celý večer a tak to má být. Tohle je dobré pro všechny, on i Deontay umí bavit, nalákat fanoušky," dodal DiBella.

Povedenou americkou noc podtrhl ve druhém zápase o titul mistra světa v těžké váze – tentokrát federace IBF – Charles Martin. Ten porazil ve třech kolech Vjačeslava Glazkova a přestože byl aktivnější, hodně mu pomohlo zranění pravého kolene jeho soupeře.

Glazkova zradilo zdraví

Ten si jej ošklivě pochroumal, dvakrát se ocitl na podlaze ringu, ve druhém případě jej už musel ringový počítat a ve chvíli, kdy se Ukrajince zeptal, zda může pokračovat v boji a ten zakroutil odmítavě hlavou, bylo po souboji.

Zatímco Glazkov opustil ring ještě před vyhlášením, jeho první přemožitel mezi profíky přijímal gratulace – mezi prvními byla ta od Furyho, kterému IBF právě tento pás odebrala po jeho listopadové výhře nad dalším ukrajinským boxerem Vladimirem Kličkem poté, co se odmítl postavit právě Glazkovovi (kvůli doložce o odvetě s Kličkem ani neměl na výběr).

Menší kaňkou na tomto duelu budiž fakt, že se americký "Princ" i ukrajinský "Car" rozhodně nezachovali dle společenského a gentlemanského protokolu a před ním si odmítli klepnout rukavicemi a ani po jeho skončení spolu neprohodili jediné slůvko. Těmi naopak nešetřil na pozápasové tiskovce další ostrovní rebel Dereck Chisora (25-5, 17 KO), který před přítomnými novináři Martina vyzval na souboj.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy