Praha – Hodně napínavý a zajímavý rok mají za sebou boxeři i jejich fanoušci po celém světě. Uskutečnily se tisíce soubojů, na které si vzpomenou jen přímí účastníci, ovšem stejně tak viděli příznivci rohovnictví duely, na které se bude ještě dlouho vzpomínat po celém světě.
A není třeba žít jen minulostí. Nezapomenutelné zážitky mezi šestnácti provazy slibuje i rok 2015. Pojďme některé z nich představit. A nejen ty, které si můžete zakroužkovat ve svém kalendáři díky pevnému datu.
Amatérští boxeři budou usilovat o olympiádu
Začněme amatérským boxem, a to i tím českým. Ve druhé polovině roku (zatím není datum upřesněno, původně se mělo boxovat v březnu) se v Kataru uskuteční mistrovství světa boxerů-amatérů. A kromě jiného se tím odstartuje seriál nominačních turnajů pro brazilskou olympiádu.
Na ni se přímo kvalifikují tři nejlepší z jednotlivých vah, dalších třináct pak dostane šanci v nově vzniklé soutěži jménem "Světové hry" (jednotlivé kontinenty už je mají, v Evropě se pod jejich hlavičku zařadí ME, které je dalším kvalifikačním turnajem a uskuteční se v srpnu v bulharské Sofii).
Jaké jsou české šance? S ohledem na hodně přísná kritéria, jelikož Mezinárodní boxerská federace (AIBA) sdružuje ještě další dvě soutěže – poloprofesionální ligu WSB a profesionální AIBP, které budou mít vlastní nominační turnaje, velmi malé.
Aktuálně se největší šance dávají dlouhodobé tuzemské jedničce a olympionikovi z Londýna 2012 Zdeňku Chládkovi, který od letošní sezony startuje nově ve váze do 69 kilogramů, jeho parťákovi z váhy Robertu Bilíkovi a poté čerstvé supertíze a trojnásobnému tuzemskému šampionovi Danielu Táborskému.
Ten ale bude muset svoji nominaci na ME i MS potvrdit v soubojích s finalisty posledního MČR v této divizi (Táborský tam ještě startoval o váhu níže) Lukášem Wackerem, se kterým se utká na konci roku v Lucerně, a momentálně zraněným Pavlem Šourem, který si při cestě za titulem polámal kůstky v ruce.
Mezi další talenty patří například Erik Agateljan či Patrik Kliment, kteří ale v posledních měsících výkonnostně lehce stagnovali. Bohužel – nominace na olympiádu se netýká českých žen. Ty sice v posledních dvou letech udělaly pod vedením trenérky Evy Líškové obrovský výkonnostní progres, ovšem Česko nemá zastoupení ani v jedné ze tří olympijských vah.
Konec války Golden Boy a Top Rank
Více jak deset let deptal fanoušky i samotné bojovníky těžký konkurenční boj mezi dvěma nejsilnějšími stájemi - Golden Boy Promotions a Top Rank -, který ještě znásobil odchod Floyda Mayweathera od Boba Aruma pod křídla Golden Boy Oscara de la Hoyi. Mimochodem boxera, kterého mezi nejbohatší sportovce světa a celebrity vytáhl právě Arum.
Jenže letos na podzim se začaly zavedené pořádky měnit. De la Hoya se vrátil z odvykací kúry, začal se aktivně zapojovat do dění své firmy a hlavně propustil sportovního ředitele Richarda Schäfera, který svým nekompromisním přístupem „studenou boxerskou válku“ de facto způsobil.
Výsledek? Golden Boy uvažuje o spolupráci s televizí HBO (je před podpisem smlouvy), se kterou je smluvně vázán i Top Rank. To by znamenalo pro druhého televizního konkurenta – Showtime – buďto úpadek, nebo nutnost najít se všemi stranami společnou řeč.
Všeobecně se očekává poslední krok, což by znamenalo, že by se konečně mohli střetávat nejlepší bojovníci ve svých vahách, že by si obě stáje (a televize) nekonkurovaly stejnými daty galavečerů (a mnohdy i místy) jako dosud.
Mayweather vs. Pacquiao je blízko
Tím pádem by tak konečně mohlo dojít na souboj americké neporažené hvězdy Floyda Mayweathera a filipínského národního hrdiny Manny Pacquiaa. Mayweathera, nejbohatšího sportovce světa, sice poutá smlouva s televizí Showtime, ani on ale není tak mocný, aby šel hlavou proti zdi, respektive proti všem.
Navíc deset dní před Štědrým dnem poprvé pronesl slova, která chtěl slyšet každý fanoušek boxu: „Chci boxovat s Mannym Pacquiaem. Pojďme ten zápas udělat. 2. května 2015 v MGM Grand v Las Vegas!“
Ano, o tomto souboji se mluví posledních pět let, tentokrát ale skutečně vše nasvědčuje miliardové dohodě. Obě strany totiž na rozdíl od předešlých let spolu konečně jednají. Dle některých zdrojů už je dokonce smlouva oboustranně před podpisem.
De facto jediný, kdo může dohodu zhatit, je britský „Král“ Amir Khan, který předposlední víkend před vánočními svátky vypráskal Devona Alexandera. Spíše se ale očekává, že Mayweather se v letošním roce utká s oběma těmito soupeři. A na pořadí de facto fanouškům až tolik nezáleží.
Vladimir Kličko chce dobýt Ameriku
Ukrajinský vládce těžké váhy Vladimir Kličko sice drtí jednoho protivníka za druhým, ve Spojených státech (na Floridě) dlouhodobě žije – společně se snoubenkou Hayden Panettierovou a čerstvě i jejich prvorozenou dcerkou Kayou Evdokiaou –, pšenka mu ale dlouhodobě za velkou louží nekvete.
Na závěr kariéry by to rád nyní osmatřicetiletý obr změnil. První krok učinil již na podzim, kdy se jeho zápasy po roční odmlce vrátily do televizního programu zámořské televize HBO. Nyní je kousek od dohody s neporaženým Američanem Bryantem Jenningsem; k souboji má dojít 25. dubna v brooklynské aréně Barclays Center.
Pokud se tak skutečně stane, půjde o první Kličkův zápas na americké půdě po sedmi letech. Mnozí spekulují, že nezkušený Jennings nakonec přece jen z dohody couvne a uvolní místo naopak velezkušenému veteránovi – poslednímu americkému šampionovi těžké váhy a momentálně profesionálnímu stalkerovi Shannonu Briggsovi.
Dávalo by to totiž z obchodního hlediska ještě větší význam. Přestože v Evropě mají dvaačtyřicetiletého bijce za blázna, za Atlantikem je extrémně oblíbený a populární, navíc stejně jako například Mike Tyson právě z Brooklynu, kde by se boxovalo, pochází. To by byly pro Ukrajince naprosto dokonale připravené dveře na americkou půdu. Jen sáhnout po klice a otevřít je.
Navíc by se jemu a jeho týmu vyplatily investice vložené do show mezi ním a právě Briggsem. Není tajemstvím, že většina fanoušků a i expertů má za to, že Američanovo pronásledování Klička je jen dobře připraveným marketingovým tahem ze strany Ukrajince právě za účelem prosadit se na bohatém trhu mezi New Yorkem a Las Vegas.
Zastaví někdo Golovkina a Kovaljova?
Zatímco Ukrajinec Kličko Američany nudí, kazašsko-ruská dvojice Golovkin-Kovaljov si ji během jednoho roku dokonale podmanila. Dvaatřicetiletý Gennadij Golovkin drtí jednoho protivníka za druhým svým precizním, agresivním a čistým ofenzivním stylem.
O rok mladší Sergej Kovaljov v ničem nezaostává. Má charizma mimo ring a v něm se chová jako zvíře, které sežere jakoukoliv kořist. Naposledy připravil nejtěžší bodovou porážku i legendárnímu Američanovi Bernardovi Hopkinsi. Tenhle starý lišák obstál v souboji s „Crusherem“ jen svojí odolností, jinak neměl absolutně nárok.
Další na řadě by měl být Kanaďan Jean Pascal, pokud i ten padne, nejspíše konečně dojde na duel o všechny čtyři pásy mistra světa s jeho krajanem Adonisem Stevensonem. Mimochodem, zatímco dosud držel všechny tituly nejprestižnějších organizací světa (WBA, WBC, WBO a IBF) jen výše zmíněný Hopkins, v roce 2015 na tuto metu může kromě Kovaljova (nebo Stevensona) dosáhnout také i Vladimir Kličko.
Pokud vyhraje dubnový duel, mohl by se následně utkat se šampionem WBC. Tenhle pás zatím drží další Kanaďan Bermane Stiverne, který jej bude hájit už 17. ledna proti americkému knockouterovi Deontayi Wilderovi.
Historickým milníkům – že bude jeden bojovník v jedné váhové kategorii držet všechny čtyři pásy top organizací – napomáhají aktuálně i samotné federace. Ty měly v letošním roce několik společných mítinků, na kterých se jejich prezidenti mimo jiné domluvili, že během dalších dvou let by mohla každá váha znát svého absolutního krále.
Lze si přát více?