26. 2. 2011 13:30
Norská suverénka porazila Kowalcykovou a Johaugovou
Björgenová a Johaugová slaví.
Björgenová a Johaugová slaví. | Foto: Reuters

Oslo - Norský světový šampionát si zatím jednoznačně podmaňuje domácí hrdinka Marit Björgenová. Běžkyně získala na MS již druhé zlato, když po sprintu vyhrála také skiatlon na 15 kilometrů.

Stříbro míří díky Justyně Kowalczykové do Polska a bronz zůstává rovněž v Norsku zásluhou Therese Johaugové.

Česká reprezentantka Ivana Janečková doběhla na 22. místě a Eva Nývltová čtyřiatřicátá.

Björgenová přidala ke třem zlatým olympijským medailím již šestý titul mistryně světa a v počtu zlatých ze světových šampionátů překonala legendární krajanku Bente Skariovou.

"Myslela jsem jen na první místo. Chtěla jsem přijet už první na stadion, a to se mi povedlo," řekla šťastná vítězka, kterou po vyhlášení vítězek přijal v lóži norský král Harald V.

"Nikdy v životě jsem neměla lepší lyže. Je to, jako kdybych se svlékla a plula volně vzduchem," popisovala Björgenová. Na Holmenkollenu může podle odborníků vyhrát ještě čtyři další závody. "Teď se soustředím na desítku, ale bude těžké objet všechny tratě a všechno vyhrát. Uvidíme na konci šampionátu," byla opatrná norská hrdinka.

Ženy - skiatlon (15 km):
1. Björgenová (Nor.) 38:08,6, 2. Kowalczyková (Pol.) -7,5, 3. Johaugová (Nor.) -8,8, 4. Kallaová (Švéd.) -53,9, 5. Longaová (It.) -1:08,4, 6. Rydqvistová (Švéd.) -1:08,8, 7. Fesselová (Něm.) -1:08,8, 8. Saarinenová (Fin.) -1:11,3, 9. Steiraová (Nor.) -1:16,0, 10. Haagová (Švéd.) -1:38,2, ...22. Janečková -2:54,4, 34. Nývltová (obě ČR) -3:51,4.