Praha - Český biatlon zažívá zlaté časy. Po sezoně snů, v níž reprezentanti vystoupali celkem patnáctkrát na stupně vítězů ve Světovém poháru, přichází olympijský ročník. A podmínky pro biatlonistky jsou najednou úplně jiné, než dřív. Úspěchy samozřejmě přilákaly movité sponzory a z okrajového zimního sportu je rázem národní fenomén.
Český biatlon zbohatnul. „Biatlon šel v posledních letech strmě nahoru a daří se nám budovat širší ekonomicko-materiálovou základnu,“ pochvaluje si prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.
Podle něj se například zlepší samotná finanční motivace pro Gabrielu Soukalovou, Ondřeje Moravce a další české hvězdy. „Odměny budou určitě zajímavější, než bývaly. Třeba co se týče olympijských her, tak výbor oceňuje pouze medaile, my budeme moci odměnit i ty, kteří se umístí třeba do šestého místa,“ dodává šéf.
Úspěšné sport láká velké firmy
Nově nabitá popularita sportu kombinujícího lyžování se střelbou například zlákala potravinářskou společnost Hamé, aby se vrátila ke sportovnímu sponzoringu. Firma se stala novým hlavním partnerem českého biatlonu. Prý si od spolupráce slibuje, že díky ní osloví mladší veřejnost doma i v zahraničí. A čeští biatlonisté mají být stejným nositelem značky, jako před časem herec Bolek Polívka.
Partnerskou smlouvu navýšila také společnost Viessman, kterou biatlon oslovil nejen výsledky, ale i skvělou atmosférou v týmu. A přidalo se i BMW. „To je přilepšení pro biatlonisty, dostanou ty nejlepší vozidla, se kterými se budou pohybovat doma i v Evropě,“ podotýká Fiřtík.
Díky penězům se zlepší také cestování na samotné závody. Češi na ně budou více létat a absolvují méně namáhavých a dlouhých cest automobily. „Už jsme letěli na přípravu do Slovinska, kromě Skandinávie, která je jasná, poletíme třeba i do Francie,“ upřesňuje prezident českého biatlonu. Zlepšení podmínek by mělo být dlouhodobé. „Všechny smlouvy máme uzavřeny do olympijských her 2018,“ dodává Fiřtík.
Peníze bez dřiny nic neznamenají
Tým si ovšem uvědomuje, že lepší podmínky jim automaticky nezajistí opakování veleúspěšné sezony. „Miliony neudělají ze sportovce lepšího sportovce, pokud tam nebude ta dřina na tréninku. Může nám to přinést komfort, ale sportovci musí pořád vědět, že za nimi musí být tvrdá dřina. K tomu jim nepomůže vůbec nic,“ připomíná trenér mužů Ondřej Rybář, pod nímž společně se svými kolegy letos poprvé trénuje nejlepší česká biatlonistka Gabriela Soukalová.
Právě ona míří za největším cílem českého biatlonu v nadcházející sezoně. Chce přivést první českou biatlonovou medaili z olympijských her, které se uskuteční v únoru v Soči.
"Jsem teď nadšená, už od šestnácti let jsem doufala, že jednou budu moct trénovat s Ondrou a jeho skupinou. Chtěla jsem to každý rok, ale dřív to nebylo možné. Nakonec jsem se ale dočkala," říká čerstvě čtyřiadvacetiletá blondýnka.
Chtějí historickou medaili z olympiády
Mezi muži prý zažila nejnáročnější přípravu svého života. Zároveň ovšem podotýká, že mužský kolektiv má něco do sebe. „Oni ze všeho udělají legraci. Nerozebírají problémy kolem, ta komunikace s nimi je mnohem jednodušší. Musím si samozřejmě zvykat na trošku jiný slovník, ale už jsem si na to zvykla, takže už mi to ani nepřijde,“ dodává Soukalová.
Biatlon je tedy před novou sezonou ve velkém očekávání. I šéf svazu přiznává, že cítí nezvyklý tlak a napětí, zda se Češi vyrovnají se závazkem v podobě loňské skvělé sezony.
„Měl by to být náš vrchol. Mezi muži nám dorostla nejlepší generace, jsou v nejlepším věku. A máme vynikající mladá děvčata,“ pochvaluje si prezident Fiřtík, který doufá, že se v Soči podaří překonat dosud nejlepší český výsledek pod pěti kruhy. Ten zaznamenal v Naganu 1998 svým čtvrtým místem Ivan Masařík.
„Na olympiádě jsme dosud byli čtvrtí, pátí i šestí. Myslím si, že teď je ten nejvhodnější moment na historickou medaili,“ věří biatlonový šéf.