Basketbalisté inspirují volejbalisty. Chceme jejich jízdu napodobit, hlásí kouč

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 9. 2019 15:01
Vrcholem letošní volejbalové sezony je česká účast seniorského týmu mužů na mistrovství Evropy, které začíná pozítří ve Francii, Nizozemsku, Belgii a Slovinsku. Poprvé v historii se koná ve čtyřech státech, které budou hostit 24 družstev.
Čeští volejbalisté v přípravném zápase s Portugalskem.
Čeští volejbalisté v přípravném zápase s Portugalskem. | Foto: ČTK

"Máme za sebou částečnou generační výměnu, ale mladí hráči se rychle zabydleli, ukazují výkonnostní vzestup, a proto věřím v dobré výsledky," říká hlavní trenér Michal Nekola v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Z jakého důvodu umožnili volejbaloví šéfové sdílené pořadatelství šampionátu?

Nový model dává šanci dostat se na mistrovství i zemím, pro které to bylo dosud hodně složité. Tím by mělo dojít i větší popularizaci volejbalu po celé Evropě. Mimochodem v roce 2021 bude se jedna ze základních skupin konat v Ostravě.

Pokud jde o letošní šampionát, tak byla příprava podle vašich představ?

Byla dostatečně dlouhá a během osmi týdnů ji absolvovalo 14 hráčů ke všeobecné spokojenosti. Většinu času jsme strávili v Jablonci nad Nisou, kde máme už tradiční základnu. Sehráli jsme po dvou utkáních se Slovenskem a Portugalskem a tři s Francií, z nichž hned toho prvního si cením nejvíc. Sice jsme těsně 2:3 prohráli, ale ukázalo se, že pokud podáme koncentrovaný výkon, tak můžeme hrát s kýmkoli vyrovnané střetnutí.

Co byste řekl na adresu pěti soupeřů, proti nimž vaši svěřenci nastoupí na nizozemské půdě?

Jasným favoritem jsou Poláci, úřadující mistři světa. Velice silným sokem jsou Nizozemci, kteří budou mít sedmého hráče v domácím prostředí. S Estonskem máme z loňska vyrovnanou bilanci a stejný je i náš letošní účet s Ukrajinou. Trochu neznámým soupeřem pak bude Černá Hora, ale určitě to není žádný outsider. Jde tedy o skupinu, v níž bude rozhodovat momentální forma. Můžeme v ní skončit druzí, ale třeba i šestí, což však nechci říkat moc hlasitě.

Které zbraně českého týmu by měly být nejúčinnější?

Hodně bude záležet na servisu, který ve vyrovnaných bitvách může hrát rozhodující roli. Novým systémem přibyly zápasy ve skupině, takže času na odpočinek ve fyzicky náročných dnech bude velice málo. Máme však mladý tým a proto věřím, že to zvládne. A jako určitou výhodu vidím i výkonnostní rovnováhu všech hráčů. Nelze tedy mluvit o nějaké lavičce náhradníků.

S jakým vysvědčením byste byl spokojen?

Na posledním šampionátu skončil český tým sedmý a obhájit tuto pozici bude velice těžké. Základním cílem je postup ze základní skupiny, z které budou mít čtyři nejlepší celky otevřené dveře do osmifinále. A potom překvapit.

Jsou pro vás aspoň částečnou motivací basketbalisté?

Samozřejmě, že jejich nádhernou cestu pozorně sledujeme, jejich hra i výsledky jsou jedním slovem skvělé, což je pro nás opravdu motivace. Bylo by to úžasné, kdyby se nám podařilo jejich postup až do čtvrtfinále napodobit. Chceme se o to pokusit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Plzeňským primátorem se stal dosavadní náměstek Pavel Šindelář, vystřídá Baxu

Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Ve své řeči před volbou Šindelář označil za priority bezpečnost ve městě a oznámil, že během několika týdnů bude připravena městská vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách, kde se nyní zdržují skupiny bezdomovců či zahraničních agenturních pracovníků. Další prioritou je pro něj projekt doplnění vysychajícího Boleveckého rybníka vodou z Berounky či vyřešení největší nepovolené stavby ve městě - zdevastovaného sedmipodlažního objektu bývalého autosalonu Carimex z 90. let minulého století, který se za víc než 20 let nepodařilo odstranit.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Hokejisté Českých Budějovic nebudou v extralize hrát ani v úterý

Zápas 43. kola hokejové extraligy mezi Českými Budějovicemi a Vítkovicemi se v úterý neuskuteční. Jihočechům sice v neděli oficiálně skončila karanténa, kterou Motoru nařídila krajská hygienická stanice z důvodu nákazy několika hráčů covidem-19, podle klubového webu však není stav hráčů takový, aby mohli odehrát utkání.

"Ani po pětidenní karanténě a izolaci není zdravotní stav kádru Motoru takový, aby bylo možné plnohodnotně absolvovat úterní utkání s Vítkovicemi. Díky vstřícnosti soupeře byl zápas odložen," uvedli zástupci Českých Budějovic. Oba kluby se zároveň už domluvily na náhradním termínu, utkání se uskuteční v úterý 8. února.

V úterý 18. ledna jsou tak aktuálně na programu jen tři extraligové zápasy. V karanténě jsou totiž v současnosti i hráči Zlína a Mladé Boleslavi.

před 39 minutami

Exprezident Porošenko se vrátil na Ukrajinu, i když mu hrozí vězení

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se v pondělí vrátil do vlasti, kde mu hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady. Zástupci vyšetřovacího výboru uvedli, že se mu po příletu na letiště v Kyjevě pokusili předat předvolání k soudu. Porošenko si ho ale podle nich nepřevzal, obvinění již dříve označil za vykonstruované lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura Reuters.

Bývalá hlava státu je vyšetřována kvůli podezření z vlastizrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Úřady Porošenka podezírají, že se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě země. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost ukrajinské energetiky na Rusku a separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Porošenko, který svůj přílet z Varšavy živě přenášel na internetu, nejprve obvinil pohraničníky, že mu při celní kontrole zabavili pas. Později oznámil, že mu byl cestovní doklady vrácen, načež se vyšel přivítat před letištní halu s davem svých příznivců. Někteří podle agentury AP nesli transparenty s nápisy "Potřebujeme demokracii" a "Zastavte represe".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad. Podle ministerstva však není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Ministerstvo dnes v reakci sdělilo, že se bude zveřejněnými závěry kontrolní akce podrobně zabývat. "Už nyní ale je možné uvést, že s některými závěry nesouhlasíme. Podle našeho názoru není možné zrušit státní podnik, který spravuje nemovitý majetek v hodnotě stovek milionů korun, neboť stále plní nezbytné úkoly v rámci aktivit státu i samotného MPO," sdělil Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sněžce dosáhl vítr rychlosti orkánu, zastavil oba úseky lanovky

Sněžku zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na webu polská horská služba. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Vichřice zastavila oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a také šestisedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Horská služba Krkonoše ráno vydala výstrahu před velmi silným větrem, který by mohl mít na hřebenech rychlost i nad 126 kilometrů v hodině. Turisté si podle horské služby musejí dát pozor i na místy vyfoukaný a zledovatělý terén.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Kromě lanovek na Sněžku a na Pláně vítr jiné lanovky ve středních a východních Krkonoších neomezil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy