České sportovní zázraky: Nagano, obojživelná Ledecká i basketbalová senzace

Zatím největším úspěchem českých sportovců byl triumf hokejistů na olympiádě v Naganu v roce 1998.
1996. Ve Vídni se poprvé na piedestal světového hokeje postavila pozdější fenomenální zlatá generace. Kouč Luděk Bukač vsadil na novou nastupující generaci a ta se mu odvděčila finálovým triumfem 4:2 nad Kanadou. Byl to první titul mistrů světa pro samostatnou českou hokejovou reprezentaci.
1996. Největšího úspěchu českého klubového fotbalu dosáhla pražská Slavia. Její jízdu tehdejším Pohárem UEFA v sezoně 1995/96 zastavil až v semifinále francouzský Girondin Bordeaux v čele se Zinedinem Zidanem. Oba zápasy slávisté prohráli nejtěsnějším rozdílem 0:1.
1996. Po hokejové euforii přišla fotbalová. Česká reprezentace pod vedením kouče Dušana Uhrina staršího prošla až do finále evropského šampionátu proti Německu. V něm Češi dokonce vedli gólem Patrika Bergera z penalty, ale dvě trefy Olivera Bierhoffa (ta druhá v prodloužení), znamenaly konečnou druhou příčku.
1996. Vůbec první olympijské zlato pro samostatnou Českou republiku vybojovala 27. července 1996 v Atlantě Štěpánka Hilgertová, která ovládla závod kajakářek na divoké vodě.
Foto: ČTK
Sport Sport
Aktualizováno 9. 9. 2019 16:39
Podívejte se, mezi jaké velké úspěchy samostatného českého sportu se zařadil senzační postup českých basketbalistů do čtvrtfinále světového šampionátu v Číně.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy