Česká volejbalová reprezentace

Volejbalisté na ME podlehli Itálii 1:3 a v osmifinále je čeká Francie

Čeští volejbalisté zakončili základní část mistrovství Evropy porážkou se suverénní Itálií 1:3 po setech 20:25, 21:25, 25:23 a 22:25. V ostravské skupině B tak skončili svěřenci trenéra Jiřího Nováka čtvrtí a v pondělním osmifinále narazí na Francouze, olympijské vítěze z Tokia.

I před čtyřmi lety podlehli volejbalisté na Euru na závěr bojů ve skupině Itálii a v osmifinále nastoupili proti Francii. V Katovicích v roce 2017 ale tehdejší obhájce titulu Francouze zaskočili a po výhře 3:1 na sety postoupili do čtvrtfinále, v němž prohráli s Německem.

V Ostravě začali volejbalisté překvapivou výhrou 3:1 nad Slovinci, pak podlehli 1:3 Bělorusku, z mečbolu prohráli 2:3 s Bulharskem a zdolali bez ztráty setu Černou Horu.

Mistrovství Evropy volejbalistů:

Skupina B (Ostrava):

Bulharsko - Bělorusko 3:1 (13, 18, -24, 22), ČR - Itálie 1:3 (-20, -21, 23, -22).

Volejbalisté zdolali na ME v Ostravě Černou Horu 3:0

Čeští volejbalisté na mistrovství Evropy splnili roli favorita, v Ostravě zdolali Černou Horu 3:0 po setech 30:28, 25:23, 25:10 a jsou blízko osmifinále. Ve skupině B mají na kontě dvě výhry a dvě prohry, dohromady sedm bodů a v tabulce jsou třetí.

Šampionát svěřenci trenéra Jiřího Nováka začali páteční překvapivou výhrou 3:1 nad obhájci stříbra z minulého ME Slovinci, v sobotu ale podlehli 1:3 Bělorusku a v neděli byli blízko k výhře nad Bulharskem, měli mečbol, ale nakonec získali bod za prohru 2:3.

O postupu českého týmu do osmifinále, kam se dostanou čtyři celky ze šestičlenné skupiny, budou rozhodovat zápasy Bělorusů s Černou Horou a s Bulharskem. Domácí volejbalisté mají ve středu den volna a ve čtvrtek je čeká neporažená Itálie.

Česko - Černá Hora 3:0 (28, 23, 10), Slovinsko - Bulharsko 3:0 (18, 19, 21).

České volejbalistky porazily na úvod ME Španělky 3:1 na sety

České volejbalistky zvládly vstup do mistrovství Evropy. Na úvod bojů ve skupině B hrané v Plovdivu porazily Španělky 3:1 po setech 22:25, 25:20, 25:22 a 25:20. V pátek se svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose utkají s Němkami.

Výhrou nad Španělkami, kterým tak oplatily červnovou prohru z duelu o třetí místo v Evropské lize, udělaly volejbalistky důležitý krok k postupu do osmifinále, do něhož se z šestičlenné skupiny dostanou čtyři týmy. Češky mají ve skupině ještě Polsko, Řecko a domácí Bulharsko.

Do sestavy volejbalistek se vrátila smečařka Mlejnková, která vynechala kvůli problémům s ramenem Evropskou ligu, aby byla připravena na šampionát. A nejlepších tuzemská hráčka posledních let ukázala svoji sílu - s dvaadvaceti body vévodila statistice utkání.

Úvod ale Češkám příliš nevyšel, hrály nedůrazně a prohrávaly 3:10. Od stavu 10:17 přitlačily a při podání Mlejnkové snížily na 15:17. Po bloku Trnkové srovnaly na 20:20, podání kapitánky Kossányiové znamenalo i vedení 21:20, ale po chybách koncovku ztratily.

Od druhého setu hrály Češky s větší energií a soupeřky přehrávaly. Na blok přišla Jehlářová místo Šimáňové a univerzálku Orvošovou, které se tentokrát nedařilo, nahradila Kojdová. Volejbalistky dostávaly soupeřky pod tlak podáním a ve zbytku utkání většinou určovaly vývoj.

Po zisku druhého setu si trošku zkomplikovaly koncovku třetí sady, v které vedly 23:17 a nechaly Španěly snížit na rozdíl bodu, ale utéct sadu si už nenechaly. Ve čtvrtém setu odskočily do náskoku na 17:13 a po zkaženém servisu Španělek proměnily třetí mečbol.

Na ME se Češky vrátily po čtyřech letech. Předloni na vrcholné akci starého kontinentu po čtrnácti letech chyběly. V roce 2017 vypadly v osmifinále a celkově skončily dvanácté.

Mistrovství Evropy volejbalistek - skupina B v Plovdivu:

Španělsko - Česko 1:3 (22, -20, -22, -20)

Rozhodčí: Boulangerová (Belg.), Kaiserová (Fr.). Čas: 113 min. Diváci: 147.

Sestava a body Česka: Kossányiová 11, Trnková 12, Orvošová 1, Mlejnková 22, Šimáňová, Valková 3, libero Dostálová - Kojdová 12, Bajusz, Jehlářová 7. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová a Castelanová po 17.

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Volejbalistky podlehly Polkám, i když vyhrály poslední set

České volejbalistky prohrály v přípravném utkání ve Walbrzychu s Polskem 1:3 po setech 14:25, 19:25, 19:25 a 26:24. Odveta se hraje ve středu.

Po třítýdenní přípravě v Prostějově a Jablonci nad Nisou vyrazil trenér Janis Athanasopulos se svým týmem do Polska. Ve Walbrzychu se hrálo bez diváků. "Nebylo úplně jednoduché domluvit tyto dva zápasy, hlavně z důvodů překročení hranic. Museli jsme na testování na koronavir a vyplnit hromadu papírů," přiblížil na svazovém webu manažer reprezentačních týmů Miloslav Javůrek.

Na začátku zápasu český celek dobře blokoval, ale srážely ho časté nepřesnosti a úvodní set skončil propastným rozdílem 11 bodů. Semifinalistky loňského ME díky nápaditějšímu útoku nedovolily soupeřkám zdramatizovat koncovku ani v druhé sadě a třetí dějství rozhodly hned počátečním nástupem.

Podle předzápasové dohody se následně hrál ještě čtvrtý set. Pozměněná česká sestava v něm sice přišla o náskok, ale nakonec po polském útoku do autu proměnila třetí setbol.

Reprezentační výběr se po zrušení Evropské ligy, v níž měly Češky obhajovat loňský titul, chystá na kvalifikaci mistrovství Evropy. Na přelomu srpna a září odehrají volejbalistky turnaje v Lotyšsku a v Bosně a Hercegovině, čtvrtým účastníkem skupiny je Slovinsko.

Přípravné utkání volejbalistek ve Walbrzychu:

Polsko - ČR 3:1 (14, 19, 19, -24)

Čas: 116 min. Bez diváků.

Sestava ČR: Valková, Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, libero Dostálová - Šimáňová, Bajusz, Patočková, Hodanová, Kohoutová, libero Chevalierová. Trenér: Athanasopulos.

Volejbalisté při rozlučce s kvalifikací na OH podlehli Slovincům

Čeští volejbalisté se rozloučili s olympijskou kvalifikací porážkou. Se Slovinci hráli v Berlíně už bez šance na postup ze skupiny a vicemistrům Evropy podlehli 1:3 po setech 12:25, 26:28, 25:19 a 28:26.

Oslabený a omlazený český tým nestačil v Berlíně v neděli na domácí Němce (0:3) a v úterý prohrál pětisetovou bitvu s Belgií. S jedním bodem skončil ve skupině A poslední.

Ze skupiny B postoupili Bulhaři a s největší pravděpodobností i Francie. Ze hry o Tokio tak budou překvapivě srbští mistři Evropy. Účast na olympiádě si v Berlíně zajistí jen vítěz turnaje.

Volejbalisté narazí v olympijské kvalifikaci i na Slovince

Vicemistři Evropy Slovinci, domácí Německo a Belgie budou soupeři českých volejbalistů v olympijské kvalifikaci na začátku ledna v Berlíně. Z obou čtyřčlenných skupin postoupí dva týmy do semifinále, letenku na hry do Tokia si zajistí pouze vítěz finále, hraného 10. ledna.

Česká reprezentace se dostala mezi osmičku účastníků díky výsledkům na zářijovém mistrovství Evropy, kde obsadila 13. místo. Skupiny vznikly na základě takzvaného systému serpentin podle umístění jednotlivých týmů v žebříčku. V "béčku" budou hrát evropští šampioni ze Srbska, Francie, Bulharsko a Nizozemsko.