Česká volejbalová reprezentace

Volejbalistky podlehly Polkám, i když vyhrály poslední set

České volejbalistky prohrály v přípravném utkání ve Walbrzychu s Polskem 1:3 po setech 14:25, 19:25, 19:25 a 26:24. Odveta se hraje ve středu.

Po třítýdenní přípravě v Prostějově a Jablonci nad Nisou vyrazil trenér Janis Athanasopulos se svým týmem do Polska. Ve Walbrzychu se hrálo bez diváků. "Nebylo úplně jednoduché domluvit tyto dva zápasy, hlavně z důvodů překročení hranic. Museli jsme na testování na koronavir a vyplnit hromadu papírů," přiblížil na svazovém webu manažer reprezentačních týmů Miloslav Javůrek.

Na začátku zápasu český celek dobře blokoval, ale srážely ho časté nepřesnosti a úvodní set skončil propastným rozdílem 11 bodů. Semifinalistky loňského ME díky nápaditějšímu útoku nedovolily soupeřkám zdramatizovat koncovku ani v druhé sadě a třetí dějství rozhodly hned počátečním nástupem.

Podle předzápasové dohody se následně hrál ještě čtvrtý set. Pozměněná česká sestava v něm sice přišla o náskok, ale nakonec po polském útoku do autu proměnila třetí setbol.

Reprezentační výběr se po zrušení Evropské ligy, v níž měly Češky obhajovat loňský titul, chystá na kvalifikaci mistrovství Evropy. Na přelomu srpna a září odehrají volejbalistky turnaje v Lotyšsku a v Bosně a Hercegovině, čtvrtým účastníkem skupiny je Slovinsko.

Přípravné utkání volejbalistek ve Walbrzychu:

Polsko - ČR 3:1 (14, 19, 19, -24)

Čas: 116 min. Bez diváků.

Sestava ČR: Valková, Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, libero Dostálová - Šimáňová, Bajusz, Patočková, Hodanová, Kohoutová, libero Chevalierová. Trenér: Athanasopulos.

Volejbalisté při rozlučce s kvalifikací na OH podlehli Slovincům

Čeští volejbalisté se rozloučili s olympijskou kvalifikací porážkou. Se Slovinci hráli v Berlíně už bez šance na postup ze skupiny a vicemistrům Evropy podlehli 1:3 po setech 12:25, 26:28, 25:19 a 28:26.

Oslabený a omlazený český tým nestačil v Berlíně v neděli na domácí Němce (0:3) a v úterý prohrál pětisetovou bitvu s Belgií. S jedním bodem skončil ve skupině A poslední.

Ze skupiny B postoupili Bulhaři a s největší pravděpodobností i Francie. Ze hry o Tokio tak budou překvapivě srbští mistři Evropy. Účast na olympiádě si v Berlíně zajistí jen vítěz turnaje.

Volejbalisté narazí v olympijské kvalifikaci i na Slovince

Vicemistři Evropy Slovinci, domácí Německo a Belgie budou soupeři českých volejbalistů v olympijské kvalifikaci na začátku ledna v Berlíně. Z obou čtyřčlenných skupin postoupí dva týmy do semifinále, letenku na hry do Tokia si zajistí pouze vítěz finále, hraného 10. ledna.

Česká reprezentace se dostala mezi osmičku účastníků díky výsledkům na zářijovém mistrovství Evropy, kde obsadila 13. místo. Skupiny vznikly na základě takzvaného systému serpentin podle umístění jednotlivých týmů v žebříčku. V "béčku" budou hrát evropští šampioni ze Srbska, Francie, Bulharsko a Nizozemsko.

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Volejbalisté na úvod ME prohráli 1:3 s Ukrajinou

Čeští volejbalisté vstoupili do mistrovství Evropy porážkou. V prvním utkání skupiny D prohráli v Rotterdamu s Ukrajinou 1:3 po setech 21:25, 19:25, 25:19 a 22:25. Druhý zápas sehrají svěřenci trenéra Michala Nekoly v neděli, kdy narazí na Estonsko, začátek je v 19:00.

Od začátku první sady Češi zaostávali. Kazili podání a ani v útoku nebyli přesvědčiví. Celý set marně dotahovali náskok Ukrajinců. Druhý set sice začal nadějně a volejbalisté vedli 7:4. Ještě při Hadravově podání se Čechům i díky Zajíčkově bloku povedla tříbodová šňůra, ale víc radosti nezažili. Ukrajinci, útočící často úspěšně středem, si rychle vzali vedení zpět. V koncovce se Češi trápili, univerzála Hadravu dvakrát zastavil blok a po dalších chybách ztratili i druhou sadu.

Trenér Nekola od třetího setu úspěšně zamíchal sestavou. Na nahrávce místo Janoucha začal Pavel Bartoš a na blok přišel Sedláček místo Patočky. Bartoš rozhýbal český útok, v kterém se dařilo smečaři Džavoronokovi. Na podání úřadoval Galabov, při jehož servisu volejbalisté odskočili na 8:4 a třetí sadu ovládli.

Vyrovnaný čtvrtý set, ve kterém se oba týmy přetahovaly o vedení, rozhodl lepší servis Ukrajinců. Po dvou esech Plotnyckého za sebou Češi prohrávali 19:22. Při mečbolu ukončil zápas přímým bodem z podání neudržitelný univerzál Vijeckyj, který nasázel na českou stranu kurtu 23 bodů a byl nejlepším hráčem utkání.

Dalšími českými soupeři ve skupině jsou mistři světa Poláci, Nizozemci a hráči Černé Hory. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.