Basketbalové Nagano. Málokdo tuší, co Češi dokázali, oslňují celý svět

Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 9. 2019 7:18
O sportovním kolektivu roku je rozhodnuto. Přestože čeští basketbalisté na mistrovství světa v Číně stále hrají, postupem do čtvrtfinále už naplnili nejbláznivější předpoklady. Že hokejisté před pár měsíci sahali po bronzu? Před aktuálními hrdiny by je nejspíš neudrželo ani zlato.
Takhle Ondřej Balvín slavil vítězství nad Brazílií.
Takhle Ondřej Balvín slavil vítězství nad Brazílií. | Foto: Reuters

V pondělí nedlouho po poledni přišla asi nejkrásnější porážka v české historii. Basketbalisté podlehli Řecku o sedm bodů. To jim (s očekávanou výpomocí od USA) stačilo, aby prošli do čtvrtfinále.

Šok. Senzace. Zázrak. Parta, pro niž byl velký úspěch už samotný postup na šampionát s 32 účastníky, je mezi nejlepší osmičkou světa.

Bez zveličování se dá napsat, že basketbalisté stvořili své Nagano. Na rozdíl od zlatých hokejistů sice nežijí v divokých 90. letech a nehrají národní sport, a tak stěží zmobilizují celou společnost, ale optikou výkonu svedli stejný, možná ještě větší majstrštyk. A je jedno, že zlato nejspíš neuloví.

Úspěch je relativní. Ačkoliv hokej se od naganské olympiády 1998 posunul, nadále je zábavou, v níž zástup outsiderů usiluje o chvilku slávy mezi šesti sedmi mazáky. Češi sice v nejvyšší kastě ztrácejí respekt, ale medaile z velkého turnaje pro ně pořád neleží až tak vysoko. Stačí trocha přízně osudu.

Poměry v basketbalu jsou nesrovnatelně tvrdší. Hraje ho zhruba třikrát víc zemí než hokej, téměř celý svět. A v široké smečce, kterou vedou Američané, je nesmírně těžké získat medaili, obzvlášť zlatou. I čtvrtfinále má "jisté" málokdo.

Logikou sázkových kurzů šlo před šampionátem říct, že celkový triumf Čechů je stejně pravděpodobný jako scénář, že raper Kanye West bude příštím americkým prezidentem.

Teď jsou české šance několikanásobně větší. Pořád se však dají přirovnat jen k obtížně představitelným událostem. Třeba k tomu, že Grónsko bude do roka a půl patřit Spojeným státům.

I takové perličky dokreslují, co svěřenci izraelského kouče Ronena Ginzburga dokázali. Uspěli v globálním sportu, který v kategorii těch týmových výrazněji zaostává akorát za nejpopulárnějším fotbalem.

A že basketbal nejde jen do kvantity, dokazuje vitrína jménem NBA, kde loni působili hráči z víc než 40 zemí. Nechyběl Egypťan, Fin, Novozélanďan či Senegalec.

Svého "vyslance" má také Česko. Tomáše Satoranského, jenž na mistrovství tlačí výkony parťáků vzhůru. Rozdává mistrné přihrávky, určuje tempo, diriguje hru. Ukazuje, proč v Chicagu dostal tříletou smlouvu s průměrným ročním platem 10 milionů dolarů. Tolik v dobách největší slávy, kdy hokej ještě neznal platové stropy, pobíral Jaromír Jágr.

Zatímco NBA rozdává svým hvězdám desítky milionů a má tři z deseti nejhodnotnějších klubů světa, basketbalová liga v Česku je chudým příbuzným. Do ochozů zpravidla láká jen stovky fanoušků.

Přitom za Nymburk válí třeba nejlepší český střelec v Číně Jaromír Bohačík.

S kulhající popularitou by mohlo pomoct právě basketbalové Nagano, které navíc ještě nekončí. Nicméně čtvrtfinálovým sokem je Austrálie, čtvrtý tým poslední olympiády, což značí, že na další postup, nebo dokonce medaili už by superlativy zřejmě nestačily.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy