Zámořská NBA začíná už příští týden, ale sportovní témata stále zůstávají v pozadí.
Vše na začátku října odstartoval Daryl Morey, generální manažer Houston Rockets, jenž tweetoval vzkaz "bojujte za svobodu, stůjte za Hongkongem". Rozhněval tím Čínu, kterou jakákoliv podpora aktuálních hongkongských protestů za demokratizaci regionu silně dráždí. Nad svou správní oblastí chce mít co největší kontrolu.
NBA musela po ostrých reakcích asijského obra přemýšlet, jestli je pro ni důležitější svoboda slova, nebo atraktivní čínský trh.
Další mediální "bombu" před pár dny vypustil LeBron James. Hvězda Los Angeles Lakers a jeden z nejlepších basketbalistů všech dob Moreyho zkritizoval.
"Myslím, že když jste špatně informovaní nebo nevzdělaní - a teď mluvím čistě o tom tweetu - nikdy nevíte, jaké důsledky můžete způsobit. Všichni vidíme, co se kvůli tomu stalo. Nemluvím jen o naší lize, ale o nás všech v Americe a také o lidech v Číně," prohlásil James.
"Nechci jít s Darylem Moreym do slovní přestřelky, ale myslím, že mluvil k situaci, o které nemá povědomí. Hodně lidí mohlo přijít k újmě. Nejen finanční, ale i fyzické, emocionální, duševní. Buďme tedy opatrní, co tweetujeme, říkáme a děláme. Ano, máme svobodu slova, ale s ní může přijít také hodně negativ."
Později James dodal, že mluvil o důsledcích Moreyho tweetu, nikoliv o jeho o obsahu. Americká veřejnost, jejíž většina vnímá Čínu negativně, však zůstala pobouřená.
"LeBrone, tohle je bezesporu nejostudnější chvíle tvé kariéry," komentoval výroky Dan Wolken z deníku USA Today.
Jindy opěvovanou hvězdu nešetřila ani známá tvář stanice ESPN Max Kellerman, který ve vysílání řekl: "Takhle to vypadá, když se někdo zaprodá. Je velmi snadné zaujmout určité stanovisko, když vás to nic nestojí nebo utrpíte jen trošku. Kdo ale se ale za něco postaví, když při tom musí zaplatit opravdu vysokou cenu? LeBron James určitě ne."
List USA Today popsal, jak je James vázaný na Čínu vzhledem k lukrativní smlouvě s firmou Nike, která v nejlidnatější zemi světa vydělává miliardy dolarů.
Ben Sasse, republikánský senátor za Nebrasku, nařkl Jamese z "papouškování komunistické propagandy".
Basketbalistův postoj, hojně označovaný jako pročínský, pochopitelně vzbudil nevoli v Hongkongu, kde zhruba dvě stě protestujících zamířilo na basketbalové hřiště. Někteří při střelbě na koš trefovali fotku Jamese přilepenou na desku, jiní pálili hráčovy dresy.
Komisionář NBA Adam Silver v rozhovoru pro časopis Time prohlásil, že liga kvůli následkům Moreyho tweetu utrpěla citelnou finanční újmu, která nemusí být konečná. Podle zdrojů Yahoo! Sports by platový strop mohl za rok poklesnout o deset až patnáct procent.
Silver zároveň prozradil, že čínská vláda po zámořské soutěži požadovala propuštění manažera Moreyho (Peking to prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí popřel).
"Řekli jsme, že tohle se rozhodně dít nebude. Že v úvahu nepřipadá ani trest," doplnil Silver. "Americké hodnoty s námi cestují, ať už jsme kdekoliv, a jednou z nich je svoboda projevu. Chtěli jsme všechny ujistit, že ji podporujeme."
Silverova slova zřejmě projdou testem příští týden při zahájení sezony, kdy se skupina fanoušků Toronta, stávajícího mistra NBA, plánuje postavit za hongkongské obyvatele.
V crowdfundingové kampani vybrala 34 tisíc dolarů (v přepočtu téměř 800 tisíc korun) na nákup sedmi tisíc triček s potiskem podporujícím Hongkong. Kdo v úterý přijde na klání proti New Orleans, bude si moct tričko zdarma vzít. Při úspěchu akce se "protičínsky" zaplní třetina kapacity stadionu.
🇨🇦🏀 Toronto Raptors fans plan to stand with Hong Kong at NBA opening game. #HongKongProtests #AntiELAB #FreeHongKong https://t.co/6giplH6NaB pic.twitter.com/C1f8R2f94N
— Hong Kong World City 🖐🏻😷☔️ (@HKWORLDCITY) October 14, 2019