Případ jednatřicetileté hráčky řešili i vrcholní představitelé obou zemí; americký prezident Joe Biden ihned po vynesení rozsudku Rusko vyzval, aby vítězku olympiády i Evropské ligy s týmem Jekatěrinburgu propustilo.
"Dnešní odsouzení americké občanky Brittney Grinerové je jen dalším připomenutím toho, co svět už ví. Rusko Brittney zadržuje neprávem," prohlásil Biden.
"Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko k jejímu okamžitému propuštění," dodal.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že devítiletý trest "umocňuje nespravedlnost jejího zatčení". "Budeme nadále pracovat na tom, abychom Brittney i také neprávem zadrženého Paula Whelana dostali domů," dodal ministr.
Mluvčí rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby řekl, že Blinken se ve věci pravděpodobně obrátí na svého ruského protějška Sergeje Lavrova.
Americká chargé d'affaires v Moskvě Elizabeth Roodová dnešní rozsudek označila za "justiční omyl". Roodová hovořila před soudní síní, kde byla jednatřicetiletá Grinerová odsouzena poté, co u ní byly na moskevském letišti Šeremetěvo v únoru objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem.
Basketbalistka se hájila tvrzením, že je zabalila nedopatřením. "Byla to chyba. A doufám, že vaše rozhodnutí pro mne nebude znamenat konec života," řekla dnes Grinerová se slzami v očích soudkyni před vynesením verdiktu.
Po něm podle agentury Reuters opustila soudní síň v poutech se slovy: "Miluji svoji rodinu."
Doba strávená ve vazbě se jí do trestu započítá. Dostala také pokutu milion rublů, zhruba 400 tisíc korun.
Obhajoba soudu předložila potvrzení, že Grinerová látku má na lékařský předpis a užívá ji proti bolesti.
Před soudem ve prospěch dvojnásobné olympijské vítězky vypovídalo několik svědků z Jekatěrinburgu, s nímž vyhrála čtyřikrát Evropskou ligu.
Prokuratura však při dnešním závěrečném vystoupení požádala o prakticky nejpřísnější trest. Možným maximem bylo deset let.
"Požaduji, aby Grinerová byla odsouzena a poslána na devět a půl roku do vězení s běžným režimem," prohlásil podle agentury AFP státní zástupce Nikolaj Vlasenko před soudem v Chimki.
Obhájci Grinerové mají právo se odvolat a zřejmě ho využijí. Podle nich soud ignoroval veškeré důkazy, které předložili, i přiznání viny Grinerové. Šance na úspěch při odvolání jsou však podle agentur mizivé.
Podle agentury AP by po odsouzení Grinerové mohlo dojít na výměnu vězňů mezi Moskvou a Washingtonem. Spojené státy nabízejí výměnu Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA.
Výměna vězňů byla i tématem nedělního rozhovoru ministrů zahraničí Antonyho Blinkena a Sergeje Lavrova. Jejich jednání nicméně nepřineslo jasný výsledek.
Ruští diplomaté navrhli "návrat k profesionálnímu dialogu v režimu 'tiché diplomacie' bez vypouštění bombastických informací", uvedla agentura TASS.