Krasnaja Poljana - Ondřej Bank v superkombinaci v Soči medaili nezískal. Přestože do slalomu vstupoval z druhého místa po sjezdu, mezi brankami se mu vůbec nedařilo a celkově skončil až sedmý.
Vítězem se stal Švýcar Sandro Viletta, který přitom byl po sjezdu až čtrnáctý. Na druhém místě skončil Chorvat Ivica Kostelič, na třetím Ital Christof Innerhofer, který po stříbru ze sjezdu získal medaili i z druhého závodu v Soči.
Až za nimi skončil vítěz sjezdové části Nor Kjetil Jansrud, pátý skončil Slovák Adam Žampa, který se díky nejlepšímu času ve slalomu posunul o 22 příček v pořadí dopředu.
Medaile visela brutálně ve vzduchu
Bank zvládl skvěle sjezd. Využil nízkého čísla čtyři a prohrál jen o 14 setin s Jansrudem. Na třetí místo Bank odsunul olympijského vítěze ve sjezdu Rakušana Matthiase Mayera.
Slalom se mu ale tento týden nejezdil dobře a do náročné trati, kterou postavil Kosteličův otec, se nedokázal poskládat.
"Nic," hlesl v cíli Bank. Mísily se v něm různé pocity, naštvání i smutek. "Sedmé místo pěkné, ale...Nevím, jakou větší šanci jsem si měl vytvořit," prohlásil. Sedmým místem zopakoval výsledek z Vancouveru. Jeho olympijským maximem je šesté místo z kombinace v Turíně 2006.
"Je to lyžování, věděl jsem, že to nebude snadné," uvedl. Nechtěl jet slalom na jistotu, jen mu to nešlo. "Nešetřil jsem to, nebál jsem se o medaili, která tedy visela brutálně ve vzduchu. Ale ten slalom byl tak těžký, že se mi to nepovedlo," řekl.
Bank trefil hůlkou Millerovu manželku
Po závodě měl takový vztek, že po projetí cílem zahodil hůlku. On, vyhlášený kliďas, flegmatik. A navíc hůlkou trefil Morgan Beckovou, manželku Američana Bodeho Millera.
"Takže mě ten vztek okamžitě pustil a začal jsem se jí omlouvat. To byla hrozná situace, málem jsem ji zabil, chytlo se mi to za palec a vylítlo moc nahoru," omlouval se Bank. "Bylo to dobrý, že jsem hnedka přestal být naštvanej a začal jsem se stydět," sklopil zrak.
Dnes ho emoce dostaly. "V cíli rozhodně. Někdo mi říkal, že si mám ulevit, tak jsem si ulevil. Ale já to zjevně neumím. Bylo to blbý," zopakoval, že ho nervový výlev mrzí.
Dostaly ho ale i nervy mezi oběma koly závodu, vždyť po sjezdu byl druhý. Tak blízko nikdy k cennému kovu neměl. "Ale já jsem věděl, že to bude strašně těžké, Nevěřil jsem si. A na startu jsem cítil ještě tlak z té situace. Slalomová forma je teď špatná. To byl hlavní problém. Necítil jsem lyže," řekl.
"Musím si ještě rok počkat"
Slalom ve dvanáctistupňovém teple rozjel opatrně. Náskok 1,52 na Vilettu ztratil už na prvním mezičasu. Neudělal žádnou výraznou chybu, ale nezrychlil a v cíli jen naštvaně hodil hůlkou.
Medaile na velké akci mu stále zůstává zapovězena. Jednou byl třetí v kombinaci na Světovém poháru v roce 2007 v Beaver Creeku, kde se příští rok pojede mistrovství světa. "Tak si asi musím počkat tam, aby se kruh uzavřel," prohlásil Bank.
Nepovedlo se mu překonat nejlepší české olympijské umístění mužů v alpském lyžování. Tím je čtvrté místo Bohumíra Zemana z kombinace v Lake Placid 1980.
Jediné dvě sjezdařské medaile, obě bronzové, vybojovaly ženy. Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010 a Olga Charvátová-Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984.
Američanům se nedařilo
Viletta se ke zlatu odrazil čtrnáctým místem ve sjezdu, ve slalomu zajel druhý čas. Kostelič byl po sjezdu sedmý a mezi slalomovými tyčemi si polepšil na druhé místo. Stříbro v olympijské kombinaci získal potřetí v řadě.
Nedařilo se favorizovaným Američanům, kteří ztratili už ve sjezdu a ve slalomu na špičku nezaútočili podle svých představ. Vítěz kombinace z Vancouveru Bode Miller skončil šestý a Ted Ligety, šampion z Turína 2006, byl až dvanáctý.
Martin Vráblík skončil díky pátému nejlepšímu slalomu na 16. místě, Kryštof Krýzl obsadil 19. příčku.
Životní výsledek zajel slovenský lyžař Adam Žampa. Po sjezdu byl 27., ale využil dobré trati ve slalomu a nejrychlejším časem se posunul až na páté místo.