Atletika

Pražský půlmaraton se letos kvůli koronaviru nepoběží ani v zářijovém termínu

Pražský půlmaraton se kvůli koronaviru nepoběží ani v novém zářijovém termínu, kam byl v lednu přesunut z tradičního data na konci března. V tiskové zprávě o tom informovali pořadatelé seriálu RunCzech, kteří se rozhodli zrušit všechny pražské závody plánované na srpen a září. V přípravě dalších regionálních závodů ale organizátoři pokračují.

"Vzhledem k tomu, že pro akce s masovou účastí stále platí řada omezení a přísných pravidel pro jejich konání, a také vzhledem ke všem nejistotám a hrozbám, které s sebou přináší nové vlny mutací virů, se RunCzech rozhodl zrušit svůj velmi populární Sportisimo 1/2Maraton Praha a Birell Grand Prix Praha, původně plánované na 4. a 5. září 2021, a stejně tak Pražskou štafetu zamýšlenou na 25. srpna 2021," uvedli pořadatelé.

Komplikace pro přípravu pražských závodů představuje mimo jiné nutnost rozložit starty běžců do velkého počtu vln, které by se tak roztáhly na několik hodin. V důsledku toho by byla i nutná uzavírka ulic na mnohem delší dobu, než je obvyklé. Podle prezidenta organizačního výboru RunCzech Carla Capalba by takový postup nebyl vůči Pražanům únosný. "Oslavují s námi, fandí v ulicích, kvitují ekonomický přínos závodu. Ale uzavřít město na celý víkend a blokovat centrum města by bylo nefér vůči běžcům i místním obyvatelům."

Dál naopak pokračují přípravy na závody Generali Česká Red Run v Novém Městě na Moravě (24. července) a Mattoni 1/2Maraton Olomouc (14. srpna). O osudu Volkswagen Maratonu Praha a Mattoni závodů v Ústí nad Labem, Liberci a Českých Budějovicích se zatím nerozhodlo.

Všichni přihlášení běžci, kteří už na zrušené závody zaplatili startovné, si mohou registraci převést na příští rok.

Zdroj: ČTK

Nová atletická naděje. Kubelík má stříbro z juniorského ME

Sprinter Eduard Kubelík získal na juniorském mistrovství Evropy atletů stříbrnou medaili v běhu na 200 metrů. Časem 20,82 sekundy překonal v Tallinnu o sedm setin vlastní národní rekord této věkové kategorie. Ve finále Kubelík nestačil jen na Brita Dereka Kinlocka, který zvítězil v novém osobním maximu 20,72. Osobní rekord si vytvořil i třetí Ital Federico Guglielmi (20,98).

Jihlavský běžec vylepšil český juniorský rekord na dvoustovce podruhé během necelého měsíce. V červnu v Kladně výkonem 20,89 vymazal z tabulek dvanáct let starý výkon Pavla Masláka z juniorského ME v Novém Sadu.

Osmnáctiletý Kubelík přidal na konto české výpravy v Tallinnu druhé stříbro. O první medailový úspěch se zasloužila Eliška Martínková v chůzi na 10.000 metrů.

"Lepší to být nemohlo. Nebyl jsem si jistý, že to tak dopadne. Ale chtěl jsem tomu dát vše a dal jsem tomu vše. Sezona byla už dost dlouhá, ale ve finále jsem se hecnul. Říkal jsem si, že to musím kousnout a rozjet," řekl Kubelík webu atletického svazu.

Do finále dvoustovky nenastoupil favorizovaný Dán Tazana Mikkel Kamanga-Dyrbak, který má osobní rekord 20,48.

Zdroj: ČTK