Ženeva - Rozhodl se nebránit verdiktu Americké antidopingové agentury (USADA) a Mezinárodní cyklistické unie (UCI) ohledně svých dopingových prohřešků. I přesto může mít skandál pro Lance Armstronga hodně nepříjemné následky.
Kromě odebrání sedmi titulů z Tour de France z let 1999 až 2005 může totiž v pátek přijít oficiálně také o olympijský bronz z her v Sydney 2000 a pořádný balík peněz.
Odebrání olympijského bronzu formalitou
Jestliže potvrzení první plánované ztráty je spíše jen formalitou, s tou druhou to tak snadné nebude. Pokud UCI potvrdí, že má jednačtyřicetiletý Texasan vrátit své prize money za úspěšně absolvované Tour, může se účet pohledávky vyšplhat až ke čtyřem milionům dolarů.
"Pravidla UCI jsou jasně daná. Pokud jezdce diskvalifikuje z výsledkové listiny některého ze závodů, musí vrátit odměny, které za ně inkasoval," pronesl v úterý - v předvečer oznámení trasy příštího, stého, ročníku Tour - šéf legendárního závodu Christian Prudhommme.
Výdaje z Armstrongova bankovního účtu ale mohou být daleko vyšší. Do pondělí dostal otec pěti dětí šanci bez soudní pře vrátit 7,5 milionů dolarů pojišťovací společnosti SCA.
Bonus i výlohy bude muset Armstrong asi vrátit
Ta v roce 2003 slíbila legendárnímu cyklistovi bonus pět milionů dolarů, pokud Tour ovládne také pošesté v řadě, čímž by se stal rekordmanem závodu. Armstrong to dokázal, v roce 2005 přidal navíc sedmý triumf, společnost ale bonus odmítla vyplatit.
Důvodem byla podezření o dopingu Armstronga zveřejněná v knize L.A. Confidential. V okamžiku, kdy cyklista vyhrál soudní při s autory knížky, poslal k soudu i SCA a opět úspěšně. Kromě zmíněné prémie navíc dostal ještě 2,5 milionů dolarů coby pokrytí soudních výloh a procenta z prodlení.
Jelikož ale v pondělí Armstrong formálně o své tituly přišel, chce společnost peníze zpět. "Vzneseme formální žádost o navrácení našich peněz. Pokud neuspějeme, podnikneme proti panu Armstrongovi do pěti pracovních dnů právní kroky," prohlásil právník pojišťovací společnosti Jeffres M. Tillotson.
Čtvrt miliardy není jen lapálie
V takovém případě by již z předešlé zkušenosti mohla částka ještě narůst. I bez toho je ale minimálně 11,5 milionů dolarů (cca 220 milionů korun) pro Armstronga přece jen finanční nepříjemností.
Zvláště v době, kdy musel kvůli záchraně své nadace Livestrong odstoupit z jejího vedení, a přišel o velké sponzorské smlouvy včetně těch s oděvním gigantem Nike, výrobcem kol Trekem a specialistou na brýle Oakley.
Štěstím pro bývalé cyklistické eso může být fakt, že žádné z těchto firem o jeho zažalování zatím neuvažuje.
Čeká Armstronga bankrot?
Armstronga, kterého polovina cyklistického světa (Wiggins, Cavendish) haní a druhá se ho zastává (Indurain, Contador), však dění kolem největšího dopingového skandálu v historii sportu nechává klidným.
K pondělním verdiktu UCI o odebrání titulů z Tour de France se dosud nevyjádřil, jediným jeho krokem bylo změnění profilu na twitterovém účtu.
Od pondělního poledne již není "otec pěti nádherných dětí, sedminásobný vítěz Tour de France, bojovník proti rakovině na plný úvazek a triatlonista na částečný" ale jeho vzkaz říká "Vychovávám svých pět dětí. Bojuju s rakovinou. Plavu, jezdím na kole, běhám a hraju golf, kdykoliv můžu".
Až čas ukáže, jestli nejenom na twitter nebude muset dopsat například slůvko "bankrot".