reklama
 
 

Jak Bank oklamal osud. Svou lyžařskou genialitu vložil do Ledecké a přispěl ke světové senzaci

19. 2. 2018 10:31
Velký kredit za odbornou práci pro Ester Ledeckou zaslouží Ondřej Bank. Jeho rady byly klíčem k fenomenálnímu zlatému úspěchu na hrách v Pchjongčchangu.

Praha/Pchjongčchang - Ve čtvrtek to budou přesně dva roky od chvíle, kdy učinil jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života. Ondřej Bank, dlouholetý král českého sjezdového lyžování, tehdy ve svých pětatřiceti letech se slzami v očích oznámil konec své nevšední sportovní kariéry.

Ztratil naději, že to s jeho chatrným zdravím bude ještě někdy lepší. A patrně ztratil i naději, že se smůla, jež provázela jeho lyžařský život, někdy definitivně rozplyne.

Bez milovaného sportu však dlouho nevydržel. Vyslyšel volání bratra a připojil se před olympijskou sezonou k týmu vycházející hvězdy Ester Ledecké.

Zbytek zlatého příběhu netřeba připomínat.

Co se ale naopak zopakovat musí, je klíčový podíl, jenž má Ondřej Bank na šokujícím olympijském zlatu, prvním v celé historii českého, potažmo československého sjezdového lyžování.

Do projektu "Ester" totiž vložil vlastní lyžařskou genialitu.

Dvaadvacetiletou snowboardistku připravil na závod, po kterém se její jméno nenávratně a pořádně tučně vtisklo do dějin tradičního zimního sportu i celých olympijských her. 

"Zasloužil se o to hlavně brácha Ondra," prohlásil bezprostředně po fenomenální zlaté jízdě jeho bratr a hlavní lyžařský trenér Ledecké Tomáš Bank.

Leskly se mu přitom oči. Dobře totiž věděl, že tohle je přesně ten příběh, který Ondra toužil napsat sám sobě. Leč zdraví a trocha pověstné smůly byly proti.

"On udělal s Ester perfektně rozbor linie, samozřejmě ne každý ji pak dokáže v závodě dodržet, ale Ester to zvládla realizovat. Možná že se tím Ondrovi vrátila všechna ta smůla, kterou měl v kariéře, a teď jsme měli zase štěstí," vyprávěl muž, který bratra během kariéry trenérsky vedl.

Před čtyřmi lety v Soči byli společně k podobnému úspěchu velice blízko. Po prvním kole olympijského obřího slalomu byl Bank senzačně druhý. Ve druhém kole ale pozici neudržel a skončil na páté pozici.

Na posledních třech olympijských hrách navíc skončil šestý a dvakrát sedmý v superkombinaci. 

Těsně před koncem kariéry měl životní formu a v roce 2015 na světovém šampionátu v Beaver Creeku hodlal konečně prolomit medailové prokletí. Jezdil skvěle. Ve sjezdu šokoval sedmým místem a tak bylo nabíledni, že v kombinaci bude kandidátem na cenný kov.

Sjezd se mu ale stal osudným. Po hrozivém pádu si ošklivě poranil kotník a nárt. Ve spojitosti s vleklými problémy s kolenem netrvalo dlouho a Bank se loučil se sjezdovkami.

Rozhodnutí bolelo ještě mnohem víc než pomlácená tělesná schránka, nicméně Bank prohlásil, že chce jít dál. Těšil se na život po lyžování, chtěl se věnovat rodině a své firmě na výrobu oblečení a lyžařských helem a brýlí. Dlouhodobé plány mu ale nakonec narušila Ester Ledecká.

Rok před olympiádou ho požádala o pomoc. A Bank brzy zjistil, že v mladé sjezdařce a snowboardistce bude mít žáka, který skutečně prahne po informacích.

"Je ochotná se mnou trávit dlouhé hodiny u videa. Ráda to rozebírá, řeší každou kravinu, což já jsem dělal taky," řekl tehdy Bank. Právě tehdy spatřil světlo světa možná nejdůležitější dílek do zlaté skládačky.

Už před rokem měl Bank tušení, že nabídku nemůže odmítnout. Viděl obrovský talent, kterým Ledecká disponuje

"Cítil jsem něco výjimečného a baví a naplňuje mě ta práce, proto nejsem s dětmi doma a jezdím s ní po světě. Přišlo mi, že to funguje, proto to dělám," řekl poté, co se jeho svěřenkyně stala překvapivou olympijskou vítězkou.

Jeho rozbor trati olympijského super-G byl mistrovskou prací. Šlo, jak sám řekl, o "milion" drobných detailů. Ledecká veškeré informace nasávala jako houba a to se jí vyplatilo.

Pár chyb sice při jízdě udělala, dodržení ideální stopy v klíčových chvílích -  spojené s absencí pudu sebezáchovy - ale nakonec znamenalo nejrychlejší čas z celé světové špičky. A Bank se mohl jen usmívat a dojatě gratulovat.

"Slyšel jsem asi tisíckrát, že kdybych neměl celou kariéru tolik problémů, tak bych mohl jezdit s absolutní světovou špičkou. Jsou to ale jen kdyby," řekl Bank smutně, když končil kariéru.

Teď svůj smolný osud oklamal. Mladé krajance a kamarádce pomohl k fantastickému olympijskému zlatu.

Olympijská vítězka Ester Ledecká: Ještě teď se mi točí hlava | Video: Český olympijský výbor |  08:41

autor: Aleš Vávra | 19. 2. 2018 10:31

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama