Co to sakra je? divila se Ledecká. Je to sen? Film? To mi řekněte vy, smála se zlatá Češka

ČTK ČTK
17. 2. 2018 7:31
Ester Ledecká, čerstvá šampionka z olympijského super G, jen těžko hledala slova, kterými by popsala svůj triumf.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Pchjongčchang - Ester Ledecká je označována za nejpřekvapivější olympijskou vítězku v alpském lyžování. Dvaadvacetiletá Češka, která na vrcholné úrovni kombinuje lyže a snowboard, dnes šokovala výhrou v superobřím slalomu a sama se zisku zlaté medaile ještě dlouho po závodě v Čongsonu divila.

Po projetí cílem dlouho nevěřícně koukala do kamer a v šoku bylo celé sjezdařské prostředí. Myslela si, že rozhodčí ještě její čas posunou a pořadí změní. Nestalo se a o jedinou setinu sekundy zvítězila před Rakušankou Annou Veithovou, která už předtím přijímala gratulace k obhajobě zlata ze Soči.

Podívejte se na vítěznou jízdu Ester Ledecké:

Ještě dvě hodiny po závodu Ledecká stále nevěřila, že opravdu triumfovala. "Je to sen? Film? To mi vy řekněte, co to je! Taky si celou dobu říkám: Co to sakra je?" říkala novinářům a s nadšením v hlase dodala: "Je to úžasný!"

Po každé výhře na prkně vždy nejprve děkuje svému realizačnímu týmu a stejně se všem dostalo poklony hned v první odpovědi po olympijském zlatu. "Tohle, co se teď děje, je především zásluha týmu. A musím říct jednu věc: Je úžasné, že tu se mnou mohla být maminka, která je se mnou odmalička, věří mi a je se mnou na úplně každým závodě. Přestože se strašně bojí lítání," vyzdvihla zásluhu matky Zuzany.

Navíc zabrousila i do mládí a připomněla ty, kteří stáli na začátku. "Piškot byl kluk, co mě naučil lyžovat. Nebo Honza Lukáš, pan učitel ze školy, se kterým jsem začala závodit. Pak všichni ti trenéři, fyzioterapeuti, kteří se mnou byli na cestě až sem. Toho si strašně vážím, že mě dovedli až sem, a končí to tady mým týmem," řekla.

Nevzala si ani řasenku

Novináře přitom zarazila skutečnost, že Ledecká během tiskové konference ve stanu pod svahem v Čongsonu měla zase na nose lyžařské brýle, které krátce předtím sundala na vyhlášení výsledků. 

"Já jsem totiž vůbec netušila, že se může stát, že taky půjdu na tiskovku. Takže jsem se jako ostatní holky nepřipravila, nevzala jsem si žádný make-up ani řasenku. Prostě jsem nepřipravená," vysvětlila novinářům česká sportovní obojživelnice. 

Také musela vysvětlovalt, že není příbuzná s americkou plavkyní Katie Ledeckou, čtyřnásobnou olympijskou vítězkou, která má české kořeny. "Máme jen stejné jméno," řekla. Je to časté jméno tam u vás? "Ne, vůbec ne," odpověděla Ledecká.

Jelikož jezdí ráda na windsurfingu, zazněla také otázka, jestli neuvažuje jednou jet rovněž na letní hry. "Říkala jsem, že jo. Není problém," přikývla.

Novinářům vyčinila, že ji zdržují od tréninku

Po vyhlášení Ledecká procházela mezi novináři a hodinu a půl odpovídala. Mnohokrát slyšela, že je největším překvapením olympijské sjezdařské historie. "A spousta lidí mi říkala, že se to taky nemělo stát. Ale říkám, že se to stalo, tak co teď s tím budeme dělat?" rozesmála se. "A pak se ptali, jestli by všechny lyžařky měly začít snowboardovat, aby jim to začalo tak jít. Těžko říct, já tomu sama furt nevěřím," řekla.

Vyslechla si potlesk v novinářském sále a přiznala, že před tolika lidmi byla nervózní. Řekla obvyklou formulku, že nastupuje do každého závodu s touhou odvést nejlepší výkon a vyhrát. "Ale že se to vážně povedlo, mě překvapilo," přiznala.

Znovu dostávala otázky, jestli nezačne jezdit už jen na lyžích a snowboardu zanechá. "Nad tím takhle moc nepřemýšlím. Chtěla jsem se dostat na olympiádu v obou sportech, to se mi povedlo a tohle je obrovský bonus. Pokud všechno půjde, jak má, postavím se na start i ve snowboardu a to bude to, čeho jsem chtěla dosáhnout."

Oba sporty zatím zdárně kombinuje, i když dosud sbírala vítězství jen na prkně. A to jí do super-G pomohlo. "Ze snowboardingu jsem si vzala sebevědomí. Stála jsem na startu a řekla jsem si: OK, jsi tady, tohle byl tvůj sen. Na minulé olympiádě jsi byla jenom na snowboardu, teď stojíš na lyžích. Tohle je druhý závod, jdi na to a předveď svou nejlepší jízdu. Na ostatní byl velký tlak. Ony jsou specialistky, to byla výhoda. Do snowboardingu si z lyžování beru rychlost, nebojím se jí."

Olympijská vítězka Ester Ledecká: Ještě teď se mi točí hlava | Video: Český olympijský výbor

Trenéři říkají, že se Ledecká musí často brzdit, protože má přehršel energie a trénuje, dokud stojí na svahu poslední branka. A stejné to s ní bylo i po olympijské výhře, jelikož měla v plánu, že odpoledne půjde jezdit na prkně. Na hrách v Pchjongčchangu totiž bude příští týden hlavní favoritkou paralelního obřího slalomu.

"Nechci na vás být hrubá, jste všichni skvělí, ale už jsem měla za sebou mít tři jízdy," vyčítala naoko novinářům. Ale snowboardový trénink rozhodně stihnout nemohla, jelikož musela na dopingovou kontrolu a večer na ceremoniál pro zlatou olympijskou medaili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy