Raška, pohádkový letec v nekonečném tichu. Ze syna hrobníka vyrostla zlatá legenda

Ve středu uběhlo 53 let ode dne, kdy Jiří Raška získal na hrách v Grenoblu první zimní olympijskou medaili pro Československo.
Na tomto snímku vidíte Rašku skákat na mistrovství světa v klasickém lyžování, které v roce 1970 hostilo Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách.
Raška zde tehdy získal stříbrnou medaili, na velkém můstku byl lepší jen Rus Garij Napalkov. Závodům tehdy přihlíželo 100 000 diváků.
Jiří Raška se narodil v roce 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm do rodiny ševce a později hrobníka. Tatínek ale brzy podlehl leukemii, a tak vyrůstal společně se třemi sourozenci a maminkou (na snímku z mateřské školky, který pochází z ročníku 1944/45, ho najdete jako čtvrtého zprava).
Ke sportu měl mladý Raška vždycky blízko. Hrál fotbal, hokej i házenou, jezdil na kole, lyžoval. Nakonec se ale rozhodl i pod vlivem svých příbuzných naplno věnovat skokům na lyžích.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek
Aktualizováno 11. 2. 2023 12:00
V neděli 11. února 1968 získal Jiří Raška první zimní zlatou olympijskou medaili pro Československo. Připomeňte si jeho kariéru.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy