Velké výročí Ferrari: mladý Schumi na trati, legendy i nesmlouvavý il Commendatore

Velké výročí Ferrari: mladý Schumi na trati, legendy i nesmlouvavý il Commendatore
Žádný jiný tým nemá tolik fanoušků a tak vášnivých. Proto stojí za to se podívat i do dějin nejúspěšnějšího týmu F1 všech dob.
Schumi získal pět titulů mistra světa po sobě. Dodnes je jako sedminásobný šampion nepřekonaný, byť Lewis Hamilton letos cílevědomě míří k vyrovnání toho výkonu.
Alberto Ascari byl od roku 1950 kmenovým pilotem Ferrari v F1. Týmu se odvděčil roku 1952 ziskem prvního titulu pro partu se vzpínajícím se koněm ve znaku.
Na přelomu 60. a 70. let přišel ústup ze slávy. V roce 1974 začíná velký příběh elektrizujícího vztahu mezi il Commendatorem a jeho novou hvězdou.
Foto: Reuters
Dan Poláček Radek Vičík Reuters Dan Poláček, Radek Vičík, Reuters, Scuderia Ferrari
11. 9. 2020 9:45
Tým Ferrari absolvoval v neděli, symbolicky na domácí trati v Mugellu, svoji tisící Grand Prix. Připomeňte si spolu s námi oslavy i fascinující historii legendárního týmu formule 1.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy