Lendla a spol. naháněly holky po Praze, Italové zuřili. 40 let od tenisové euforie

Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru.
A pak už šel do akce Lendl. Proti Corradovi Barazzuttimu splnil roli velkého favorita, přestože nečekaně ztratil úvodní sadu. Pak už ale dominoval a radoval se po setech 4:6, 6:1, 6:1, 6:2. Praha byla na nohou, Čechoslováci byli po pátku jedinou výhru od vysněného triumfu.
Žádná procházka růžovým sadem to ale proti Italům nebyla. Čechoslováci museli nejprve překonat obrovské problémy, do kterých se dostal čtyřiadvacetiletý Tomáš Šmíd. V předvečer zápasu jej postihly silné žaludeční potíže, spekulovalo se o tom, že se otrávil jídlem (pravděpodobně rybou). Celou noc bojoval na toaletě s průjmem a zvracením. Ráno místo přípravy na zápas musel na vyšetření do Ústřední vojenské nemocnice a do Sportovní haly dorazil až těsně před zápasem s italskou jedničkou Adrianem Panattou.
Přes vysoké ambice vypadlo Československo v následujících dvou letech už ve čtvrtfinále. Vítězná sestava se na kurtu naposledy sešla v neúspěšném semifinále ve Švédsku v roce 1984. Tehdy nastoupili Lendl, Šmíd a Složil. Kodeš už byl nehrajícím kapitánem.
7. prosince uplynulo rovných 40 let od chvíle, kdy proslulá trofej konečně skončila v rukou československých tenistů. Pražská Sportovní hala zažila nezapomenutelné finále Davisova poháru mezi domácími hrdiny a soupeřem z Itálie.
Foto: Profimedia.cz
Aleš Vávra Dan Poláček Aleš Vávra, Dan Poláček
Aktualizováno 9. 12. 2020 10:52
Béžová saka, lvíček na hrudi. Strnulé výrazy plné trémy a očekávání. Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru. Napěchovaná Sportovní hala viděla dramatické finále proti Itálii, Praha byla na nohou. Podívejte se ve fotogalerii, jak Lendl a spol. dosáhli na legendární triumf.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy