Lendla a spol. naháněly holky po Praze, Italové zuřili. 40 let od tenisové euforie

Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru.
A pak už šel do akce Lendl. Proti Corradovi Barazzuttimu splnil roli velkého favorita, přestože nečekaně ztratil úvodní sadu. Pak už ale dominoval a radoval se po setech 4:6, 6:1, 6:1, 6:2. Praha byla na nohou, Čechoslováci byli po pátku jedinou výhru od vysněného triumfu.
Žádná procházka růžovým sadem to ale proti Italům nebyla. Čechoslováci museli nejprve překonat obrovské problémy, do kterých se dostal čtyřiadvacetiletý Tomáš Šmíd. V předvečer zápasu jej postihly silné žaludeční potíže, spekulovalo se o tom, že se otrávil jídlem (pravděpodobně rybou). Celou noc bojoval na toaletě s průjmem a zvracením. Ráno místo přípravy na zápas musel na vyšetření do Ústřední vojenské nemocnice a do Sportovní haly dorazil až těsně před zápasem s italskou jedničkou Adrianem Panattou.
Přes vysoké ambice vypadlo Československo v následujících dvou letech už ve čtvrtfinále. Vítězná sestava se na kurtu naposledy sešla v neúspěšném semifinále ve Švédsku v roce 1984. Tehdy nastoupili Lendl, Šmíd a Složil. Kodeš už byl nehrajícím kapitánem.
7. prosince uplynulo rovných 40 let od chvíle, kdy proslulá trofej konečně skončila v rukou československých tenistů. Pražská Sportovní hala zažila nezapomenutelné finále Davisova poháru mezi domácími hrdiny a soupeřem z Itálie.
Foto: Profimedia.cz
Aleš Vávra Dan Poláček Aleš Vávra, Dan Poláček
Aktualizováno 9. 12. 2020 10:52
Béžová saka, lvíček na hrudi. Strnulé výrazy plné trémy a očekávání. Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru. Napěchovaná Sportovní hala viděla dramatické finále proti Itálii, Praha byla na nohou. Podívejte se ve fotogalerii, jak Lendl a spol. dosáhli na legendární triumf.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy