Lendla a spol. naháněly holky po Praze, Italové zuřili. 40 let od tenisové euforie

Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru.
A pak už šel do akce Lendl. Proti Corradovi Barazzuttimu splnil roli velkého favorita, přestože nečekaně ztratil úvodní sadu. Pak už ale dominoval a radoval se po setech 4:6, 6:1, 6:1, 6:2. Praha byla na nohou, Čechoslováci byli po pátku jedinou výhru od vysněného triumfu.
Žádná procházka růžovým sadem to ale proti Italům nebyla. Čechoslováci museli nejprve překonat obrovské problémy, do kterých se dostal čtyřiadvacetiletý Tomáš Šmíd. V předvečer zápasu jej postihly silné žaludeční potíže, spekulovalo se o tom, že se otrávil jídlem (pravděpodobně rybou). Celou noc bojoval na toaletě s průjmem a zvracením. Ráno místo přípravy na zápas musel na vyšetření do Ústřední vojenské nemocnice a do Sportovní haly dorazil až těsně před zápasem s italskou jedničkou Adrianem Panattou.
Přes vysoké ambice vypadlo Československo v následujících dvou letech už ve čtvrtfinále. Vítězná sestava se na kurtu naposledy sešla v neúspěšném semifinále ve Švédsku v roce 1984. Tehdy nastoupili Lendl, Šmíd a Složil. Kodeš už byl nehrajícím kapitánem.
7. prosince uplynulo rovných 40 let od chvíle, kdy proslulá trofej konečně skončila v rukou československých tenistů. Pražská Sportovní hala zažila nezapomenutelné finále Davisova poháru mezi domácími hrdiny a soupeřem z Itálie.
Foto: Profimedia.cz
Aleš Vávra Dan Poláček Aleš Vávra, Dan Poláček
Aktualizováno 9. 12. 2020 10:52
Béžová saka, lvíček na hrudi. Strnulé výrazy plné trémy a očekávání. Českoslovenští tenisté před 40 lety ukončili čekání na premiérové vítězství v Davisově poháru. Napěchovaná Sportovní hala viděla dramatické finále proti Itálii, Praha byla na nohou. Podívejte se ve fotogalerii, jak Lendl a spol. dosáhli na legendární triumf.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy