Slavný bazén v Podolí je nově chráněnou památkou. Koupala se tu i princezna Diana

Slavný bazén v Podolí je nově chráněnou památkou. Koupala se tu i princezna Diana
Plavecký stadion Podolí vznikl podle návrhu architekta Richarda Podzemného. Přestože byl funkcionalistou, velmi mu záleželo na tom, aby stavba byla citlivě zasazena do okolního prostředí.
Bazén je jedním příkladů tzv. bruselského stylu, kdy po úspěchu československého pavilonu v roce 1958 v Bruselu začíná vznikat takto inspirovaná architektura i u nás.
Málo známá je dnes již odstraněná skluzavka od Františka Pacíka, která byla u trojúhelníkového dětského brouzdaliště.
Princezna z Walesu se tajně vypravila vykoupat do plaveckého bazénu v Podolí, ze kterého ji málem vyhodili.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jiří Škuba Jakub Plíhal Dan Poláček, Jiří Škuba, Milan Kammermayer, Jakub Plíhal
Aktualizováno 25. 1. 2021 18:00
Plavecký stadion Podolí byl po pětapadesáti letech své existence zapsán Národním památkovým ústavem mezi chráněné kulturní památky. Dnes je sice bazén kvůli pandemii dočasně uzavřen, my jsme ale nahlédli dovnitř a nafotili vám jeho výjimečný hlavní prostor i s cennými reliéfy. Zároveň si můžete projít nejzajímavější momenty historie areálu.
 

Právě se děje

před 18 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy