90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou

90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou
Chladírenské zařízení, které dodaly Brněnské strojírny, bylo schopno vytvořit za dvě hodiny čtyři centimetry ledu.
Dnes je tomu 90 let, co se na pražské Štvanici odehrál vůbec první hokejový zápas na umělém ledě v Československu. Pražský LTC tehdy před zraky sedmi tisíc diváků podlehl Kanaďanům z Manitoba University Graduaces 0:2. Což byl v té době neočekávaně dobrý výsledek.
Protektorátní tým během tohoto roku sehrál celkem šest zápasů, ale do historických análů se nepočítá žádný. Mezi lety 1941-44 pak reprezentace nehrála vůbec.
Zhruba ze stejné doby (1970) je i tento snímek. Dobový popisek snímku zní: "V pražských ulicích ještě svítí podzimní slunce, ale Zimní stadion na Štvanici je už v provozu po celý den. Ráno se tady trénuje, odpoledne zase bruslí mládež a večer se hraje hokej." Znalci si povšimnou, že v přední části je zachycena legendární štvanická "nudle", kde se proháněli malí hokejisté ještě v devadesátých letech.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek
17. 1. 2021 10:45
17. ledna 1931 se v Československu na Štvanici poprvé hrálo na umělém ledě. O dalších 80 let později byl stadion zbourán. Připomeňte si jeho osudy ve fotogalerii.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 41 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy