90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou

90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou
Chladírenské zařízení, které dodaly Brněnské strojírny, bylo schopno vytvořit za dvě hodiny čtyři centimetry ledu.
Dnes je tomu 90 let, co se na pražské Štvanici odehrál vůbec první hokejový zápas na umělém ledě v Československu. Pražský LTC tehdy před zraky sedmi tisíc diváků podlehl Kanaďanům z Manitoba University Graduaces 0:2. Což byl v té době neočekávaně dobrý výsledek.
Protektorátní tým během tohoto roku sehrál celkem šest zápasů, ale do historických análů se nepočítá žádný. Mezi lety 1941-44 pak reprezentace nehrála vůbec.
Zhruba ze stejné doby (1970) je i tento snímek. Dobový popisek snímku zní: "V pražských ulicích ještě svítí podzimní slunce, ale Zimní stadion na Štvanici je už v provozu po celý den. Ráno se tady trénuje, odpoledne zase bruslí mládež a večer se hraje hokej." Znalci si povšimnou, že v přední části je zachycena legendární štvanická "nudle", kde se proháněli malí hokejisté ještě v devadesátých letech.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek
17. 1. 2021 10:45
17. ledna 1931 se v Československu na Štvanici poprvé hrálo na umělém ledě. O dalších 80 let později byl stadion zbourán. Připomeňte si jeho osudy ve fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy