90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou

90 let Štvanice: Hitlerovce tu smetli dvakrát za sebou, Rakušany nosili na ramenou
Chladírenské zařízení, které dodaly Brněnské strojírny, bylo schopno vytvořit za dvě hodiny čtyři centimetry ledu.
Dnes je tomu 90 let, co se na pražské Štvanici odehrál vůbec první hokejový zápas na umělém ledě v Československu. Pražský LTC tehdy před zraky sedmi tisíc diváků podlehl Kanaďanům z Manitoba University Graduaces 0:2. Což byl v té době neočekávaně dobrý výsledek.
Protektorátní tým během tohoto roku sehrál celkem šest zápasů, ale do historických análů se nepočítá žádný. Mezi lety 1941-44 pak reprezentace nehrála vůbec.
Zhruba ze stejné doby (1970) je i tento snímek. Dobový popisek snímku zní: "V pražských ulicích ještě svítí podzimní slunce, ale Zimní stadion na Štvanici je už v provozu po celý den. Ráno se tady trénuje, odpoledne zase bruslí mládež a večer se hraje hokej." Znalci si povšimnou, že v přední části je zachycena legendární štvanická "nudle", kde se proháněli malí hokejisté ještě v devadesátých letech.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jakub Šafránek Dan Poláček, Jakub Šafránek
17. 1. 2021 10:45
17. ledna 1931 se v Československu na Štvanici poprvé hrálo na umělém ledě. O dalších 80 let později byl stadion zbourán. Připomeňte si jeho osudy ve fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy