Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach

Radek Vičík Radek Vičík
29. 7. 2015 10:24
Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach
Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu.
Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu. | Foto: Forward Racing

Indianapolis - Startovní rošt Velké ceny Indianapolisu elitní třídy MotoGP i Moto2 bude na nejslavnějším americkém okruhu příští víkend ochuzen o dva motocykly. A není vůbec jisté, zda se stáj Forward Racing ještě vůbec někdy na tratích světového šampionátu objeví.

"Zásluhu" na tom její šéf Giovanni Cuzari, jenž momentálně tráví čas nedobrovolně ve švýcarském vězení,  Tam se ocitl kvůli obvinění z úplatků za zajištění nižších daní pro svoji firmu Media Action. Svérázný podnikatel je navíc ještě podezřelý z toho, že prostřednictvím fiktivních sponzorských příspěvků pral špinavé peníze.

Hvězda třídy Open pobledla

Jakmile se rozkřiklo, že Cuzarioho zatkli, začali se od týmu odvracet sponzoři. Taková "reklama" a spojení s úplatkářem (když bereme jen to nejméně závažné obvinění) se totiž nelíbí nikomu, kdo si chce přes motocyklové závody budovat dobré jméno.

"Naším cílem je pokračovat ve sportovních aktivitách a dokončit tuto sezonu tak, jak by si Giovanni přál. Část sponzorů náš náhle opustila a chybí nám další splátky, vše nyní řešíme s právníky," stojí v oficiálním komuniké stáje.

Přitom především v MotoGP se týmu závodícímu v kategorii Open dlouhodobě daří. Loni Aleix Espargaro na jeho speciálu Forward Yamaha nejlepší mezi závodníky na produkčních motocyklech a v Aragonu dokonce obsadil druhé místo, když porazil celou řadu továrních motorek.

I když letos přišel místo Španěla neméně talentovaný Stefan Bradl z Německa, Forwardu se už tolik nevede, byť je v hodnocení Open stále nejlepší. V Moto2 byl zatím nejlepší Simone Corsi čtvrtým místem v Grand Prix Německa na Sachsenringu. Tam ovšem v MotoGP chyběl domácí Bradl, jenž se zranil při pádu v Assenu.

V hledáčku je brněnský návrat

Další rány ale přišly až v posledních dnech a týdnech. Spolupráci s týmem totiž ukončil právě Bradl, který nejistou budoucnost týmu vyřešil výpovědí.  "Co nejdříve chci zase sedět na stroji MotoGP," řekl serveru speedweek.com. 

Od stáje se sídlem ve Švýcarsku se s odvoláním na poškození dobrého jména navíc začali houfně odtahovat sponzoři. A takový sponzor už nepošle ani euro, takže tým teď čelí nebezpečí hrozícího krachu.

Kvůli nedostatku peněz už Forward odvolal cestu do Spojených států plánovanou na příští týden. Jenže jestli zůstane jen u vynechaného Indianapolis, je zatím ve hvězdách.

"Tým se po dohodě s úřadem veřejného žalobce v Luganu konsoliduje a dělá vše proto, aby se vrátil zpět v Brně a 16. srpna se tam zúčastnil Grand Prix České republiky," stojí v tiskové zprávě Forwardu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Průměrná hrubá mzda učitelů stoupla meziročně o osm procent na téměř 47 tisíc korun

Učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu téměř 47 tisíc korun. Je to meziročně o osm procent více. Pedagogové působící na základních a středních školách si loni v průměru vydělali téměř 50 tisíc korun měsíčně, průměrný plat učitelů v mateřských školách je o pětinu nižší, sdělil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V regionálním školství v Česku působilo podle údajů ministerstva školství loni 149 tisíc učitelů.

"Po letech 2018 až 2020, kdy mzda učitelů rostla dvojciferným tempem, došlo v následujícím období ke zpomalení. Minulý rok si učitelé v regionálním školství meziročně polepšili o 8,1 procenta, v absolutním vyjádření o 3525 korun," uvedla Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti statisického úřadu.

Ministerstvo školství letos v březnu uvedlo, že průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl loni na 47 590 korun. Průměrná mzda v Česku činila podle statisického úřadu 37 839 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Habeck zkritizoval Spojené státy za vysoké ceny energií, producenti plynu podle něj profitují z dopadů války

Německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizuje Spojené státy a další spřátelené dodavatelské země za předražené ceny plynu. Podle jeho názoru producenti plynu profitují z dopadů války na Ukrajině. Habeck to řekl deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

"Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit," řekl německý ministr. Počítá proto s tím, že "o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy."

Obzvláště kritický byl německý politik směrem ke Spojeným státům. "Obrátily se na nás, když ceny ropy vystřelily vzhůru, a i v Evropě se kvůli tomu uvolňovaly rezervy ropy. Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i ke zmírnění cen plynu," apeloval Habeck na Washington.

Nátlak ministr vyvíjel i na Brusel. Evropská unie "by měla spojit svou tržní sílu a zorganizovat chytré a synchronizované nákupní chování unijních států, aby se jednotlivé země vzájemně nepřeplácely a netlačily ceny na světových trzích nahoru." Tržní síla Evropy je podle něj obrovská, musí se jen využít.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

ČUS: Na sportovní činnost by mohly být příští rok nižší dotace než letos

 Na samotnou sportovní činnost od provozu klubů a sportovních svazů přes výchovu talentované mládeže až po přípravu a závody reprezentantů by mohly být příští rok dotace nižší než letos. Upozornila na to Česká unie sportu (ČUS). Vláda ve státním rozpočtu na rok 2023 navrhla na takzvané neinvestiční náklady asi o 700 milionů korun méně, než by měla Národní sportovní agentura (NSA) rozdělovat letos. Vedle peněz schválených přímo v rozpočtu na rok 2022 měla k dispozici ještě zhruba tři čtvrtě miliardy z nespotřebovaných výdajů z roku 2021 a má přislíbenou půlmiliardu v nové verzi rozpočtu, kterou nyní projednávají poslanci.

Celkem by se tak letošní státní dotace na sportovní činnost mohly vyšplhat na 5,647 miliardy korun. Na rok 2023 zatím vláda v této části výdajů navrhuje celkem přibližně 4,940 miliardy korun. "To znamená, že by bylo méně prostředků než v roce 2022. Přitom to bude první rok drahých energií pro klubová sportoviště a rok většiny kvalifikací na olympijské hry v roce 2024," řekl ČTK generální sekretář ČUS Jan Boháč.

před 1 hodinou

Siniaková dohrála v Munastíru ve druhém kole po porážce s Liuovou

Vítězná série tenistky Kateřiny Siniakové po šesti zápasech skončila. Ve 2. kole nového turnaje WTA v Munastíru podlehla Američance Claire Liuové 5:7 a 2:6. Světová deblová jednička naposledy získala 19. září titul v Portoroži, který byl pro ni prvním singlovým triumfem po více než pěti letech.

Šestadvacetiletá Siniaková na Jasmin Open v Tunisku prošla do druhého kola po skreči Chloé Paquetová z Francie. S Liuovou se dnes utkala poprvé v kariéře.

Další zprávy