Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach

Radek Vičík Radek Vičík
29. 7. 2015 10:24
Šéf je ve vězení, týmu MotoGP Forward Yamaha hrozí krach
Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu.
Tým Forward Racing čelí reálné hrozbě krachu. | Foto: Forward Racing

Indianapolis - Startovní rošt Velké ceny Indianapolisu elitní třídy MotoGP i Moto2 bude na nejslavnějším americkém okruhu příští víkend ochuzen o dva motocykly. A není vůbec jisté, zda se stáj Forward Racing ještě vůbec někdy na tratích světového šampionátu objeví.

"Zásluhu" na tom její šéf Giovanni Cuzari, jenž momentálně tráví čas nedobrovolně ve švýcarském vězení,  Tam se ocitl kvůli obvinění z úplatků za zajištění nižších daní pro svoji firmu Media Action. Svérázný podnikatel je navíc ještě podezřelý z toho, že prostřednictvím fiktivních sponzorských příspěvků pral špinavé peníze.

Hvězda třídy Open pobledla

Jakmile se rozkřiklo, že Cuzarioho zatkli, začali se od týmu odvracet sponzoři. Taková "reklama" a spojení s úplatkářem (když bereme jen to nejméně závažné obvinění) se totiž nelíbí nikomu, kdo si chce přes motocyklové závody budovat dobré jméno.

"Naším cílem je pokračovat ve sportovních aktivitách a dokončit tuto sezonu tak, jak by si Giovanni přál. Část sponzorů náš náhle opustila a chybí nám další splátky, vše nyní řešíme s právníky," stojí v oficiálním komuniké stáje.

Přitom především v MotoGP se týmu závodícímu v kategorii Open dlouhodobě daří. Loni Aleix Espargaro na jeho speciálu Forward Yamaha nejlepší mezi závodníky na produkčních motocyklech a v Aragonu dokonce obsadil druhé místo, když porazil celou řadu továrních motorek.

I když letos přišel místo Španěla neméně talentovaný Stefan Bradl z Německa, Forwardu se už tolik nevede, byť je v hodnocení Open stále nejlepší. V Moto2 byl zatím nejlepší Simone Corsi čtvrtým místem v Grand Prix Německa na Sachsenringu. Tam ovšem v MotoGP chyběl domácí Bradl, jenž se zranil při pádu v Assenu.

V hledáčku je brněnský návrat

Další rány ale přišly až v posledních dnech a týdnech. Spolupráci s týmem totiž ukončil právě Bradl, který nejistou budoucnost týmu vyřešil výpovědí.  "Co nejdříve chci zase sedět na stroji MotoGP," řekl serveru speedweek.com. 

Od stáje se sídlem ve Švýcarsku se s odvoláním na poškození dobrého jména navíc začali houfně odtahovat sponzoři. A takový sponzor už nepošle ani euro, takže tým teď čelí nebezpečí hrozícího krachu.

Kvůli nedostatku peněz už Forward odvolal cestu do Spojených států plánovanou na příští týden. Jenže jestli zůstane jen u vynechaného Indianapolis, je zatím ve hvězdách.

"Tým se po dohodě s úřadem veřejného žalobce v Luganu konsoliduje a dělá vše proto, aby se vrátil zpět v Brně a 16. srpna se tam zúčastnil Grand Prix České republiky," stojí v tiskové zprávě Forwardu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 49 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy