Grand Prix v Brně má nově pořádat spolek města a kraje

ČTK ČTK
20. 7. 2015 13:27
Velkou cenu silničních motocyklů v Brně má od příštího roku pořádat nově vytvořený spolek, jehož členy budou město a Jihomoravský kraj, případně ještě někdo další.
Věčný příběh, financování brněnské Grand Prix, pokračuje.
Věčný příběh, financování brněnské Grand Prix, pokračuje. | Foto: MPAfoto.com

Brno - Velkou cenu silničních motocyklů v Brně má od příštího roku pořádat nově vytvořený spolek, jehož členy budou město a Jihomoravský kraj, případně ještě někdo další. Řekla to ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na brífinku po dnešním jednání s primátorem Petrem Vokřálem (ANO) a hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

Spolek jako držitel licence chce jednat s vlastníkem okruhu Automotodromem Brno, který má jako dosavadní pořadatel závod mistrovství světa organizačně zajistit. Jednání Valachová iniciovala po předchozím setkání s ředitelem promotérské společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou.

Automotodrom záměr vytvoření spolku vítá. "Důležité bude, jak se jednání vyvinou. Je to stejná cesta, jakou hejtman navrhl už loni v srpnu, pak však nechal vytvořit krajskou společnost s ručením omezeným, která měla být držitelem licence. Klíčové je vymyslet systém pořádání a určit naši roli," řekl ČTK mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Podle něj je také třeba mít na paměti, že Dorna stále čeká na zaplacení zalistovacího poplatku za loňský a letošní rok; za každý rok činí jeho hodnota přes 70 milionů korun. "Automotodrom v červnu jasně deklaroval, že není schopen svým závazkům dostát, protože závod nedostal slíbenou dotaci," řekl Smetana.

Původně mělo jít 30 milionů korun od vlády již loni na loňský ročník, což se ale nestalo. Na začátku letošního roku o vládní dotaci zažádal kraj, aby ji pořadateli převedl, peníze však již řadu měsíců leží na účtu kraje.

V dubnu krajské zastupitelstvo schválilo smlouvu o podmínkách dotace na letošní ročník, kterou měly podepsat Dorna a Automotodrom, aniž ji předtím viděly. Podle vyjádření Automotodromu však smlouva měla právní vady, proto ji jeho představitelé nepodepsali. O nové formě udělení dotace má nyní jednat do konce července kraj s ministerstvem školství.

Kraj chce k třicetimilionové dotaci připojit také svých 20 milionů, deset milionů má připravených město. Zastupitelstvo Brna bude schvalovat dotaci i vstup města do nového spolku 11. srpna, totéž se bude dít ve stejném týdnu na kraji. "Jsem rád, že se věci po roce přešlapování daly do pohybu," doplnil Vokřál.

Vokřál i Hašek by rádi zapojili do spolku ještě někoho dalšího. Uvažují o Regionální hospodářské komoře, protože řada podnikatelů "žije" právě díky Velké ceně, včetně hoteliérů či provozovatelů kempů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy