Aktualizováno 14. 6. 2015 15:04
Výsledky Velké cena Katalánska silničních motocyklů.
karel Hnaika byl dnes v Barceloně bodům nejblíže, ale v boji o body spadl.
karel Hnaika byl dnes v Barceloně bodům nejblíže, ale v boji o body spadl. | Foto: KTM Media

Barcelona - Bez bodu se vrátí čeští závodníci z dnešní Velké cena Katalánska silničních motocyklů. Jakub Kornfeil a Karel Hanika ve třídě Moto3 spadli a Karel Abraham kvůli zranění ze včerejšího tréninku na start závodu MotoGP ani nenastoupil.

Kornfeila sestřelil soupeř

Zatím Kornfeil vypadl ze závodu po kolizi tří jezdců už v prvním kole, jeho krajan se po pomletějším startu začal postupně prokousávat do bodované Top 15.

"Měl jsem dobrý start, ale ve třetí zatáčce upadl Gabriel Rodrigo a vzal mě s sebou. Takže další smůla. Nešlo s tím vůbec nic dělat a tato Velká cena je jedno velké zklamání," postěžoval si Kornfeil.

Tři kola před koncem ale spadli i Hanika a bylo po nadějích na body.

Pro vítězství si v dramatickém klání nejslabší třídy dojel lídr seriálu, Brit Danny Kent.

Abraham si zlomil palec u nohy

Abraham na start závodu MotoGP nepustili lékaři. Po těžkém pádu v posledním volném tréninku byl jezdec v péči lékařů, kteří mu diagnostikovali dislokace palce na levé noze. Zranění si vyžádalo chirurgický zákrok, kterému se Abraham podrobil ještě včera odpoledne.

Rentgenový snímek Abrahamova zranění:

#xray of my toe + broken second metacarp

Fotka zveřejněná uživatelem Karel Abraham (@karel_abraham17),

V klání elitní třídy vyhrál stylem start - cíl Jorge Lorenzo, který se tak v průběžném hodnocení MS zavěsil už jen o jediný bod za Valentina Rossiho. Španělův týmový kolega z Yamahy byl dnes druhý, na stupně vítězů se postavil také třetí Dani Pedrosa v sedle Hondy.

Marquezovi se rozplývají naděje

Naopak pro obhájce titulu Marca Marqueze byl dnešní domácí závod katastrofou. Španěl ve třetím kole spadl a začínají se mu tak rozplývat naděje na třetí titul mistra světa v řadě. Mladý Španěl má po dnešku přesně polovinu bodů jako vedoucí muž seriálu.

Pád Marca Marqueze:

Také v závodě Moto2 vyhrál podobně jako v nejslabší třídě lídr seriálu, Francouz Johann Zarco triumfoval s náskokem necelé půl vteřiny před domácím Alexem Rinsem.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 40:59,419, 2. Bastianini (It./Honda) -0,035, 3. Vázquez (Šp./Honda) -0,600, 4. Antonelli (It./Honda) -0,687, 5. Oliveira (Portug./KTM) -0,827, 6. Navarro (Šp./Honda) -0,913, ...Hanika, Kornfeil (oba ČR/KTM) nedokončili.

Pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Kent 149 b., 2. Bastianini 98, 3. Oliveira 77, 4. Vázquez 76, 5. Fenati (It./KTM) 75, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 64, ...15. Hanika 18, 16. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 41:15,487, 2. Rins -0,426, 3. Rabat (oba Šp./Kalex) -1,115, 4. Lowes (Brit./Speed Up) -3,914, 5. Salom (Šp./Kalex) -7,080, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -7,383.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Zarco 134, 2. Rabat 94, 3. Lowes 80, 4. Lüthi 78, 5. Rins 74, 6. Folger (Něm./Kalex) 66.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:53,208, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,885, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -19,455, 4. Iannone (It./Ducati) -24,925, 5. Smith (Brit./Yamaha) -27,782, 6. M. Viňales (Šp./Suzuki) -29,559.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Rossi 138, 2. Lorenzo 137, 3. Iannone 94, 4. Dovizioso (It./Ducati) 83, 5. M. Márquez (Šp./Honda) 69, 6. Smith 68.

před 12 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.