GP v Brně? Stav nejvyššího ohrožení. Zastavili prodej lístků

Luděk Mádl ČTK Luděk Mádl, ČTK
23. 6. 2015 16:20
Plán, že by Velká cena motocyklů mohla být dotována městem Brnem, nevyšel. Srpnový závod je významně ohrožen.
Ilustrační foto z GP Brna
Ilustrační foto z GP Brna | Foto: Reuters

Brno - Ohrožení srpnové Velké ceny motocyklů v Brně graduje. Dnes totiž padl plán, že by závody mohlo dotovat město Brno. Pořadatel Grand Prix, společnost Automotodrom Brno, tedy s okamžitou platností stopnul prodej vstupenek.

Konečné slovo o tom, jestli se letos závody seriálu mistrovství světa MotoGP v Brně pojedou, nebo ne, bude mít promotér šampionátu, španělská společnost Dorna. S ní budou představitelé Automotodromu Brno jednat o víkendu v nizozemském Assenu.

"Pro nás v tuto chvíli došla celá záležitost až na konec. Pojedeme Dornu informovat, že jsme z veřejného sektoru nezískali na pořádání závodů žádné peníze," říká Jiří Smetana, mluvčí Automotodromu.

Situace je velmi paradoxní v tom, že Michal Hašek (ČSSD),  hejtman Jihomoravského kraje, nabízí pořadateli závodu dotaci 67 milionů korun. Smluvní podmínky, které tuto nabídku provázejí, ale označili představitelé Automotodromu Brno za neakceptovatelné. Zmíněné podmínky mimo jiné předpokládají, že se Jihomoravský kraj stane spolupořadatelem závodů. A tím pádem uvidí pod pokličku veškerého hospodaření, které s pořádáním závodu souvisí.

V nabízené dotaci 67 milionů korun se sdružily prostředky ministerstva školství (30 milionů Kč), ministerstva pro místní rozvoj (7 milionů), Jihomoravského kraje (20 milionů) a města Brna (10 milionů).

I primátor chtěl pomoci. Neuspěl

Všechny jmenované instituce zároveň vyzvaly akciovou společnost Automotodrom Brno, aby smluvní podmínky nabízené Jihomoravským krajem přijala. Nestalo se.

S alternativou, jak situaci řešit, přišel brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Přišel s nápadem, že Brno navýší svou dotaci z 10 na 50 milionů korun. A z těchto prostředků bude moci být letošní Velká cena dotována.

Jenže pro tento návrh nezískal v brněnském zastupitelstvu politickou podporu.

"Poslední krok Automotodromu Brno, tedy pozastavení prodeje vstupenek na Grand Prix, odhaluje v plné nahotě, oč v celém příběhu veřejných příběhů na GP už několik měsíců jde. Dokud jde kdokoliv z veřejné sféry Automotodromu na ruku, je to O.K. Jakmile se však objeví snaha veřejného sektoru stanovit podmínky pro podporu v desítkách milionů korun, je zle a následuje bububu. Po dnešku už to ví i primátor Vokřál," komentoval aktuální situaci jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Dotace jsou podle pořadatele zapotřebí k tomu, aby se uhradil tzv. zalistovací poplatek. Ten pořadatelé jednotlivých závodů platí španělské společnosti Dorna  za to, že jejich podnik zařadí do seriálu závodů mistrovství světa.

Jedná se o 70 milionů korun na sezonu. A Brno je dlužné za loňskou i letošní sezonu. Existuje možnost, že se v srpnovém termínu, původně vyhrazeném pro Brno, pojede na rakouském okruhu Red Bull Ring.

Návrh neměl ani podporu koalice

Brněnští zastupitelé měli dnes rozhodnout o mimořádné dotaci 50 milionů korun, ale o návrhu ani nehlasovali. V rámci diskuse totiž nevyjádřili návrhu podporu opoziční zastupitelé, ale ani koaliční Strana zelených a plnou podporu celého hnutí neslíbil ani primátorův náměstek Matěj Hollan z Žít Brno. Primátor Petr Vokřál (ANO) proto předložil náhradní variantu.

"Zastupitelstvo Brna podporuje konání Grand Prix na Masarykově okruhu v dlouhodobém měřítku a nejen v letošním roce a deklaruje zájem podílet se s českým státem, Jihomoravským krajem, společností Dorna a Automotodromem na zajištění pořádání závodů," napsal v návrhu Vokřál.

Mnozí zastupitelé poukazovali na to, že by padesátimilionová dotace mohla zachránit pouze letošní ročník, na který by byla podpora extrémně vysoká. Brno chce proto iniciovat vznik uskupení složeného ze zástupců města, kraje a státu, které by získalo licenci od Dorny. Dorna by se zároveň měla zavázat k tomu, že poskytne smlouvu na licenci na dalších tři až pět let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy