Skoky na motocyklu ve 300 km/h. Šílenci, nebo hrdinové?

Počátek června patří na ostrově Man legendární Tourist Trophy. Podívejte se, proč se jí po právu přezdívá nejnebezpečnější motocyklový závod současnosti.
Udělejte si představu o tom, co jezdce na Tourist Trophy čeká - rychlost, adrenalin a nebezpečí na každém metru.
Vítězům tak riskantního podniku náležejí nejen žádané trofeje, ale také obdiv krásných žen, jichž kolem závodních okruhů není nikdy málo.
Obdiv k účastníkům Tourist Trophy neskrývá ani motocyklová legenda Valentino Rossi. "Závodníci, kteří se po této trati řítí na superbiku v plné rychlosti, mají můj hluboký obdiv. Vyžaduje to velkou odvahu a koncentraci. Je to velmi nebezpečný a neuvěřitelně těžký okruh, absolutně odlišný od těch, na kterých jsem zvyklý závodit," řekl Ital.
Držitelem neoficiálního rychlostního rekordu je Novozélanďan Bruce Anstey, jemuž datová jednotka jeho stroje na konci nejdelší rovinky naměřila rychlost 332 km/h. Jen pro srovnání, jezdci MotoGP jsou na Masarykově okruhu v Brně asi o 10 km/h pomalejší.
Foto: www.iomtt.com
Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2015 6:01
Počátek června patří na ostrově Man legendární Tourist Trophy. Podívejte se, proč se jí po právu přezdívá nejnebezpečnější motocyklový závod současnosti.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy