Bláto jak v zákopech, zima a závodění na Mont Blancu. Macháček kritizuje Dakar v Bolívii

Radek Vičík Radek Vičík
12. 1. 2018 20:20
Josef Macháček startoval na Rallye Dakar už v roce 1999 a k její jihoamerické variantě je velmi kritický. Své řekl hned po čtvrtečním vjezdu do Bolívie.
Josef Macháček má na své kontě už pět vítězství na Rallye Dakar mezi jezdci na čtyřkolkách.
Josef Macháček má na své kontě už pět vítězství na Rallye Dakar mezi jezdci na čtyřkolkách. | Foto: Barth Racing

La Paz - Josef Macháček se jako správná "pouštní liška" (tak se jmenoval v minulosti jeho závodní speciál) vyžívá v tom, když může svojí čtyřkolkou zdolávat písečné duny. Tato fáze Rallye Dakar je ale ta tam a na řadu přišlo zdolávání bolívijských hor. 

"Když jsme z Peru překročili hranice a vyskočilo na nás vyloženě hnusné počasí. Zima, což se dalo čekat," prohodil pětinásobný vítěz slavné soutěže v cíli šesté etapy.

"Rychlostní zkouška se podobala závodu v Maďarsku, tedy mezi poli, kalužemi a bonusový přídavek v podobě rašelinišť a bažinek. Z překrásného Peru, kde jsme jezdili v otevřeném prostředí bez vibrací, se v Bolívii letí po cestách, které jsou lemovány lidmi, takže navigaci vůbec neřešíte," posteskl si jezdec týmu Barth Racing v bolívijském hlavním městě La Paz.

Co 60letého dakarské doyena štvalo nejvíce, bylo všudypřítomné plátno živené neustálým deštěm: "Čtyřkolka po Peru byla naprosto čistá, mohla jít klidně na výstavu. Po 200 kilometrech v jízdě v Bolívii ji mohu odstavit. V bivaku jsme všichni jak po zákopové válce - naprosto zabahnění.... Promrzlé bahno je snad všude!"

Podmínky vládly takové, že Macháček chvílemi pochyboval o regulérnosti soutěže. "Na přístroje během jízdy nebylo vidět a v tom se závodí? Chvilku jsem kaluže objížděl, pak mě předjeli čtyři jezdci a řekl jsem si, že rozhodně musím přidat. Stáhl jsem si brýle a jel jsem stylem - buď to vyjde, nebo ne. Jel jsem agresivněji. Jenže předjede mě motorka, poslala mi kamínky do pusy a málem do oka," líčil svérázný závodník z Heřmanova Městce své zážitky.

Bahno není v Bolívii zdaleka jediným nepřítelem závodníků. Musí se vypořádat s extrémní nadmořskou výškou, která ubírá i výkon jejich strojům. 

"Jezdili jsme ve výšce přes 4000 metrů. Takové podmínky ale nejste schopný v Evropě vůbec imitovat. To abych příště vzal čtyřkolku a řádil s ní po hoře Mont Blanc před Dakarskou rallye," lamentuje Macháček.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

Další zprávy