Praha - Tribuny osiřely, líté bitvy na ligových trávnících si teď dají na pár týdnů pauzu. Zákulisní, ale o nic méně třeskutá válka o budoucnost českého profi-fotbalu se ovšem právě teď rozhoří naplno.
Jde o to, kdo bude mít Gambrinus ligu už od příští sezony pod palcem. A hlavně, přes koho potečou penězovody. Ještě před Vánoci by se kvůli tomu měli sejít vlastníci ligových klubů.
„Jestli se má český fotbal posunout někam dopředu, pak je liga řízená přímo kluby nezbytným krokem,“ míní Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která by nejvyšší dvě soutěže ráda vytrhla z tradičního područenství Fotbalové asociace ČR.
Přirozeným oponentem tohoto plánu je pak Roman Berbr, který jako místopředseda FAČR hájí ve výkonném výboru asociace zájmy výkonnostního českého fotbalu. A pokud už by i souhlasil s osamostatněním ligy, pak ovšem za úplně jiných podmínek, než si představuje Svoboda.
Zatím si Svobodova LFA brala na svou činnost peníze od FAČR. Podle Berbrových představ by měl být tok peněz nastaven právě opačně a LFA by měla pokladnu FAČR velmi silně dotovat.
Pelta váhá. Už příliš dlouho
Kdo to všechno rozhodne? Řešení má v rukou Miroslav Pelta, předseda FAČR, který to hraje na obě strany a svůj verdikt už dlouhé měsíce odkládá. Teď už došel na časovou hranu.
„Není kam ustupovat, za námi je Moskva,“ burcovali politruci v sovětských válečných filmech. Pelta je na tom podobně. Už na konci června 2014 totiž vyprší platnost dvou důležitých smluv.
Skončí dlouhodobý kontrakt s Plzeňským Prazdrojem, jehož značka Gambrinus je od sezony 1997/98 titulárním sponzorem soutěže.
A naplní se i platnost smlouvy o poskytnutí televizních práv, kterou někdejší fotbalový předseda Ivan Hašek podepsal s KPS Media, dceřinou společností tehdy hušákovské Sazky.
Staré kontrakty je třeba nahradit novými. A jednání o nových smlouvách už by rád měl pod kontrolou Dušan Svoboda. Jenže Ligová fotbalová asociace, kterou tvoří kluby I. a II. ligy, k tomu zatím nemá žádnou kompetenci. Muselo by dojít k uzavření smlouvy mezi FAČR a LFA. A ta už leží Peltovi snad rok zapadlá v šuplíku.
„Předseda Pelta sdělil výkonnému výboru, že se sejde s představiteli jednotlivých klubů, aby zjistil, jestli je opravdu jejich vůlí uskutečnit projekt samostatné ligy,“ říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.
Navenek se totiž věc jeví tak, že za samostatnou ligu hlasitě brojí jen Dušan Svoboda, hájící zájmy fotbalové Sparty, a František Hrdlička, ředitel FK Teplice. Z ostatních ligových adres zaznívají spíš rezervované hlasy. „Já komunikuji s majiteli klubů, a ti jsou pro samostatnost,“ říká Svoboda.
Jenže řada těch majitelů se pak na každoroční schůzky LFA ani neobtěžuje přijet, často za sebe posílají manažery a ředitele klubů. A tahle vrstva lidí se do nějakých velkých změn moc nežene.
Co by je oslovilo? Dozajista ekonomická srozumitelnost takového kroku, větší profit. Svoboda říká, že když bude televizními právy na ligu disponovat přímo LFA, prodá je výhodněji než STES, obchodní společnost Fotbalové asociace ČR. Aktuální výše televizního kontraktu je kolem 100 milionů korun ročně.
Placená televize sníží sledovatelnost
Svoboda už také naznačil, kudy podle něj vede cesta: „Ve srovnání s jinými zeměmi máme příjem z prodeje televizních práv dramaticky nižší. Já vidím budoucnost ve spolupráci s placenými televizemi.“
Spekuluje se o tom, že Svoboda předběžně jedná s televizí Digi Sport. Potíž je ale v tom, že pokud se část vysílání Gambrinus ligy přesune do jejího programu, dramaticky klesne vizibilita, tedy míra televizní sledovatelnosti soutěže.
Nyní na ČT Sport a Fandovi může ligu sledovat prakticky každý divák s obyčejným set-top-boxem. A zdarma. Pro sledování Digi TV by si musel pořídit přijímač této společnosti a za signál platit. „Za zápasy Sparty s Plzní nebo Slavií si jistě řada fanoušků ráda zaplatí,“ míní Svoboda.
Ale za utkání Jihlava-Příbram už asi ne…
Údaj o vizibilitě, tedy sledovatelnosti, pochopitelně logicky zajímá sponzory. Jim jde o to, kolik diváků jejich loga a bannery na obrazovkách vidí. V první řadě pak jde o titulárního sponzora jménem Gambrinus. Ten váhá.
„Gambrinus je partnerem českého fotbalu již více než 15 let. Současná smlouva platí do poloviny roku 2014 a nyní probíhají jednání s FAČR o další spolupráci. Bylo by tedy v současné době předčasné poskytovat jakékoliv informace,“ neprozradí mnoho Kateřina Krásová, mluvčí Plzeňského Prazdroje.
Dosavadní smlouva titulárnímu sponzorovi konkrétní minimální míru televizní vizibility garantovala. Z nové smlouvy, o které se jedná, by ovšem měla tahle klauzule vypadnout.
Není divu, že Gambrius sice údajně je ochoten spolupráci prodloužit, ale svoje sponzorské plnění, které nyní činí zhruba 55 milionů korun ročně, hodlá výrazně snížit. Pak by ovšem fotbal potřeboval sehnat ještě „doplňkového“ partnera.
A do sponzoringu fotbalu se teď nikdo moc nežene, naopak. Česká spořitelna v průběhu minulého roku ukončila spolupráci s reprezentací a dodnes se s fotbalovými šéfy handrkuje o konečném vyúčtování spolupráce, Peltovi obchodníci vymáhají za plnění přesahující časové ujednání kontraktu víc milionů, než je banka ochotná akceptovat. O případu psal podrobně deník Insider.
I tahle kultura jednání nové sponzory příliš neláká.
V podtextu jde také o rozhodčí
Navíc když ve vzduchu visí prolomení další vlny obvinění v sázkařské aféře. Hrozí tu nebezpečí, že tentokrát by se vyšetřování „cinklých sázek“ nemuselo týkat jen juniorů nebo třetiligových fotbalistů odněkud z Roudnice. Web isport.cz spekuluje v tomto smyslu o utkání Mladá Boleslav-Liberec 4:0, které má údajně vyšetřovat policie.
Celá akce „odtržení ligy“ pochopitelně nemá jen byznysový, ale i fotbalově-politický rámec. Za projektem Ligové fotbalové asociace stojí hlavně Sparta, takže pro jejího hlavního konkurenta jménem Viktorie Plzeň proto logicky platí, že se má v této věci přinejmenším na pozoru.
V podtextu celého snažení Sparty je navíc poodtáhnout i řízení zápasů ligové soutěže zpod přímého vlivu šedé eminence tuzemského rozhodcovství Romana Berbra a jeho životní partnerky Dagmar Damkové, která komisi rozhodčích oficiálně vede.
Tahle komise sice kvůli nařízením UEFA musí zůstat ve struktuře Fotbalové asociace ČR, Svobodova představa je ale taková, že po vyhlášení samostatné ligy by komise musela kooptovat dva členy, které by vybraly ligové kluby.
Navíc by i financování rozhodčích v jeho představách mělo přijít přímo pod LFA, což by vytvořilo další mocenskou páku. A o přerozdělení moci nad fotbalem tu jde přece především.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz