Praha - Milan Minář nesmí pískat zápasy Třince, Radek Husička má zase stop ve Vítkovicích a v Brně. Deníku Aktuálně.cz se podařilo poskládat tajný seznam vetovaných rozhodčích jednotlivých extraligových klubů.
Pravidlo, o kterém se veřejně nemluví, je v evropských soutěžích unikátní. Neuznává ho ruská KHL ani třeba rakouská EBEL liga.
V Česku ale platí a může v právě probíhajícím play off výrazně promluvit do zákulisních bojů a taktiky týmů. To vše pod zárukou anonymity, kluby své rozhodnutí dokonce nemusí nijak odůvodnit.
Elitní rozhodčí Fraňo nesmí na Kladno
Klidně se tedy může stát, že finále extraligy nebudou řídit třeba elitní rozhodčí, jako jsou Martin Fraňo či Antonín Jeřábek. Patří přitom mezi ty nejlepší i v mezinárodní konkurenci a každý rok pískají také vrcholné zápasy mistrovství světa.
Každý extraligový klub má totiž právo tzv. vetovat jednoho hlavního a dva čárové rozhodčí, o kterých si myslí, že pískají špatně, nebo dokonce proti nim. Tito rozhodčí pak nesmí řídit ani jeden jejich zápas.
Říká to oficiální pravidlo zapsané v herním řádu soutěže.
Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jeden z nejlepších a zároveň jeden ze sedmi plně profesionálních rozhodčích, kteří řídí extraligu, Martin Fraňo, momentálně nesmí pískat zápasy Kladna.
Šéf extraligy Josef Řezníček zásadně odmítá názor, že zvláštní (a rozhodně ne zrovna známé) pravidlo ve volném překladu znamená prevenci proti zaujatosti.
Jeden z osmi klubů, které pravidlo využily, ale Aktuálně.cz vzkázal, že si jméno "svého" rozhodčího nepřeje zveřejnit, aby se to příští sezonu neobrátilo proti němu a rozhodčí mu to na ledě dokonce doslova neoplácel.
Seznam je tajný. Někteří se bojí, že by rozhodčí opláceli
Řezníček a jeho lidé zřejmě i proto tento citlivý seznam tají.
Nahlédnout do něj nemohou samotné kluby a ani samotní rozhodčí oficiálně nevědí, koho zrovna nemohou pískat.
"My rozhodčí kluby, které nás vetovaly, neznáme. Žijeme v demokratické společnosti, tak je to asi správně. Pokud nemá klub s rozhodčím dobré vztahy, je určitě lepší ho vetovat, než aby na něj po každém zápase posílal stížnosti," řekl Aktuálně.cz zkušený rozhodčí Milan Minář.
Aktuálně.cz se aktuální seznam těchto rozhodčích podařilo poskládat pomocí zdrojů, které v jednotlivých klubech buď přímo pracují, nebo k nim mají hodně blízko.
"My nechceme, aby byl seznam veřejný. Svaz kvůli tomu nechal naprogramovat drahý a anonymní losovací systém, který zabrání třeba tomu, aby nevznikala různá podezření, jako kdyby se losovalo ručně z košíku," vysvětlil šéf extraligy Josef Řezníček.
A další důvod Řezníček přidal záhy: "Seznam rozhodčích se může měnit, nemusel by být aktuální."
Zakazovat rozhodčí mohou kluby ze zápasu na zápas
Neexistuje totiž dokonce ani žádné omezení. Kluby sice mohou mít aktuálně na soupisce škrtnutého jednoho hlavního arbitra, toho ale mohou měnit ze zápasu na zápas a kolikrát za sezonu, jak se říká, potřebují.
V extrémním modelovém příkladě, kdy by zákulisní snahy klubů došly do úplného absolutoria, to tedy může vypadat třeba takhle:
Zlín má už ze základní části na černé soupisce Robina Šíra, pokud se mu ale bude zdát, že hlavní rozhodčí dnešního šestého duelu čtvrtfinále s Vítkovicemi píská špatně, mohou Zlínští ještě ten den vetovat jeho. Znamenalo by to ale, že případný sedmý zápas série už může ve středu řídit dříve vetovaný Šír. A tak se může celý proces opakovat neomezeně pořád dokola. Klidně celou sezonu.
"Klub je povinen vetaci oznámit písemně či e-mailem nejpozději 24 hodin před začátkem utkání, na které se má vetace vztahovat," píše se v oficiálním extraligovém pravidlu.
Klubům tak pravidlo teoreticky umožňuje před zápasy snadno taktizovat. Sice si nemohou zvolit sudího, se kterým mají tzv. dobré vztahy, aby jejich utkání řídil, rozhodně si ale mohou dupnout, kdo jejich zápas pískat rozhodně NEBUDE.
Toto zvláštní právo letos uplatnilo osm ze čtrnácti klubů, některé z nich dokonce opakovaně.
"My jsme to pravidlo použili několikrát, teď tam máme Fraňa," potvrdil Aktuálně.cz za Kladno tiskový mluvčí klubu Vít Heral. "Pana Fraňa jsme měli vetovaného už v loňské sezoně. Zdálo se nám prostě, že náš zápas nezvládl a nás to poškodilo," dodal.
"Nemyslím si, že by kluby vetovaly rozhodčí, protože je úmyslně 'řežou'". Dělají to proto, že se jim nemusí vydařit zápas. I rozhodčí jsou lidé a mohou chybovat, nebo prostě jen podlehnout atmosféře na zimáku," míní Řezníček.
"Já to taky jako prevenci proti zaujatosti neberu," doplňuje ho rozhodčí Minář.
V play off už pískají jen ti nejlepší
Jejich slovům dává zřejmě za pravdu příklad vetace Vítkovic. Ty mají podle informací Aktuálně.cz na své listině na vlastní žádost Radka Husičku - bratra generálního manažera ostravského klubu Petra Husičky. Tady jde ale hlavně o to, aby nevznikala žádná podezření.
V jiných případech jsou ale tyhle zákazy také měřítkem pro Komisi rozhodčích, která pak podle nich určuje výkonnost sudích, jejich nasazení do vrcholných zápasů sezony a dokonce také jejich platová ohodnocení.
Mezi další kritéria patří třeba počet odpískaných zápasů a samotná kvalita utkání, která předtím řídili.
"Někteří rozhodčí, i ti, kteří třeba letos začínali, už v play off nepískají," říká Řezníček. "Není to nic proti nim, prostě ještě musí sbírat zkušenosti. Alespoň si extraligu zkusili."
Jak sám Řezníček říká, svaz má s hokejovou nadsázkou rozhodčí rozdělené do čtyř formací a v play off hraje pouze na tři pětky. Ta čtvrtá, nejméně zkušená a nejhorší, sedí.
Jenže paradoxně ani ta elitní s profesionálními a mezinárodně uznávanými borci nemá místo v sestavě jisté. A to ani v případě, že by pískali tak, jak se od nich čeká.
Stačí, když nazlobí třeba některého z finalistů, a dubnový vrchol soutěže bude kvůli českému unikátnímu pravidlu veta bez nich. Ty nejlepší zápasy extraligy, kdy soutěž vrcholí a bojuje se o mistrovský titul, by v tom případě museli řídit jen ti druhořadí.
Seznam vetovaných rozhodčích v extralize k 19. 3. 2013:
HC Oceláři Třinec - Milan Minář
HC Kometa Brno - Radek Husička
HC Vítkovice Steel - Radek Husička
HC Sparta Praha - František Kalivoda
HC České Budějovice - Vladimír Pešina
HC Bílí Tygři Liberec - Milan Minář
Rytíři Kladno - Martin Fraňo
PSG Zlín - Robin Šír
HC Slavia Praha - Nikdo
HC Verva Litvínov - Nikdo
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Nikdo
Piráti Chomutov - Nikdo
HC Škoda Plzeň - Nikdo
HC Energie Karlovy Vary - Nikdo