Praha - Možná si ještě pamatujete na neuvěřitelný soudní spor, který deník Aktuálně.cz před dvěma lety bedlivě sledoval. Otec mladého hokejisty Petr Krejčiřík chtěl od HC Olomouc zpět 605 tisíc korun, které musel z vlastní kapsy zaplatit za přestup svého třináctiletého syna do Zlína.
V jeho případě nešlo o problém kritizovaných přestupních tabulek, malý Vojtěch (dnes hráč Chomutova, za který si loni zahrál i dospělou extraligu) byl tehdy ale i ve třinácti letech, prý pod pohrůžkou konce kariéry, donucen podepsat hráčskou smlouvu.
A tak se stal majetkem klubu, který s ním mohl jakkoliv obchodovat.
Otec tehdy po několika odvoláních u soudu nejprve uspěl a peníze získal zpět, tahanice ale nadále pokračují.
A fakt, že mladí hokejisté, kteří mají do plnoletosti daleko a přesto se z nich často z donucení stávají profesionálové držení v klubech pod smlouvou, se tím nevyřešil.
To je na samotných klubech.
Ukázat cestu, jak s dětmi a jejich rodinami jednat fér, se nyní pokouší Liberec. Bílí Tygři ve čtvrtek přišli v českém mládežnickém hokeji s převratnou novinkou: Klub se rozhodl dobrovolně zrušit a dál mládežnické kontrakty nezletilým hráčům vůbec nenabízet.
"Nejen v Česku je běžnou praxí, že hráči od mladšího dorostu podepisují hráčské smlouvy. Již několik sezon řešíme s kolegy trenéry i vedením klubu jejich smysluplnost a význam pro náš klub. Když byla zřízena má pozice, stanovil jsem si cíl hráčské smlouvy zrušit. Protože máme velmi osvícené vedení, které razí moderní trendy, dostali jsme "zelenou" k dalšímu nevyžadování smluv," prohlásil hrdě manažer mládeže Bílých Tygrů Jiří Bermann.
Celé své rozhodnutí vysvětluje jako krok vstříc mladým hráčům, a hlavně k jejich rodičům. Liberec tím na sociálních sítích sklidil celou řadu uznání.
V Liberci tedy od nové sezony nikomu nehrozí podobný příběh, jako si ve třinácti letech prožil zmíněný Vojtěch Krejčiřík. Byť i tam budou hokejisté nadále vázáni přestupními tabulkami, jak ukládá přestupní řád ČSLH.
"Našim hokejistům poskytujeme velmi nadstandardní program, který stojí nemalé finanční prostředky a obrovské množství času každého trenéra. Díky tomu se nám však daří zkvalitňovat jednotlivé akademické týmy. V současnosti je jakákoliv pozice v našich týmech velmi prestižní a udržet si jí bude do budoucna pro každého čím dál těžší. Chceme, aby u nás naši hráči byli kvůli programu a kvůli kultuře v našem klubu, ne smlouvě. Nás trenéry tato strategie nutí pracovat co nejlépe, čímž si sami na sebe vytváříme tlak, jehož se nebojíme," vysvětluje Bermann.
Zároveň připouští, že se mohou objevit výjimky. Tím pravděpodobně myslí hráče, kteří mají potenciál už v útlém mládežnickém věku hrát za nejúspěšnější klub posledních sezon dospělou extraligu. V takovém případě by smlouvu i nezletilí hráči mít museli.
"Samozřejmě budou k nalezení některé výjimky, které však bude vedení klubu před rozhodnutím důkladně projednávat," slibuje Bermann.
Přidají se k Liberci, a podniknou tak průlomový krok, i další kluby?