"Návštěvnost KHL je nadále katastrofální," hlásil v prosinci ruský web Championat, že špatná čísla ze začátku základní části se moc nezlepšila.
Na ligu, která kdysi chtěla konkurovat severoamerické NHL, momentálně chodí kolem pěti tisíc fanoušků. Oproti dvěma "covidovým" sezonám je to více jak dvojnásobné zlepšení, ale ne tak z dlouhodobého pohledu.
Kolem pěti tisíc diváků totiž na KHL chodilo jen v zahajovacím ročníku před 14 lety, kdy řada klubů ještě hrála na starých stadionech ze sovětských časů. S modernizací v podobě výstavby nových hal však návštěvnost postupně stoupla až k šesti a půl tisícům. Ruská soutěž se tak v tomto ohledu vyrovnala Německu a začínala útočit na Švýcarsko, kde hokej dlouhodobě vábí do ochozů nejvíc lidí v Evropě.
Nyní je na tom KHL podobně jako česká extraliga, na kterou v průměru také chodí něco málo přes pět tisíc lidí. Oproti stavu před pandemií jde však jen o mírnou ztrátu, kterou navíc teoreticky můžou takřka smazat zimní měsíce, kdy hokej zpravidla táhne víc.
V případě Kontinentální hokejové ligy je podle ruských médií podobný scénář nepravděpodobný, propad je příliš výrazný.
Úbytek diváků oproti základní části 2019/20, kterou ještě nezasáhl koronavirus, hlásí téměř všechny kluby. Ale zatímco někde chybí jen "pár" fanoušků, jinde jsou to stovky nebo rovnou tisíce.
Mezi nejvíce zasaženými týmy je třeba zvučný Magnitogorsk, který přišel o více jak polovinu publika a v průměru láká jen asi tři tisícovky lidí. Extrémní propad hlásí rovněž Moskva, kde tamní CSKA, Spartak a Dynamo spadly v souhrnné návštěvnosti z 23 tisíc na 12 tisíc.
"Moskevský kolaps je šokující," napsal Rodion Vlasov ze serveru Championat. "Je těžké najít důvody pro tak obrovský propad v jedné z největších světových metropolí."
"Ano, můžeme zmínit ekonomickou situaci a také exodus lidí, kteří měli strach z mobilizace," připomněl Vlasov, že na Rusko dopadají sankce kvůli válce Vladimira Putina na Ukrajině a že řada Rusů raději utekla do zahraničí, aby se vyhnula povolání do armády. Podle různých odhadů takto opustily zemi stovky tisíc lidí. "Dá se ale silně pochybovat o tom, že mezi nimi bylo tolik hokejových fanoušků," dodal autor textu.
Další hypotézou je, že relativní nezájem pramení z prvenství sborné na zimní olympiádě 2018. Ruský hokej úspěchu hodně podřídil, v KHL vytvořil po vzoru sovětských časů dvě dominantní reprezentační líhně, CSKA a Petrohrad, což mělo uškodit lize jako celku.
Od ještě většího úpadku zachraňuje Kontinentální hokejovou ligu Omsk, který sezonu odstartoval v nové G-Drive Areně, kam v průměru láká skoro 12 tisíc fanoušků, nejvíc v historii.
Trpí také ruský fotbal, kde se návštěvnost tamní nejvyšší ligy propadla oproti předcovidovému stavu o čtvrtinu asi na deset a půl tisíce.
Jedním z důvodů je takzvané "Fan ID", tedy dokument, který fanoušci potřebují k návštěvě zápasu. Zatím platí jen na několika stadionech, ale do konce sezony se má rozšířit na všechny. "Je to katastrofa! Bude chodit čtyřikrát méně fanoušků," kritizoval novinku bývalý záložník ruské reprezentace nebo Arsenalu Andrej Aršavin.
"Fan ID" je dané zákonem, který na konci minulého roku podepsal Vladimir Putin. Původně sloužilo fanouškům, kteří díky němu mohli bez víza přicestovat do Ruska například na fotbalové mistrovství světa 2018. Nyní se tento systém rozšiřuje, proti čemuž řada ruských fanoušků protestuje.