K čertu s Evropou, běsní v Rusku. Padl návrh na akci NHL bez Česka a spol.

jzp jzp
20. 11. 2022 11:00
Doufali, že Světový pohár je katapultuje zpět do mezinárodního společenství. Jelikož ale hokejová NHL akci odložila, zůstávají Rusové v izolaci a přemýšlejí, co dál.
Jonathan Toews (vlevo) a Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016.
Jonathan Toews (vlevo) a Alexandr Ovečkin na Světovém poháru 2016. | Foto: Reuters

Příští mistrovství světa mělo proběhnout v ruském Petrohradu. V návaznosti na invazi vojsk Vladimira Putina na Ukrajinu se však o pořadatelství podělilo finské Tampere s lotyšskou Rigou.

Na turnaji nenastoupí ani sborná, ani Bělorusko, které v probíhající válce stojí na straně agresora. Hokejová federace IIHF rozhodla o vyobcování obou reprezentací ze svých struktur minimálně do konce současné sezony. Slovo "minimálně" je důležité. Nikdo momentálně neví, jak dlouho stávající stav potrvá.

Rusko proto doufalo, že do mezinárodního společenství nakoukne zpět na Světovém poháru, který pořádá NHL coby samostatná jednotka.

Zámořská liga plánovala svůj turnaj na únor 2024 a už ho měla načrtnutý, ale nedávno oznámila minimálně roční odklad.

Spekuluje se, že hlavním důvodem byla problematická účast ruského týmu. NHL ho chtěla zahrnout, ale zbylí evropští účastníci byli proti. Nehodlali proti němu hrát ani v případě, že ponese neutrální vlajku.

"V Evropě zastávají všechny země úplně jiný pohled. Žádná z nich Rusko na turnaji nechce, ale NHL ano. Všichni to vědí," citoval deník Iltalehti finského trenéra Jukku Jalonena, který je ohledně nejbližší budoucnosti Světového poháru skeptický.

Ruská média reagovala na tyto skutečnosti různě. Sovětskij sport vydal komentář, v němž tvrdě pálí do "hloupých Evropanů". Michail Skryl z deníku Sport-Express zase vyjádřil politování nad tím, že stárnoucí generační hvězdy Alexandr Ovečkin s Jevgenijem Malkinem už možná nikdy nedostanou šanci přivézt svou první medaili z velké akce, kde hrají nejlepší s nejlepšími (okleštěné mistrovství světa se sem nepočítá).

Ruský web Championat pak přišel s návrhem na alternativu ke Světovému poháru. "Evropa nechce hrát s Ruskem, k čertu s ní! Nastal čas, aby NHL zapřemýšlela o nové Supersérii," napsal s odkazem na zápasové střety zámořských a sovětských klubů mezi roky 1976 a 1991.

Podle představy novináře Pavla Panyševa by proti sobě v nespecifikovaném počtu duelů nastoupili nejlepší kanadští a ruští hokejisté. Svolení Evropy by v takovém případě nebylo zapotřebí.

Soupeření Severní Ameriky a Ruska, respektive Sovětského svazu, má tradici. Nejslavnější je Série století z roku 1972, v níž kanadští profesionálové, kteří tehdy nemohli hrát na mistrovství světa ani olympiádě, těsně porazili sovětské pseudoamatéry.

Právě ze Série století nakonec vyklíčil Kanadský, dnes Světový pohár.

Specifické souboje Kanady a Ruska však nevymizely ani po konci studené války. Například od listopadu 2003 se každoročně koná šestice zápasů mezi Ruskem a CHL, která sdružuje tři elitní zámořské juniorky. V podstatě jde o střet nejlepších ruských juniorů s těmi kanadskými.

Ovšem i tuto akci drtí v posledních době nepříznivé okolnosti. V letech 2020 a 2021 se nehrála kvůli covidu, letos ji pořadatelé zrušili v reakci na válčení Ruska na Ukrajině.

 

Právě se děje

Další zprávy