Ondřej Zoubek
Aktualizováno 13. 11. 2023 6:36
Vždycky poutal pozornost, i když sám opakoval, že má raději klid a ústraní. Hokejový brankář Roman Čechmánek se stal světovým i olympijským šampionem. Šestkrát vyhrál extraligu a chytal také v NHL. Přitom chybělo málo, aby se profesionálnímu sportu vůbec nevěnoval. Podnikání po hokeji ho přivedlo k dluhům a bankrotu. V neděli 12. listopadu náhle zemřel ve věku 52 let.
Na ledě byl vidět i slyšet
Na obranu Čechmánka se však sluší dodat, že v letech 2001 a 2003 byl oceněn jako nejlepší hráč Philadelphie, získal trofej Bobbyho Clarkea. Z pozice Evropana si těchto úspěchů vážil. V roce 2002 vyhrál cenu právě Roenick.
Slovenský spoluhráč Čechmánka Michal Handzuš zase před pár lety vzpomínal, jak si český brankář zavařil, když v play off 2002 vyjel v jednom ze zápasů až ke středovému kruhu, aby pořádně vyhecoval a zároveň nahlas vyčinil matně hrajícímu týmu.
"U nás se výjezd, jaký Roman předvedl, bere jako normální snaha brankáře motivovat mužstvo," vrátil se k momentu Handzuš. "Pro hráče ze zámoří to ale bylo urážlivé. Považovali to za projev neúcty k týmu." Někteří hráči Flyers při následném tréninku schválně stříleli Čechmánkovi na hlavu.
Čechmánek byl vždy známý svým bouřlivým temperamentem. Neměl problém seřvat špatně bránící beky nebo rozhodčího. V brance pak bavil "rozevlátým" stylem, tak trochu po Haškově vzoru. "Byl svůj, ale celkově velmi fajn chlapík a kvalitní brankář," vyprávěl Handzuš.