Rodí se fenomén budoucnosti? Hokej pohltil univerzity v Česku. Hráči dřou jako profíci

Univerzitní liga: Šance studovat a hrát dobrý hokej. V Plzni na ni chodí víc lidí než na první ligu
EUHL je teprve čtyři roky starý projekt, který vznikl v hlavě bývalého slovenského reprezentanta Ľubomíra Sekeráše. Dvanáct univerzitních týmů ze Slovenska, Česka, Polska a Maďarska v ní bude i příští rok hrát vlastní hokejovou soutěž.
Akademici Plzeň jsou jedním z týmů, reprezentují Lékařskou fakultu UK v Plzni a Západočeskou univerzitu. V Česku EUHL hrají ještě Univerzita Karlova v Praze a Technika Praha (VŠE + ČVUT), nově by se měly připojit i Technika Brno (Masarykova univerzita) a Univerzita Palackého v Olomouci.
Podmínkou pro účast v EUHL je status hokejového amatéra a dobré studijní výsledky.
Zakladatel a šéf ligy Sekeráš říká: "Potřebujeme od hráčů jen občanku a razítko školy, že v ní skutečně studuje. Hokejisté zároveň nesmějí hrát žádnou profesionální soutěž. Musí si vybrat: Buď budou hrát na Slovensku třeba první ligu, a nebo půjdou studovat a hrát naší soutěž." Zobrazit 27 fotografií
Foto: Tomáš Liška, Jiří Šimeček / Akademici Plzeň
Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 6. 2017 7:01
Slováci a Češi se snaží kopírovat systém z Ameriky a vytvořit soutěž pro sportovce, kteří chtějí studovat. V čele Evropské univerzitní hokejové ligy stojí bývalý slovenský obránce Ľubomír Sekeráš. Univerzitní výběry musí pod tlakem konkurence trénovat skoro jako profesionálové každý den. Že dali někteří hokejisté přednost škole před skomírající kariérou, se ale moc nelíbí třeba slovenskému svazu, ten český se zatím k lize nestaví nijak. I bez jejich podpory ale zápasy sledují stovky diváků a některé z nich na Slovensku vysílá televize. Týmy by prý klidně kvalitou mohly hrát druhou nejvyšší slovenskou soutěž. Stanou se fenoménem?

Praha -  Na začátku každé sezony se do týmu hlásí na čtyřicet hokejistů, celé léto trénují individuálně a připravují se na zářijový kemp: Jen pětadvacet nejlepších z nich si během drsného víkendu vybojuje místo v sestavě i pro zápasy. Zbytek má smůlu, musí čekat.

Nebavíme se o profesionálních výběrech v zámoří, ani o klubech v české extralize. Řeč je o týmu Akademici Plzeň, společném univerzitním výběru Lékařské fakulty UK v Plzni a Západočeské univerzity.

Odměnou za tvrdou dřinu mladých sportovců tam nejsou peníze a profesionální kontrakty, dokonce ani stipendium nebo úleva ze zkoušek. Jen možnost zahrát si pro radost hokej před stovkami diváků, procestovat Evropu a zůstat u toho, co bývalé mládežnické hokejisty celý život naplňovalo.

"Pár našich kluků mělo poslední rok nabídky, aby odešli hrát během sezony druhou ligu do Klatov. Všem z nich ale došlo, že není vůbec o co stát. Zůstali u nás," říká Vilém Franěk, útočník, budoucí lékař a jeden ze zakladatelů Akademiků, kteří hrají Evropskou univerzitní hokejovou ligu (EUHL). Sportovní projekt, který se touží stát v Evropě fenoménem a každým rokem se k němu připojuje víc a víc univerzit.

Když jste v Česku nadaným hokejistou, dostanete šanci hrát v Tipsport extralize nebo WSM lize většinou už v osmnácti letech. Máte taky nadějný předpoklad pro to, abyste se hokejem jednou třeba slušně živili. Buď zůstanete, nebo odejdete do zámoří. Výběr je jen na vás.

Které týmy by měly nastoupit do příští sezony EUHL

Akademici Plzeň (Lékařská fakulta UK v Plzni + Západočeská univerzita)
UK Praha (Univerzita Karlova)
Technika Praha (ČVUT + VŠE)
Brno
University Shields Olomouc
Unipo Warriors Prešov
Paneuropa Kings (Bratislava)
Diplomats Pressburg (Bratislava)
Gladiators Trenčín
UMB Hockey Team Bánská Bystrica
Academy 1928 KTH Krynica
KMH Budapešť

*O účasti Brna a UP Olomouc se stále jedná, ještě nejsou potvrzeny.

Ale teď si představte i ty ostatní, o kterých se nikdy nemluví, přitom je jich většina: Je vám devatenáct dvacet let a k profi sportu máte daleko. Hrajete juniorskou extraligu kritizovanou ze všech stran za její prachmizernou úroveň, vlastně si tak jen uměle prodlužujete kariéru. Nezajímají se o vás hokejoví skauti, naděje na zázračný zvrat osudu je v tu chvíli víceméně nulová. Přitom vás to stojí šíleného úsilí a času. Často tomu obětujete vzdělání, do kterého vás klub ani nenutí.

Alternativu pro takové hráče se snaží hledat Ľubomír Sekeráš, bývalý vynikající slovenský obránce a reprezentant, který ve své vlasti narazil na stejný problém. "Na Slovensku takových kluků máme hodně. Musí s hokejem skončit, mají jen maturitu a nevědí, co dál. Chtěl bych takové kluky v životě posouvat dál."

Takhle Evropská univerzitní hokejová liga vznikla. A takový si klade cíl.

První rok ji živil Sekeráš ze svého, dnes si na sebe vydělá díky sponzorům a příspěvkům ministerstva školství na Slovensku. S tím českým chtěl Sekeráš nedávno o pomoci jednat taky, v těchto měsících a týdnech ale má ministryně Valachová po skandálu kolem rozdělování dotací jiné starosti.

Systém EUHL je prostý: Hokej tady od určitého věku mohou hrát jen ti, co studují a nemají profesionální hokejový kontrakt. Liga tím kopíruje uznávaný systém zámořských univerzit, který je v USA pilířem sportu. I bez podpory hokejových svazů na Slovensku a v Česku je projekt relativně úspěšný: Průměrná návštěvnost zápasů se pohybuje slovy Sekeráše kolem 600 diváků, některé z nich na Slovensku v přímých přenosech vysílá i televize.

Kvalita? Jako česká druhá liga

Akademici Plzeň jsou jedním z dvanácti týmů, které zasáhnou i do příští sezony. Vedle českých soupeřů svedou bitvy i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. 

V Plzni na zápasy EUHL chodí i 1 500 diváků.
V Plzni na zápasy EUHL chodí i 1 500 diváků. | Foto: Tomáš Liška, Jiří Šimeček / Akademici Plzeň

"Když se hokejista v juniorském věku rozhoduje, co dál dělat, jen naprostá špička má možnost se hokejem živit. Sedmdesát procent a víc mládežnických hokejistů u nás nakonec tvoří v podstatě odpad. Mohou jít hrát třeba WSM ligu, která ještě docela funguje. Anebo musí do druhé ligy, která je podle mě nejhorší soutěž v republice. Trénujete v ní jako profík, hrajete dvakrát týdně zápasy jako profík, nemáte za to skoro nic a nemůžete u toho pořádně ani studovat, protože tomu nedáváte maximum. Koho hokej baví a srovná si to v hlavě tak, aby si budoval i pracovní kariéru, může k nám. Takové lidi chceme brát," říká Franěk.

Jak už bylo řečeno, "jeho" Akademici nejsou jediným českým univerzitním týmem EUHL. Své týmy daly dohromady v Praze Karlova univerzita (mistr posledního ročníku) i ČVUT ve spojení s VŠE, od nové sezony by mělo ligu rozšířit také Brno, které letos svůj studentský tým (Techniku) odhlásilo z české druhé ligy, a výběr Univerzity Palackého v Olomouci.

"Popravdě, sám jsem se trošku obával, že hokej nebude na moc velké úrovni. Ale byli jsme mile překvapení. Ti kluci mají status amatéra, ale jdou do toho naplno, hrajou to srdíčkem. Je to jako první liga (druhá nejvyšší soutěž) na Slovensku. Většina z týmů by hrála v pohodě její střed," říká Sekeráš o kvalitě zápasů. Převodem na české jednotky by to odpovídalo kvalitě druhé ligy.

Pravda, na potvrzení jeho srovnání tady zatím v Česku neexistuje příliš argumentů. Konkrétně jen dva. Výběr Karlovy univerzity loni remizoval s juniorkou Slavie Praha v přátelském zápase 4:4, stejný tým pak před rokem a půl porazil v zápase pod širým nebem v Brně Masarykovou univerzitu složenou převážně z hráčů druholigové Techniky 4:3 (zápas sledovalo 7826 fanoušků).

I to ale poslouží jako důkaz a třeba i inspirace pro české sportovní svazy, že se dá nad kariéru sportovce stavět vzdělání a zachovat určitou kvalitu. Naznačili to mimo jiné i zakladatelé pražského týmu Get Better Academy, který dnes vychovává pod podmínkou dobrých studijních výsledků basketbalisty pro NBA. O jejich příběhu jste se mohli na Aktuálně.cz dočíst ve středu (čtěte ZDE). 

Také pro účast v EUHL je podmínkou studium, v tomhle případě pochopitelně na vysoké škole. "Kdo chce hrát ligu, musí být studentem denního nebo dálkového studia. Anebo doktorant. Musí mu být do 30 let. Jediná výjimka je pro maturanty, abychom lákali nové tváře a třeba je díky naší lize přesvědčili ke studiu na naší škole," dovysvětluje Franěk.

Hned z kapsy tahá příklad: "Minulý rok jsme na jeden zápas pozvali dva hráče z juniorky Plzně. Přišlo na něj 1850 lidí a ti kluci z toho byli už během rozbruslení na větvi. Takovou atmosféru v juniorce nezažili," usmívá se Franěk. 

Rozpočet Akademiků: 750 tisíc. Jiní už jsou skoro profi

Podobných zápasů Akademici zažijí v sezoně víc. V té letošní se v jednom z nich připojili k projektu Legenda pomáhá a nastoupili v dresech s Ivanem Hlinkou na hrudi, které pak dražili. V dalším zase jejich fanoušci házeli plyšáky na led pro pacienty plzeňské nemocnice.

I proto jejich fungování berou stále vážněji i samotné univerzity, které vlastní hokejový tým začínají vnímat jako skvělý prostředek, jak se zviditelnit. "Máme za sebou nějakou práci a lidi poznávají, že náš hokej i zápasy mají nějakou úroveň, nejsme úplní nazdárci. Lépe se nám teď shánějí sponzoři, samotné univerzity nám začaly výrazně pomáhat z grantových programů," říká Franěk. 

Roční rozpočet Akademiků Plzeň vypočítává na zhruba 750 tisíc korun, za které je placený trénink hráčům a cesty na zápasy. Vybavení si hokejisté zatím musejí kupovat sami. Slovenské týmy stojí sezona řádově víc. Třeba tým Paneuropa hraje na Slovanu Bratislava v hale pro KHL, uspořádat jeden zápas tam stojí s nadsázkou tolik, co Plzeň půlka sezony.

Akademici na některé své zápasy využívají i produkce kostky nad ledem plzeňské arény.
Akademici na některé své zápasy využívají i produkce kostky nad ledem plzeňské arény. | Foto: Tomáš Liška, Jiří Šimeček / Akademici Plzeň

"Letos jsme trénovali třikrát týdně. Dva tréninky byly povinné, třetí dovednostní a individuální. Bánská Bystrica nebo Bratislava ale trénují i pětkrát týdně, před zápasy mají rozbruslení, a když jedou na zápasový trip, mají rozbruslení každé ráno. Hodně záleží na tom, jaké podmínky si daný tým dokáže zajistit. Tendence v lize ale začíná být taková, aby se podmínky přibližovaly profesionálním klubům. Na druhou stranu se musí brát ohled, že je pro nás všechny důležitější hlavně studium. Nemůžeme být jen na ledě, musíme mezi tím najít nějaký balanc," přemýšlí Franěk. 

V příští sezoně proto podle všeho nastoupí dvanáct týmů, to je prý zatím strop. Každý z nich v základní části odehraje dvaadvacet utkání. S každým soupeřem jedno doma a jedno venku. Další zápasy přibudou v play-off. Liga má přestávku v době, kdy na univerzitách probíhá zkouškové období.

Sekeráš - zakladatel a šéf akademické ligy - už ale jedná o vzniku nové divize. Tu by stejným systémem tvořily týmy Švédska, Finska, Estonska a Lotyšska. Nakonec by se hrálo finále. Taková je vize do budoucna.

Ale zpět k českým Akademikům a současné podobě ligy. "Není pro hobby hokejisty. Všechno jsme kluci, kteří hráli extraligu juniorů, anebo alespoň dorostu. Letos bychom chtěli v létě vyzvat k přáteláku juniorku Plzně a druholigové Klatovy. To by bylo pro nás další srovnání toho, jak na tom kvalitativně jsme," říká Franěk. 

Slováci zbrojí, Lener za ČSLH říká: Má to budoucnost

Jedním z jeho spoluhráčů je i Petr Mainer. Ještě před třemi lety nastupoval pravidelně v první lize za Kadaň, zahrál si i pět zápasů za Chomutov v extralize. Dnes už ale na profesionální kariéru zapomněl a věnuje se studiu na pedagogické fakultě. Rozhodnutí nelituje.

Z extraligy do EUHL. Co říká bývalý hráč Chomutova?
Autor fotografie: Akademici Plzen

Z extraligy do EUHL. Co říká bývalý hráč Chomutova?

Petr Mainer ještě před třemi lety hrával pravidelně první ligu za Kadaň a nastoupil i do pěti extraligových zápasů za Chomutov. Jako jediný Akademik tak měl tu čest vyzkoušet si nejlepší český hokej na profesionální úrovni, byť ne úplně dlouho. Před rokem kariéru ukončil, dnes ve 24 letech studuje pedagogickou fakultu a svého rozhodnutí nelituje. 

"Vzdělání je důležité. Titul se mi bude hodit do budoucí práce, na druhou stranu to dělám taky pro sebe, abych si něco dokázal a něčemu se naučil. Skončit s profesionálním hokejem bylo mé osobní rozhodnutí. Neviděl jsem perspektivu do budoucna a už mě hokej po zkušenostech, které mám, ani nenaplňoval. Teď hraju EUHL, její úroveň jde nahoru. Zvedá se organizace a zázemí týmů, takže sem chodí stále lepší hráči. S Amerikou se těžko můžeme srovnávat, ale jde to dobrým směrem."

Právě fakt, že stále více hokejistů na rozhraní amatérské a profi kariéry dává přednost EUHL, proto občas přivádí ligu do sporů, alespoň tak to svými slovy naznačuje Sekeráš: "Na Slovensku mám se svazem od začátku patálie, berou nás za konkurenci. My přitom nejsme žádná konkurence. My přece klukům po maturitě pomáháme k hokejovému životu dál. Mají na výběr, jestli s hokejem skončit, nebo hrát naši ligu a vystudovat u toho vysokou školu," říká Sekeráš. 

Spor, na který nepřímo naráží, je jasný: EUHL ani univerzity nejsou členy svazů, hráči tak nepodléhají přestupním řádům a tabulkám, takže na vysoké školy odcházejí hrát hokej zadarmo. 

Jak se k EUHL staví Český hokejový svaz? Zatím velmi neutrálně, byť šéftrenér Slavomír Lener přiznává, že se liga v budoucnu může populární stát. "Svaz zatím nemá kapacitu na to, aby to nějak výrazně organizoval. Já osobně si ale myslím, že univerzitní hokej do budoucna svůj prostor dostane."

Jaký? Nad tím se snaží zasnít Sekeráš i Franěk. "Když se bude liga nadále zvedat, třeba se do profi hokeje po vysoké škole jednou budou naši hráči vracet. Kdyby to bylo alespoň malé procento, bylo by to hezké. Ten zbytek si ale s vysokoškolským titulem dokáže sehnat kvalitní zaměstnání jinde," říká Sekeráš.

Franěk dodává: "Odpad hráčů v juniorském věku je obrovský a svaz řeší, jak je zakomponovat do dospělých soutěží. Myslím, že univerzitní liga by mohla být jednou z cest. Neříkám, že z téhle ligy budou kluci jednou chodit do extraligy. Ale proč by nemohli do první ligy?"

 

Právě se děje

Další zprávy