Vytáhl nohy z písku a dotlačil tým do semifinále. Rozhodla vůle, oddechl si Voráček

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 5. 2019 0:43
Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále rozjížděli pomalu a dlouho se proti houževnatým Němcům trápili. Zkraje třetí třetiny strhl při stavu 1:1 vedení na českou stranu Jakub Voráček a utkání se definitivně překlopilo. Po výhře 5:1 jsou Češi po čtyřech letech mezi nejlepší čtyřkou MS a jedna výhra je dělí od medaile.
Jakub Voráček (vlevo) potvrdil ve čtvrtfinále proti Němcům roli lídra. Vstřelil vítězný gól.
Jakub Voráček (vlevo) potvrdil ve čtvrtfinále proti Němcům roli lídra. Vstřelil vítězný gól. | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Déle než padesát minut to byly obrovské nervy. Až po výstavní brance Dominika Kubalíka na 3:1 se Češi v zápase proti Německu uklidnili, přidali další dva góly a užili si postup.

Vítězným gólem přispěl k zvládnutí čtvrtfinálové bitvy kapitán Voráček. "Já bych určitě přihrával, jeli jsme v přečíslení, ale jel jsem zprava, takže nahrávka by byla hodně těžká. Kdybych jel z opačné strany, dostal by to Frolda na volej," popisoval Voráček akci, jež předcházela gólu na 2:1.

Ve 45. minutě pláchl do otevřené obrany Němců s Michaelem Frolíkem a Dominikem Simonem, vzal odpovědnost na sebe a nadvakrát dotlačil puk do sítě. "Věděl jsem, že když vystřelím, může se to k někomu odrazit. Tak se i stalo a já už to jen zametl," usmál se útočník Philadelphie.

Němci zahrozili ještě o pět minut později, kdy Patrik Bartošák s pomocí Jana Rutty zlikvidoval šanci Yasina Ehlize, a potom přišla Kubalíkova pojistka. "Nebyl to náš zápas, dlouho jsme měli nohy v písku. Ale věděli jsme, že když zůstaneme u naší hry, góly dáme," řekl Voráček.

"Byli jsme trpěliví a padlo to tam. Urvali jsme to vůlí," pokračoval kapitán. Dlouho se českým hráčům nedařilo rozhýbat hru a dostat soupeře do úzkých. Nevytvářeli si šance, Němci úspěšně zpomalovali jejich útoky ve středním pásmu a sami čas od času zahrozili.

Nádherný pocit a nesmírné vyčerpání

Podle Voráčka ale Češi nad tíhou situace v zápase nepřemýšleli. "Na pochyby nebyl čas. Ani po nešťastné brance Němců na 1:1 se nic nezměnilo. Chtěli jsme si vytvořit šance a dát gól," poznamenal.

"Vorasův gól to zlomil, byl důležitý hlavně pro sebevědomí. Když je to 1:1, pořád přemýšlíte, abyste neudělali chybu. Potom jsme si začali více dovolovat, hrát na puku. Nakoplo nás to," vrátil se k brance kapitána střelec třetího gólu Kubalík.

Po třech neúspěšných čtvrtfinále na světových šampionátech si Češi vychutnali postupovou radost. "Je to nádherný pocit. Stálo nás to hodně sil, teď si musíme orazit. Jsem fakt hrozně unavený, bylo to nesmírně náročné," oddechl si 29letý kapitán.

Byť Češi před zápasem mluvili o soupeři s respektem, uvědomovali si, že jsou proti Němcům v roli favorita. "Snažili jsme se na to nemyslet, ale ta tíha zápasu byla znát. Snažili jsme se být trpěliví, Němci nás na středu dobře brzdili," vypíchl Kubalík.

Při gólu na 3:1 nejproduktivnější hráč uplynulé sezony švýcarské ligy div nepřetrhl síť za gólmanem Philippem Grubauerem. "Nic bych v tom ale nehledal. Bylo to na konci střídání, kdy nás trochu točili. Střelou jsem chtěl jen udělat vhazování v pásmu," smál se autor pěti gólů na MS.

Rána, která měla Grubauera přinutit k přerušení hry, skončila přesně v horním růžku. "Popravdě jsem se ani nedíval. Jen jsem zavřel oči a vystřelil. Díky bohu to dopadlo takhle," komentoval Kubalík.

Program po čtvrtfinále: Pivko a pak práce nanovo

Češi vyhráli v Bratislavě posedmé z osmi zápasů a nadále platí, že při každé výhře dali nejméně pět branek. Celkově nastříleli už 44 gólů, což je nejvíce ze všech čtyř týmů, které ještě zůstaly v turnaji.

V první patnáctce bodování šampionátu je pět českých hráčů, Voráček je s 16 body (4+12) třetí. V sobotu od 19:15 potkají Češi v semifinále Kanadu, ale po zápase s Němci si ještě chtěli užít pocity po postupu.

"Půjdeme na pivko, pak si všichni sedneme a popovídáme si. V pátek začneme pracovat zase nanovo," prohlásil trenér Miloš Říha. Zisk medaile po sedmi letech se přiblížil. Zbývá jeden krok, ke zlatu dva.

Kdo se na finálový víkend nechystá do Bratislavy, může vyrazit v Praze na Staroměstské náměstí, kde se bude vyvrcholení MS tradičně vysílat. Hokejistům by mohlo vydřené vítězství s Němci pomoct, v otevřené partii o finále si to po čtyřech letech znovu rozdají s Kanadou.

Letos bude šance vzhledem k sestavě javorových listů rozhodně vyšší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy