Hořká odplata. Kanada ukradla Švýcarům postup v poslední sekundě

Švýcarský zlomek vteřiny mezi postupem a smutkem, finská radost v severském derby
Za stavu 1:2 vyrovnal Damon Severson skóre zápasu pouhé čtyři desetiny vteřiny před koncem normální hrací doby.
V čase 65:07 rozhodl svým druhým gólem v zápase útočník Mark Stone.
Javorové listy tak popáté za sebou postoupily do semifinále, v němž je čeká český tým.
Zámořským hráčům se vydařila odveta za porážku v semifinále loňského světového šampionátu, na kterém Švýcarsko získalo stříbrné medaile.
23. 5. 2019 18:53
Švýcaři sahali po senzačním postupu do semifinále, avšak Kanada srovnala na 2:2 pouhé čtyři desetiny sekundy před sirénou a v prodloužení pak uzmula výhru na svoji stranu. Vítězný gól vstřelil v čase 65:07 Mark Stone.

Švýcaři se do první šance dostali již po 49 sekundách, brankář Murray ale dokázal puk po Niederreiterově zakončení zastavit před čárou. Potvrdil to i videorozhodčí.

Kanaďané, v jejichž sestavě chyběl potrestaný nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč týmu Mantha, byli poté střelecky aktivnější, do vedení se ale dostal soupeř. V 17. minutě byl vyloučen McCann a Andrighetto prostřelil oporu Pittsburghu.

Následně si premiérovou přesilovou hru zahráli i zámořští hráči, ale přestože v měli v základní skupině ve hře v početní převaze nejvyšší úspěšnost, Genoniho překonat nedokázali. Ve 26. minutě se ale Kanaďanům vyrovnat podařilo, poté co Stone tečoval Fabbrovu střelu od modré čáry.

Švýcarsku ale do vedení pomohla další přesilovka, vyloučení Marchessaulta potrestal tři sekundy před koncem druhé třetiny pohotově dorážející Hischier.

Až do úplného závěru základní hrací doby se zdálo, že gól vycházející hvězdy New Jersey zápas rozhodne. Kanaďané se sice snažili vyrovnat, Genoni ale chytal výborně. Svůj tým držel i při dlouhé power play soupeře, čtyři desetiny sekundy před koncem ale za jeho záda prošla střela Seversona.

Zápas se tak musel prodlužovat a nejlepší tým skupiny A v nastaveném čase dokonal obrat. Po rychlém protiútoku si sedmý gól na turnaji připsal Stone a posunul favorita do bojů o medaile.

Kanada - Švýcarsko 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Stone (Fabbro, Dubois), 60. Severson (Stone), 66. Stone (Dubois, Theodore) - 19. Andrighetto (R. Diaz, Fiala), 40. Hischier (Martschini, Niederreiter). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:2. Diváci: 6157.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Theodore, Fabbro, Myers - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Jost, Turris, McCann - Joseph, Strome, Henrique. Trenér: Alain Vigneault.

Švýcarsko: Genoni - Josi, R. Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora - Fiala, Hischier, Niederreiter - Andrighetto, Haas, Hofmann - Martschini, Kurashev, Scherwey - S. Moser, Ch. Bertschy, Ambühl - Praplan, Rod. Trenér: Patrick Fischer.