Finové otočili čtvrtfinálové drama se Švédskem, v semifinále vyzvou Rusko

Švýcarský zlomek vteřiny mezi postupem a smutkem, finská radost v severském derby
Za stavu 1:2 vyrovnal Damon Severson skóre zápasu pouhé čtyři desetiny vteřiny před koncem normální hrací doby.
V čase 65:07 rozhodl svým druhým gólem v zápase útočník Mark Stone.
Javorové listy tak popáté za sebou postoupily do semifinále, v němž je čeká český tým.
Zámořským hráčům se vydařila odveta za porážku v semifinále loňského světového šampionátu, na kterém Švýcarsko získalo stříbrné medaile.
23. 5. 2019 22:33
Hokejisté Finska porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Košicích obhájce zlata z dvou předchozích šampionátů Švédsko 5:4 v prodloužení a ukončili tak švédský sen o zisku třetího titulu za sebou. V sobotním semifinále se finský tým utká s dosud neporaženým Ruskem.

Finsko si vynutilo prodloužení až v závěrečné power play, kdy vyrovnal kapitán Marko Anttila. Hrdinou zápasu se pak stal Sakari Manninen, který rozhodl v čase 61:37 a navázal na předešlé tři asistence.

Finsku se ideálně vydařil vstup do zápasu: již po 60 sekundách otevřel skóre Mikkola, který prostřelil Lundqvista ve švédské brance. Vzápětí byl ale vyloučen Kiviranta a obránce Klingberg po 32 sekundách přesilové hry vyrovnal.

Do vedení Švédy posunul svým sedmým gólem na turnaji Hörnqvist, od kterého se odrazilo nahození Ekmana-Larssona. Hned na začátku druhé třetiny přidal další branku Elias Pettersson a posunul hráče Tří korunek do výraznějšího vedení.

Finové ale nerezignovali a ještě ve druhé části se jim podařilo vyrovnat. Nejprve snížil Lindbohm a ve 30. minutě po třetí Manninenově asistenci srovnal Hakanpää.

Švédové však krátce před druhým odchodem do kabin získali vedení zpět na svoji stranu. Gustafsson tvrdou ranou trefil kameru v brance, což rozhodčí postřehli až po přerušení hry a kontrole u videa.

Ve třetí třetině mohl úřadující šampiony přiblížit postupu do semifinále Nylander, pátý gól ale nepřidal a střelecky aktivnější Finové nakonec dokázali vyrovnat. Při power play se to podařilo Anttilovi.

V prodloužení poté Finsko udeřilo ještě jednou. Po rychlém protiútoku trefil horní rok švédské branky Mannien a odstartoval postupovou radost svého týmu.

Podívejte se na vítězný gól Finska v prodloužení

Finsko - Švédsko 5:4 v prodl. (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Mikkola (Pesonen, Manninen), 26. P. Lindbohm (Manninen, Pesonen), 30. Hakanpää (Manninen), 59. Anttila (Ojamäki, M. Lehtonen), 62. Manninen (Lankinen) - 3. J. Klingberg (W. Nylander, Wennberg), 17. Hörnqvist (Ekman-Larsson, A. Larsson), 21. E. Pettersson (Landeskog, Ekman-Larsson), 40. E. Gustafsson (Landeskog, Wennberg). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Gofman - Šišlo (oba Rus.), Hancock (USA). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 6304.

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Tyrväinen, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Sallinen, Kuusela - Kiviranta, Lammikko, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko: H. Lundqvist - A. Larsson, Ekman-Larsson, J. Klingberg, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson - Hörnqvist, W. Nylander, Wennberg - E. Lindholm, Landeskog, E. Pettersson - A. Kempe, Lander, L. Eriksson - Bratt, Krüger, Rasmussen - Lindblom. Trenér: Rikard Grönborg.

před 30 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.