Když miliony ztrácejí hodnotu. Pád rublu zasáhl i hokejisty

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 12. 2014 6:18
Vladimír Sobotka v létě utekl na Sibiř, aby si vydělal miliony, jaké mu v NHL nikdo nenabídl. Kvůli poklesu rublu má však zhruba stejně, než kolik by si býval vydělal v zámoří.
Vladimír Sobotka opustil NHL, aby si v Rusku vydělal miliony. Kvůli prudkému pádu rublu si však reálně vydělá jen polovinu toho, kolik původně myslel.
Vladimír Sobotka opustil NHL, aby si v Rusku vydělal miliony. Kvůli prudkému pádu rublu si však reálně vydělá jen polovinu toho, kolik původně myslel. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Čtyři miliony dolarů. To jsou peníze, ze kterých se vám už protočí panenky. Vladimíru Sobotkovi dokonce v létě zamotaly hlavu tak, že kvůli nim skončil v NHL a zamířil hrát hokej na Sibiř. V Omsku sice střílí góly a peníze mu na účet chodí včas (a že to teď v KHL není zrovna standardem), jenže jejich hodnota je poloviční a v budoucnu může ještě klesat.

Může za to krize ruské ekonomiky a od roku 1998 největší pokles hodnoty rublu, ve kterém kluby v KHL hráčům vyplácejí mzdy. "Je to samozřejmě nepříjemné a v kabině je tohle téma na denním pořádku, ale nikdo z nás to neovlivní," řekl Aktuálně.cz smířlivým tónem Vladimír Sobotka.

Sázka na Rusko s nízkými daněmi nevyšla

Právě tento český hokejista na pokles ruské měny doplatil nejspíš ze všech nejvíce. A to proto, že do KHL odešel až letos. Ještě na jaře přitom toužil po tom, zůstat v St. Louis a hokejem se slušně živit dál v NHL, jenže americký klub přivedl Paula Stastného, dal mu sedm milionů dolarů na sezonu a na Sobotku už pod platovým stropem zbylo jen pár drobných.

A v ten moment se ozval bohatý Omsk, kde v minulosti díky nízkým ruským daním vydělával několikanásobně větší peníze než v Americe i Jaromír Jágr. A tak si Sobotka navzdory nabídkám odjinud v NHL řekl, proč to nezkusit také. Jenže rubl od začátku sezony začal padat strmě dolů, až v pondělí klesl na historické minimum, a český hokejista si tak kvůli tomu v Rusku o moc víc nevydělá. Vlastně možná stejně, než na kolik by si býval přišel v Americe.

Navíc hraje podstatně méně sledovanou soutěž a přebývá v zemi i městě, kde se nežije moc snadno. "Venku je minus třicet a hodně sněhu. Když přijedeme po zápasech, většinou jsme zavření doma. Nic moc se tam dělat nedá. Já většinou odpočívám, nikam vlastně nechodím. Můj život je takový stereotyp."

"Zpět se ale nedívám, jednou jsem se takhle rozhodl a teď mi jde o hokej. Abych sledoval, kolik mám peněz, jestli mám méně, nebo víc, to teď nemá smysl, stejně to neovlivním. Po hokejové stránce jsem maximálně spokojený, mám hodně prostoru, možná vlastně hraju až moc," říká Sobotka.

Rubl ztratil od začátku roku polovinu své hodnoty, analytici agentury Bloomberg ho dokonce označili za měnu, která letos ve skupině 170 srovnávaných předvedla nejslabší výkon. Byla dokonce ještě horší než ukrajinská hřivna či argentinské peso. Za všechno může podle ekonomů zejména zlevňující ropa.

Němec peníze neměnil. Žádné nedostával

To má obrovský dopad i na ekonomiku klubů, které rozhazují peníze v KHL. Problémy s vyplácením mezd nemají jen ty nejbohatší. Sobotkův Omsk je mezi těmi, které platí včas. Jiní Češi ale takové štěstí neměli.

"Mě se pokles rublu naštěstí moc netýkal. Peníze jsem neměnil, protože mi ani žádné nechodily," poznamenal ironicky obránce Ondřej Němec, kterému krachující Atlant neplatil vůbec, a tak ho minulý týden vysvobodil až přestup do bohatého CSKA Moskva.

Celý rozhovor s Ondřejem Němcem o krachu ruského Atlantu si můžete přečíst ZDE.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz také Němec přiznává, že prudký pokles rublu je pro zahraniční hokejisty v Rusku nepříjemný. "Nebudu říkat, že se mě to dotýká, ale teď už nám platy neklesly jen o třetinu, ale skoro o polovinu, takže to cítit je. Už jenom proto, že v létě podepisujete nějaký kontrakt a najednou z něj máte jen půlku," řekl Němec.

Cizinci se snaží, aby kluby platy navýšily

V ruské KHL se toto pochopitelně dotýká především zahraničních hráčů. Ti jediní totiž budou muset peníze v budoucnu měnit a utrácet v jiných zemích. "V Rusku se kvůli krizi zdražilo jen trošku, tohle Rusáci pocítí, až vyjedou někam ven. Myslím, že si zatím ani nepřipouští, že je to problém. Ale pro nás cizince je ta situace úplně jiná," říká Němec, kterému nezbývá nic jiného než se se situací smířit.

V médiích se platy v KHL často zmiňují tak jako v případě Sobotky v dolarech, jenže kluby je podle zákonů musí vyplácet v rublech. A tak se někteří zahraniční hráči alespoň snaží apelovat na vedení svého klubu, aby jejich výplatu kluby dorovnaly poměrně k pádu kurzu.

Jedním z takových byl nedávno finský gólman Mikko Koskinen, jenže vedení Sibiru Novosibirsk mu s navýšením smlouvy nevyhovělo, a tak brankáře vyměnilo za Čecha Alexandra Saláka do Petrohradu.

"Nebudeme zveřejňovat interní informace, ale k výměně došlo na základě Koskinenovy iniciativy," sdělil k případu manažer Sibiru Kirill Fastovskij.

Smolař Němec. Kam vleze, tam to zkrachuje

Němec však dodává, že i navzdory prudkému poklesu rublu si hokejista v Evropě stále stejně nikde jinde než v Rusku lepší peníze nevydělá. Jenže problémy tam má stále více klubů.

V létě zkrachoval přední ruský klub Spartak Moskva, kvůli financím musel skončit i finalista posledního ročníku Lev Praha a letos mají vážné problémy i další týmy. Atlant Mytišči už hráče rozprodává jiným týmům, protože na ně nemá peníze, dluhy a velké zpoždění s vyplácením mezd přiznává mimo jiné i Slovan Bratislan.

Němec i toto zatím glosuje s humorem: "Jsme s Petrem Vránou hodně velcí smolaři. Však už mu také manželka řekla, že kam vlezeme, tam to zkrachuje," řekl Němec, který se spoluhráčem Vránou loni působil ve zkrachovalém Lvu a letos na začátku sezony v Atlantu. I Vrána však našel včera v Rusku práci, za kterou mu rubly na účet chodit budou. Stěhuje se do bohaté Kazaně.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy