Hýčkaný Jágr, vyhublí Pražáci. Tak dává stát peníze hokeji

Adam Sušovský Adam Sušovský
13. 9. 2013 5:00
Pokud do vašeho klubu netečou peníze z Ruska, nebo vám záda nekryjí bohaté železárny, v hokejové extralize o titul bez finanční podpory města v současných těžkých časech hrát nebudete.
Co puk, to milion do rozpočtu? Co by za to většina extraligových klubů dala...
Co puk, to milion do rozpočtu? Co by za to většina extraligových klubů dala... | Foto: CPA

Praha - Pokud do vašeho klubu netečou peníze z Ruska, nebo vám záda nekryjí bohaté železárny, bez vstřícné podpory města a veřejných peněz v hokejové extralize o titul hrát nebudete.

Nevyplývá to jen z kurzů sázkových kanceláří favorizující bohatou Spartu a Třinec, na začátku nové hokejové sezony na to hlasitě upozorňuje také majitel klubu v Pardubicích Roman Šmidberský, který už dlouhé týdny svádí s tamní radnicí boj o vyšší dotace z veřejných zdrojů.

Podobně jako většina dalších klubů v extralize má totiž také on problémy zaplnit rozpočet na následující sezonu, podporu města považuje pro budoucnost špičkového českého klubu za klíčovou.

Kluby peníze od měst dostávají, Pardubice za hokej platí

Zatímco třeba na Kladně, ve Zlíně, Vítkovicích nebo nově v Hradci by si akcionáři chod klubu bez pomocí desítek milionů od svých magistrátů těžko dokázali představit, Šmidberského hokejisté za současně nastavených podmínek jako jediní v celé extralize svému městu doplácejí - letos rovných devět milionů.

Vyplývá to z výsledků dlouhodobého zkoumání finanční politiky extraligových měst, které už včera zveřejnil placený deník Insider (čtěte ZDE).

Z průzkumu vyplynulo, že nejvíc z městských peněz dostane letos do rozpočtu Jágrovo Kladno (20 milionů korun), zatímco právě Pardubice, nebo pražské kluby Slavia a Sparta si mohou o takových penězích nechat jen zdát.

Kompletní data: kolik dostávají všechny extraligové kluby od svých měst ZDE (placená verze deníku Insider)

"Pokud se něco nezmění, budeme muset sáhnout na sportovní úsek. Oproti minulé sezoně jsme museli snížit náklady na 80 procent, teď už nemáme kam," počítá v rozhovoru pro Aktuálně.cz Šmidberský, který ve sporu s městem argumentuje poměry v jiných extraligových městech.

Nejhokejovější města: Kladno, Zlín a Hradec

Suverénně nejvíc peněz si ze státní kasy pro svůj klub bere Jaromír Jágr. Jeho Kladno může za hokej utratit z městských peněz 20 milionů, dalších patnáct pak z kasy magistrátu putuje na provoz zimního stadionu.

Mezi nejštědřejší hokejová města v extralize se řadí také Zlín, který do rozpočtu Beranů pumpuje ročně 25 milionů, a také Hradec Králové, kde se Mountfield v létě po stěhování z Českých Budějovic dočkal vřelého přivítání ve výši bezmála 19 milionů.

Konkrétně pro Pardubice je ale mnohem zajímavější srovnání třeba s Libercem. Bílí Tygři tam od města v podstatě nedostávají ani korunu, v moderní Tipsport aréně ale mohou celý rok hrát úplně zadarmo.

"Příspěvky Zlína nebo Hradce deformují hokejové prostředí"

"Když vidím, jak brečí majitelé z jiných měst, vždycky si říkám, že bych podobné starosti chtěl mít taky. To, co do hokeje vkládá Zlín nebo nově Hradec, neuvěřitelně deformuje hokejové prostředí. Tuhletu formu veřejné podpory chci taky," stěžuje si společně se Šmidberským také majitel Slavie Praha Richard Benýšek.

Ani v hlavním městě není pokladník radnice vůči hokejovým klubům vstřícný. Sparta i Slavia ještě loni z veřejných peněz neviděly ani korunu, až letos magistrát na jejich účty pošle dotaci ve výši zhruba pět milionů korun.

To nicméně za současné situace v hlavním městě vzhledem k poměrům v extralize nestačí. Haly v Praze totiž nedotuje jako ve většině dalších případů město, takže se místním klubům náklady na hraní hokeje mnohonásobně zvyšují.

Podobně jako pražské kluby to májí v extralize takhle nastaveno už jen další dvě organizace - Zlín, který si na podporu města nemůže stěžovat, a velmi dobře zajištěný Třinec, který si s podporou železáren jako jediný klub v Česku dokonce dovolil začít stavět novou arénu výhradně jen z vlastních zdrojů.

Zatímco Spartě kryje záda Sportovní holding, který náklady na provoz Tipsport arény dělí mezi další dva sportovní kluby (Lev Praha a letos i Basketbal Nymburk), Slavii peníze, jaké od státu v extralize dostávají jiní, v rozpočtu chybí.

Peníze státu by měly podporovat pouze mládež

"Nevím, co je důvodem, že Praha podporuje Slavii a Spartu ve srovnání s ostatními městy tak málo. Jestli to jsou zkreslené představy o tom, že v hlavním městě se sponzoři do obou klubů vysloveně hrnou, špatné zkušenosti, nebo že je žadatelů moc," diví se Benýšek, který stejně jako Šmidberský nechce těmito penězi platit extraligový hokej.

Peníze z veřejných zdrojů by podle nich měly směřovat pouze na mládež, nikoliv na platy profesionálních hráčů, jak to z dotazníku Aktuálně.cz vyplývá třeba ve Zlíně, na Kladně nebo v Brně.

"Jenže pět milionů je málo, za mládež ve Slavii pořád z našich peněz doplácíme dalších čtrnáct milionů ročně," upozorňuje Benýšek. "V Pardubicích je městský stadion, na kterém většinu času tráví děti, které náš klub navíc financuje. Místo toho ale vypadáme, že jsme jen nějaký plezír, který z města tahá peníze," říká Šmidberský.

Kluby v Česku nemají peníze

Jak moc v současné době na pomoci měst v českém hokeji záleží, potvrzují také tři na sobě nezávislé zdroje Aktuálně.cz. Podle nich má v den startu extraligy pouze šest ze všech čtrnácti extraligových klubů zajištěný rozpočet na celou příští sezonu.

"Nezapíráme, že máme dluhy. Stavíme se k tomu ale čelem a se všemi se snažíme dohodnout. Máme uzavřené splátkové kalendáře s hráči, které se snažíme držet. Problém je, že máme neuvěřitelné výpadky v obchodu a marketingu," přiznává Benýšek za Slavii.

Také Pardubice podle informací Aktuálně.cz nestačí platit včas. Někteří hráči údajně dostávají výplaty až s tříměsíčním zpožděním.

"Ale nemyslím si, že by to bylo v extralize něco nezvyklého. Zatím je náš klub stabilní," tvrdí Šmidberský. Upozorňuje ale na to, že pokud město nezmění přístup, jeden z nejúspěšnějších českých klubů už v budoucnu o titul hrát nebude.

Exkluzivní rozhovor s majitelem Romanem Šmidberským o vztahu klubu s pardubickou radnicí si můžete přečíst ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy