Nedvěd po sezoně končí. Už teď hraje proti přírodě

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 9. 2013 7:00
Petr Nedvěd se chystá na poslední sezonu v kariéře. Motivaci pokračovat našel v loňské baráži. Končit kariéru tak katastrofickou sezonou nechtěl.
Petr Nedvěd jde s Libercem do poslední sezony v kariéře. A je pevně přesvědčený o tom, že to ještě letos nezabalí ani Martin Straka.
Petr Nedvěd jde s Libercem do poslední sezony v kariéře. A je pevně přesvědčený o tom, že to ještě letos nezabalí ani Martin Straka. | Foto: hcbilitygri.cz

Liberec - Kapitán Liberce Petr Nedvěd se celé léto dlouho rozhodoval, zda si kariéru ještě o rok prodlouží. Láska k hokeji je ale i v jednačtyřiceti letech stále moc silná. Ano, extraligu nakonec bude hrát i letos. Jak ale sám už teď přesvědčeně říká, bude to jeho poslední sezona. 

"Nedávno jsem se o tom bavil s Martinem Ručinským, vždyť už jdeme oba proti přírodě," vysvětluje Petr Nedvěd v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Jak sám také říká, motivaci pokračovat našel hlavně v loňské katastrofické sezoně. Končit svou bohatou a úspěšnou kariéru v baráži nechtěl. Liberec, jehož je Nedvěd spolumajitel, proto v létě výrazně posílil a letos by měl zase patřit mezi absolutní extraligovou špičku.

"Minulá sezona byla tak katastrofická, že jsem motivaci pro tu letošní našel hodně rychle," usmívá se Nedvěd.

Aktuálně.cz: Však je na vás pořád vidět, jak moc vás hokej baví. To jste v létě opravdu vážně přemýšlel o tom, že skončíte?
Petr Nedvěd: Já o tom přece uvažoval poslední čtyři sezony. Nejsem typ, který bude v prosinci hlásit, že po sezoně končí. Je to třeba řešit s chladnou hlavou a nějakým časovým odstupem. Já už to hlásím teď, protože vím, že je to definitivně poslední sezona. Ať se stane, co se stane. V těch posledních třech letech jsem o tom nechtěl přemýšlet, teď jsem ale v létě věděl, že jestli do toho nakonec půjdu, tak to bude naposledy. 

Kvůli vašemu rozhodování, zda ještě letos budete dál pokračovat, jste se k týmu připojil až v průběhu srpna. Jak se teď týden před ligou cítíte?
Musím říct, že posledních pár dní je to na tréninku lepší. Ještě určitě nejsem na tom tak, jak bych si představoval, ale už to má nějaký obraz. První dva zápasy ve Švédsku byly pro mě rozpačité, tady v Liberci to bylo lepší. I když to zatím nevypadá optimisticky, bude to dobré. Začátky jsou vždycky těžké.

Musel jste v létě dělat něco jinak, abyste se připravil na sezonu stejně dobře jako před lety?
Člověk se musí pořád zlepšovat, samozřejmě jsem tomu tréninky trochu přizpůsobil. Tohle je sice moje poslední sezona v kariéře, ale po té hodně neúspěšné a loňské škaredé sezoně jsme museli přidat úplně všichni. Včetně mě. 

Letos nemějte strach. Vampola, Bartek, Hunkes, Jass... Do Liberce jste letos přivedli takové posily, že by se nic podobného jako loni opakovat nemělo, ne?
Ano, kvalita hráčů je tady bezesporu daleko větší. Musíme ale zůstat při zemi. Je potřeba se na to podívat tak, že jsme hráli loni fakt katastroficky a nebyla to náhoda. Myslet si, že přijdou posily a půjde to z jedné sezony tak, že tady v Liberci budeme zesměšňovat soupeře a vyhrávat jeden zápas za druhým, to ne! Bude za tím stát hodně práce, sezona bude náročná...

Zesměšňovat možná ne, ale kdybych si měl sám tipnout, měli byste hrát letos hodně vysoko.
Ano, to bychom měli. Já jsem velký optimista, ale na druhou stranu, jak už jsem říkal, je lepší zůstat při zemi. Ono totiž ani nemá cenu pouštět se do prognóz, kde bychom měli hrát. My teď chceme za A neopakovat loňskou sezonu a za B hrát v klidnějších vodách. K tomu nás ale stále čeká moc práce, vždyť ještě před minulým víkendem jsme měli v přípravě zápasovou bilanci 0:5. To asi taky není náhoda.

V extralize pořád patříte k těm nejlepším hráčům a trenér Alois Hadamczik každou chvílí zveřejní užší nominaci na olympiádu v Soči. Prý oslovil i vás, budete na tom seznamu?
S Lojzou (Hadamczikem) jsme se bavili, to je pravda. On je ale trenér a já mu stejně nemůžu říkat nepiš - piš. Nějak jsme se domluvili a u toho bych to zatím nechal. Čas ukáže, jak to v únoru bude.

Takže jste olympiádu neodmítl?
Tak ta se neodmítá, to v žádném případě! Buďme k sobě ale upřímní, vždyť tam budou ti nejlepší hráči z NHL. Debatu jsme s Lojzou měli, uvidíme v únoru.

Stejně jako vy se rozhoduje o pokračování kariéry i váš kamarád Martin Straka. Ten se ale na rozdíl od vás stále nerozhodl a Plzeň pořád čeká...
Se Stračenou jsme se dlouho nebavili. Byla by škoda, kdyby to zapíchl. Já ho ale v jeho věku naprosto chápu. Nedávno jsem se o tom bavil s Martinem Ručinským, my všichni přece v našem věku jdeme proti přírodě. Ve dvaačtyřiceti jít hrát na starou gardu je jedna věc, ale létat pak v zápase s dvacetiletými kluky?

Pořád jste ale výborní hokejisté a Martin Straka je jeden z nejlepších hráčů v celé lize.
To je. Extraliga by přišla o velkého hráče. Pro něj je to teď těžké rozhodování, protože Plzeň vyhrála titul a to nejlepší, co může být, je odejít na vrcholu. Jestli si ale můžu tipnout, tak bude na 99 procent pokračovat.

Budete po sezoně s Libercem odcházet taky na vrcholu?
To by chtěl každý! Bohužel to nejde takhle nalajnovat. Tohle jsou hollywoodská skripta.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

před 56 minutami

Drahoš kvůli koronaviru odložil svou cestu na Tchaj-wan na jaro

Cesta senátora a někdejšího kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše na Tchaj-wan se vzhledem k horší epidemiologické situaci uskuteční až na jaře. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl bývalý senátor Martin Mejstřík. Původně měl Drahoš zemi navštívit 21. až 29. října. Na Tchaj-wan s ním měli odletět vědci, epidemiologové a experti na kybernetickou bezpečnost.

"Odložit cestu mé delegace na Tchaj-wan je za současných podmínek jediné logické rozhodnutí," uvedl Drahoš. "Na straně Tchaj-wanu vidím velký zájem na prohloubení stávající spolupráce a pevně věřím, že i když se moje cesta uskuteční o několik měsíců později, přispěje k dalšímu posílení vztahů s našimi tchajwanskými přáteli," dodal. V zemi ze měl Drahoš mimo jiné zúčastnit otevření česko-tchajwanských technologických dnů v Tchaj-peji.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Král je nahý." V Bělorusku lidé protestují proti inauguraci Lukašenka, zasahuje policie

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc. "Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení," napsal server.

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé podle serveru Tut.by spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

"Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?", "Nikdy pro nás nebudeš prezidentem", "Nastal čas vypadnout!" a "Odejdi!" stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty "Král je nahý" a "Vítězství bude patřit lidu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy