Obměna vedení, finanční trable a bojkot fanoušků. Slovan stále dluží i mně, přiznává Nedorost

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 6. 2018 7:03
Hokejový Slovan Bratislava prožil v KHL prachbídnou sezonu. Šanci na postup do play off ztratil dávno před jejím skončením, opět nezvládal hráčům pravidelně vyplácet peníze a zprotivil si věrné příznivce. Zatímco mezi fanoušky neoblíbený sportovní manažer Oldřich Štefl zůstává, novátor Patrik Ziman ve vedení skončil. Slovan stojí před sedmou sezonou v KHL na rozcestí.
Václav Nedorost odehrál ve Slovanu tři sezony a v roce 2016 byl u postupu do play off KHL.
Václav Nedorost odehrál ve Slovanu tři sezony a v roce 2016 byl u postupu do play off KHL. | Foto: Lukáš Caha

Bratislava - Už dlouho před Vánoci bylo jisté, že bude Slovan v KHL podruhé bez play off. Nakonec skončil až mezi čtyřmi nejhoršími celky soutěže. Hráči postupně odcházeli, ani jeden Slovák z týmu si nezahrál na olympiádě nebo mistrovství světa. Byla to zkrátka sezona k vzteku.

Přesto generální manažer Patrik Ziman věřil, že bude líp, koncepci chtěl postavit kolem běloruského kouče Eduarda Zankovce. Jenže všechno je jinak. Mužstvo převzal trenér Vladimír Országh a Ziman na vlastní žádost po roce skončil. Neuspěl totiž s požadavkem na odvolání Oldřicha Štefla.

Český sportovní manažer spojený s pádem vsetínského hokeje leží v žaludku také fanouškům. Ti stáli za Zimanem a po jeho rezignaci vyhlásili bojkot. "Buď Štefl, anebo my!" stojí v prohlášení fanklubu Verní Slovanu. Nelíbí se jim chování klubového vedení a pochopitelně ani sportovní výsledky.

Pověst nejslavnějšího slovenského klubu navíc kalí finanční problémy, kvůli kterým se hráčům již několik let zpožďují výplaty. Na peníze stále čeká i Václav Nedorost, jemuž dluží Slovan déle než rok. Novopečený útočník extraligové Plzně odpovídal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Fanoušci Slovanu hodlají bojkotovat zápasy a žádají odstoupení manažera Oldřicha Štefla. Jakou s ním máte zkušenost?

Docela dobrou, za ty tři roky jsem s ním tolik nepřišel do styku. Manažeři seděli nahoře, akorát s námi jezdili na tripy, ale do kabiny moc nechodili. Pořád se řešilo něco ohledně peněz, špatnou zkušenost s ním nemám.

Co jste říkal na minulou sezonu v podání Slovanu?

Byla podobná jako ta předchozí, kdy jsem ještě v Bratislavě hrál. Sezona dopadla špatně, málo peněz a špatné výsledky.

Finanční nejistota už se s klubem táhne spoustu let, což Slovanu jistě v Evropě nepřidá na jménu. Jaký na to máte názor?

Určitě mu to škodí, každý rok se dostávají do dluhů a neplatí. Už první výplata na začátku sezony je ve skluzu, což nikomu nepřidá na pohodě. Vždycky se to snažili zpětně dořešit. Nevím, jak to mají teď.

Prezident klubu Juraj Široký mladší přiznal, že hráčům dluží za minulou sezonu a že se bude snažit peníze vrátit do startu příštího ročníku.

Já už tam rok nejsem a pořád jsem nedostal zaplaceno.

Má Slovan na to, aby KHL udržel a stabilizoval se?

Podmínky jsou tam parádní. V zázemí nám nic nechybělo, materiální výbava byla na dobré úrovni. Pěkná hala, dobří fanoušci. Jenže ne všichni mají tolik vyděláno, potřebují peníze, a když vám čtyři měsíce nepřijde výplata, je to špatné. A nejen pro kluky, kteří třeba nemají moc našetřeno, ale pro všechny. Jednou je podepsaná smlouva, mělo by to podle ní fungovat, ať jsou výsledky takové, nebo makové. Klub může hráče vyhodit, když není spokojený. Ale když je smlouva podepsaná, měla by se dodržet.

Klub navíc tyto problémy dlouho tajil, navenek se je snažil zakrývat. Až Michal Vondrka o poměrech ve Slovanu promluvil nahlas.

A taky skončil. Je to těžké, nemůžeme moc mluvit sami za sebe, protože jakmile něco řekneme, může přijít vyhazov. Na jednu stranu chápu, že není lehké sehnat peníze, ale to není problém hráče, aby chodil a sháněl peníze. Klub hráče chce, podepíše s ním smlouvu. Není to obráceně, že by se mu hráč nutil. Klub nese rizika a musí sehnat peníze.

Jak už jste zmínil, základnu fanoušků má Slovan silnou. Při slabších letech reprezentace se k němu Slováci asi více upínají, ne?

Myslím, že loni už to trochu ochablo. Nejsou výsledky, ale lidé jsou tam nároční. Chtějí vidět pěkný hokej a vítězství. Ale mají to rádi. I když jsme nevyhrávali, dokázali ocenit bojovnost. Viděli, že kvalita je na straně soutěže, ale fandili. Ohledně fanoušků je Slovan parádní štace.

Po trenéru Zankovcovi převzal mužstvo Vladimír Országh, na Slovensku velmi uznávaný kouč. Mohl by Slovan zvednout?

Asi ano. Ale potřebuje k tomu hráčský materiál, protože sám to nezvedne, trenér není na ledě. Byť je to výborný trenér, pamatuju ho, byl asistentem v první sezoně, kdy jsem ve Slovanu byl. Ve slovenské extralize získal dva tituly, ukázal, že něco umí, že ho trenéřina baví a dělá ji dobře. Ale když nebudou hráči, trenér nic nezmůže. V KHL má deset nebo patnáct týmů opravdu kvalitní kádr.

Pojďme od Slovanu k vaší osobě. Už vás přebolelo zklamání po neúspěchu s Českými Budějovicemi a konci ještě před baráží?

Všechno přebolí, i když to má člověk ještě v zádi hlavy. Nepovedlo se to, ale mám čisté svědomí, dal jsem do toho všechno. Holt ta sezona byla celá taková divná a vyústila v to, že jsme nedostali ani do baráže.

Zase se ukázalo, že pouze hráči s velkými jmény úspěch nedělají. Na jihu Čech se známých hokejistů sešlo dost, ale nestačilo to.

To je jasné. Hokej se neskutečně posunul a bez dobře odvedené práce a bez utvoření té nejlepší party, jaká může být, to zkrátka nejde. Je to vidět na mistrovství světa, je to vidět všude. Všude nevyhrávají týmy s největšími jmény a potvrdilo se to i v našem případě.

Překvapila vás nabídka Plzně? Jak se těšíte na novou výzvu?

Kontaktovali mě už loni, ale zavrhl jsem to s tím, že chci vyhrát doma v Budějovicích. Jsem rád, že to teď vyšlo. Nechci to říkat arogantně, ale myslím si, že mám na to, abych hrál extraligu. Nechci za pět nebo deset let sedět s dětmi u stolu a říkat si: "Já blbec jsem v pětatřiceti skončil v první lize, když jsem kvalitativně měl na extraligu." Chci to dokázat, a proto jsem podepsal v Plzni.

Jak se těšíte na spolupráci s dalším rodákem z Českých Budějovic Milanem Gulašem, který prožil v Plzni fantastickou sezonu?

Těším se. Milan potvrdil, že hokej umí, s Mertlíkem (Tomáš Mertl, pozn. red.) hráli parádně celý rok a Plzeň táhli. Já budu chtít Mertlíka zastoupit a uvidím, jak to půjde. Pokud vydrží zdraví, mohlo by to fungovat.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy