Orli sází na Kanaďany. Jsou zarputilí a zvyklí na konkurenční prostředí, vysvětluje manažer Dočekal

Lukáš Caha Lukáš Caha
29. 5. 2018 6:36
Po nepovedené sezoně chtějí znojemští hokejisté v mezinárodní Erste Bank Eishockey lize hrát opět o ty nejvyšší příčky. K tomu jim mají pomoci hráči ze zámoří.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů. | Foto: Lukáš Caha

Znojmo - Neúspěch v podobě desátého místa v mezinárodní EBEL lize má za následek obsáhlou čistku. Kádr znojemských Orlů opustilo hned jedenáct hokejistů včetně útočníka Coltona Yellow Horna či brankáře Marka Schwarze.

"Loni jsme zvolili cestu nadějných českých hokejistů, ale ukázalo se, že v tak náročné soutěži na bruslení, osobní souboje i cestování je potřeba znovu vytvořit mix odolných domácích hráčů a cizinců," říká Rostislav Dočekal, sportovní manažer klubu.

"Rozpočet nás oproti ostatním týmům výrazně limituje a je velmi obtížné opakovat dobré sezony, ovšem v té nové chceme mít opravdu vydařený ročník a dostat se do play off už z první šestky. Další cíle budeme přidávat podle vývoje," dodává.

Ke splnění této mety mají pomoci posily, které vedení klubu za poslední měsíc podepsalo. Do Znojma se vrátil gólman Patrik Nechvátal, jenž naposledy chytal za rakouský Innsbruck. Novými akvizicemi je trio českých hokejistů: útočníci Nicolas Hlava z Chomutova, Marek Kalus z Havířova a obránce Adam Sedlák z Banské Bystrice.

Při pohledu na aktuální soupisku však zaujme šest zahraničních akvizic. Mezi obránci to jsou Fin Patrik Parkkonen či Kanaďan Patrick McEachen. Ofenzivu posílili Kanaďané Anthony Luciani, Allan McPherson, Cameron Braes či Američan C.J. Stretch.

"S majitelem klubu Pavlem Oherou jsme chtěli využít především toho, že u nás působí jako trenér Miroslav Fryčer, což byl vynikající hokejista, a hlavně je to kouč, který má detailně nastudované světové ligy, v nichž působí Kanaďané. Má u nich velkou autoritu. Ostatně má i kanadské občanství a jejich mentalitu. Vzhledem k tomu, že se v EBEL setkáváme se stylem hry, který je něco mezi AHL a ECHL, musíme se soutěži přizpůsobit ve všech ohledech," vysvětluje Dočekal.

Až na Parkkonena prošly všechny znojemské posily předními juniorskými soutěžemi v zámoří a posléze odešly hrát do Evropy. Luciani působil loni na Slovensku i ve druhé německé lize, kde se potkával taktéž se C.J. Stretchem. McPherson a Braes hráli ve Švýcarsku, McEachen má za sebou tříleté angažmá ve Francii a Parkkonen přichází ze druhé nejvyšší švédské ligy.

V kabině bude znít angličtina

"Věřím, že jsme spolu s Mirkem Fryčerem a majitelem klubu měli šťastnou ruku a přivedli do Znojma kvalitní hráče, kteří nám pomohou splnit náš cíl a bojovat opět o ty nejvyšší příčky. Chceme se před diváky prezentovat důrazným bruslivým útočným hokejem, avšak je třeba myslet i na zabezpečenou obranu," prozrazuje vize klubu Dočekal.

Zároveň doufá, že skupina cizinců kabinu pozvedne: "Kanaďané jsou už od prvních kroků vychováváni k tomu, aby se rvali o svou pozici v týmu. Chtějí se prosazovat a zviditelňovat. Svým způsobem jsou sobečtí, ale jdou do všeho naplno, což je dle mého názoru ten největší rozdíl mezi kanadským a českým hráčem," porovnává znojemský manažer. "Čech v takovém konkurenčním prostředí nevyrůstá. Když pak tyto dvě národnosti namixujete, vznikne vám taková ta zdravá konkurence, která přeroste v úspěch," doplňuje.

Zatímco před rokem byli čeští a slovenští hráči na znojemské soupisce v přesile, nyní to již tak jednoznačné nebude a kabinou se ponese angličtina. "Máme tu výhodu, že Mirek Fryčer mluví asi osmi jazyky. Plynule přechází z angličtiny do češtiny, němčiny, italštiny a dalších řečí," libuje si Dočekal.

Zatěžkávací zkouška čeká na znojemské hokejisty již v přípravě. Hned na úvod otestuje obměněný kádr brněnská Kometa. Dalšími soupeři Orlů budou Karlovy Vary, Hradec Králové, Zlín a Zvolen. Na přelomu srpna a září zamíří tým na Tatranský pohár do Popradu.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy