Orli sází na Kanaďany. Jsou zarputilí a zvyklí na konkurenční prostředí, vysvětluje manažer Dočekal

Lukáš Caha Lukáš Caha
29. 5. 2018 6:36
Po nepovedené sezoně chtějí znojemští hokejisté v mezinárodní Erste Bank Eishockey lize hrát opět o ty nejvyšší příčky. K tomu jim mají pomoci hráči ze zámoří.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů. | Foto: Lukáš Caha

Znojmo - Neúspěch v podobě desátého místa v mezinárodní EBEL lize má za následek obsáhlou čistku. Kádr znojemských Orlů opustilo hned jedenáct hokejistů včetně útočníka Coltona Yellow Horna či brankáře Marka Schwarze.

"Loni jsme zvolili cestu nadějných českých hokejistů, ale ukázalo se, že v tak náročné soutěži na bruslení, osobní souboje i cestování je potřeba znovu vytvořit mix odolných domácích hráčů a cizinců," říká Rostislav Dočekal, sportovní manažer klubu.

"Rozpočet nás oproti ostatním týmům výrazně limituje a je velmi obtížné opakovat dobré sezony, ovšem v té nové chceme mít opravdu vydařený ročník a dostat se do play off už z první šestky. Další cíle budeme přidávat podle vývoje," dodává.

Ke splnění této mety mají pomoci posily, které vedení klubu za poslední měsíc podepsalo. Do Znojma se vrátil gólman Patrik Nechvátal, jenž naposledy chytal za rakouský Innsbruck. Novými akvizicemi je trio českých hokejistů: útočníci Nicolas Hlava z Chomutova, Marek Kalus z Havířova a obránce Adam Sedlák z Banské Bystrice.

Při pohledu na aktuální soupisku však zaujme šest zahraničních akvizic. Mezi obránci to jsou Fin Patrik Parkkonen či Kanaďan Patrick McEachen. Ofenzivu posílili Kanaďané Anthony Luciani, Allan McPherson, Cameron Braes či Američan C.J. Stretch.

"S majitelem klubu Pavlem Oherou jsme chtěli využít především toho, že u nás působí jako trenér Miroslav Fryčer, což byl vynikající hokejista, a hlavně je to kouč, který má detailně nastudované světové ligy, v nichž působí Kanaďané. Má u nich velkou autoritu. Ostatně má i kanadské občanství a jejich mentalitu. Vzhledem k tomu, že se v EBEL setkáváme se stylem hry, který je něco mezi AHL a ECHL, musíme se soutěži přizpůsobit ve všech ohledech," vysvětluje Dočekal.

Až na Parkkonena prošly všechny znojemské posily předními juniorskými soutěžemi v zámoří a posléze odešly hrát do Evropy. Luciani působil loni na Slovensku i ve druhé německé lize, kde se potkával taktéž se C.J. Stretchem. McPherson a Braes hráli ve Švýcarsku, McEachen má za sebou tříleté angažmá ve Francii a Parkkonen přichází ze druhé nejvyšší švédské ligy.

V kabině bude znít angličtina

"Věřím, že jsme spolu s Mirkem Fryčerem a majitelem klubu měli šťastnou ruku a přivedli do Znojma kvalitní hráče, kteří nám pomohou splnit náš cíl a bojovat opět o ty nejvyšší příčky. Chceme se před diváky prezentovat důrazným bruslivým útočným hokejem, avšak je třeba myslet i na zabezpečenou obranu," prozrazuje vize klubu Dočekal.

Zároveň doufá, že skupina cizinců kabinu pozvedne: "Kanaďané jsou už od prvních kroků vychováváni k tomu, aby se rvali o svou pozici v týmu. Chtějí se prosazovat a zviditelňovat. Svým způsobem jsou sobečtí, ale jdou do všeho naplno, což je dle mého názoru ten největší rozdíl mezi kanadským a českým hráčem," porovnává znojemský manažer. "Čech v takovém konkurenčním prostředí nevyrůstá. Když pak tyto dvě národnosti namixujete, vznikne vám taková ta zdravá konkurence, která přeroste v úspěch," doplňuje.

Zatímco před rokem byli čeští a slovenští hráči na znojemské soupisce v přesile, nyní to již tak jednoznačné nebude a kabinou se ponese angličtina. "Máme tu výhodu, že Mirek Fryčer mluví asi osmi jazyky. Plynule přechází z angličtiny do češtiny, němčiny, italštiny a dalších řečí," libuje si Dočekal.

Zatěžkávací zkouška čeká na znojemské hokejisty již v přípravě. Hned na úvod otestuje obměněný kádr brněnská Kometa. Dalšími soupeři Orlů budou Karlovy Vary, Hradec Králové, Zlín a Zvolen. Na přelomu srpna a září zamíří tým na Tatranský pohár do Popradu.  

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy