Orli sází na Kanaďany. Jsou zarputilí a zvyklí na konkurenční prostředí, vysvětluje manažer Dočekal

Lukáš Caha Lukáš Caha
29. 5. 2018 6:36
Po nepovedené sezoně chtějí znojemští hokejisté v mezinárodní Erste Bank Eishockey lize hrát opět o ty nejvyšší příčky. K tomu jim mají pomoci hráči ze zámoří.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů.
Rostislav Dočekal, sportovní manažer Orlů. | Foto: Lukáš Caha

Znojmo - Neúspěch v podobě desátého místa v mezinárodní EBEL lize má za následek obsáhlou čistku. Kádr znojemských Orlů opustilo hned jedenáct hokejistů včetně útočníka Coltona Yellow Horna či brankáře Marka Schwarze.

"Loni jsme zvolili cestu nadějných českých hokejistů, ale ukázalo se, že v tak náročné soutěži na bruslení, osobní souboje i cestování je potřeba znovu vytvořit mix odolných domácích hráčů a cizinců," říká Rostislav Dočekal, sportovní manažer klubu.

"Rozpočet nás oproti ostatním týmům výrazně limituje a je velmi obtížné opakovat dobré sezony, ovšem v té nové chceme mít opravdu vydařený ročník a dostat se do play off už z první šestky. Další cíle budeme přidávat podle vývoje," dodává.

Ke splnění této mety mají pomoci posily, které vedení klubu za poslední měsíc podepsalo. Do Znojma se vrátil gólman Patrik Nechvátal, jenž naposledy chytal za rakouský Innsbruck. Novými akvizicemi je trio českých hokejistů: útočníci Nicolas Hlava z Chomutova, Marek Kalus z Havířova a obránce Adam Sedlák z Banské Bystrice.

Při pohledu na aktuální soupisku však zaujme šest zahraničních akvizic. Mezi obránci to jsou Fin Patrik Parkkonen či Kanaďan Patrick McEachen. Ofenzivu posílili Kanaďané Anthony Luciani, Allan McPherson, Cameron Braes či Američan C.J. Stretch.

"S majitelem klubu Pavlem Oherou jsme chtěli využít především toho, že u nás působí jako trenér Miroslav Fryčer, což byl vynikající hokejista, a hlavně je to kouč, který má detailně nastudované světové ligy, v nichž působí Kanaďané. Má u nich velkou autoritu. Ostatně má i kanadské občanství a jejich mentalitu. Vzhledem k tomu, že se v EBEL setkáváme se stylem hry, který je něco mezi AHL a ECHL, musíme se soutěži přizpůsobit ve všech ohledech," vysvětluje Dočekal.

Až na Parkkonena prošly všechny znojemské posily předními juniorskými soutěžemi v zámoří a posléze odešly hrát do Evropy. Luciani působil loni na Slovensku i ve druhé německé lize, kde se potkával taktéž se C.J. Stretchem. McPherson a Braes hráli ve Švýcarsku, McEachen má za sebou tříleté angažmá ve Francii a Parkkonen přichází ze druhé nejvyšší švédské ligy.

V kabině bude znít angličtina

"Věřím, že jsme spolu s Mirkem Fryčerem a majitelem klubu měli šťastnou ruku a přivedli do Znojma kvalitní hráče, kteří nám pomohou splnit náš cíl a bojovat opět o ty nejvyšší příčky. Chceme se před diváky prezentovat důrazným bruslivým útočným hokejem, avšak je třeba myslet i na zabezpečenou obranu," prozrazuje vize klubu Dočekal.

Zároveň doufá, že skupina cizinců kabinu pozvedne: "Kanaďané jsou už od prvních kroků vychováváni k tomu, aby se rvali o svou pozici v týmu. Chtějí se prosazovat a zviditelňovat. Svým způsobem jsou sobečtí, ale jdou do všeho naplno, což je dle mého názoru ten největší rozdíl mezi kanadským a českým hráčem," porovnává znojemský manažer. "Čech v takovém konkurenčním prostředí nevyrůstá. Když pak tyto dvě národnosti namixujete, vznikne vám taková ta zdravá konkurence, která přeroste v úspěch," doplňuje.

Zatímco před rokem byli čeští a slovenští hráči na znojemské soupisce v přesile, nyní to již tak jednoznačné nebude a kabinou se ponese angličtina. "Máme tu výhodu, že Mirek Fryčer mluví asi osmi jazyky. Plynule přechází z angličtiny do češtiny, němčiny, italštiny a dalších řečí," libuje si Dočekal.

Zatěžkávací zkouška čeká na znojemské hokejisty již v přípravě. Hned na úvod otestuje obměněný kádr brněnská Kometa. Dalšími soupeři Orlů budou Karlovy Vary, Hradec Králové, Zlín a Zvolen. Na přelomu srpna a září zamíří tým na Tatranský pohár do Popradu.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy