Nejen Jágr má v extralize kamarády. Teorie o domlouvání jsou na vodě, zní ze sázkovek

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 2. 2020 12:35
Základní část hokejové extraligy finišuje a díky přímému sestupu nabízí mnohem více vzrušení než jindy. A s ním nekončící dohady fanoušků a sázkařů o vypuštěných zápasech ve prospěch klubů, které bojují o přežití. Často mají jasno i podle sázkových kurzů.
Nedělní utkání Litvínova proti Karlovým Varům (6:4) původně vzbuzovalo u fanoušků pochybnosti.
Nedělní utkání Litvínova proti Karlovým Varům (6:4) původně vzbuzovalo u fanoušků pochybnosti. | Foto: ČTK

Když hrál v neděli třináctý Litvínov proti sedmým Karlovým Varům, spadl před začátkem utkání kurz na výhru domácích k hodnotě kolem 1,6:1. Při postavení obou soupeřů v tabulce se to zdálo hodně málo, u některých fanoušků vyvolal podezření, že se kluby na výsledku domluvily.

Karlovy Vary s relativně jistou pozicí ve čtyřce pro předkolo play off pustí zápas Vervě, jež se v závěru základní části pere o udržení. Odhalili to také bookmakeři sázkových kanceláří a smrskli kurz dolů, aby sázkaři jejich zaměstnavatele oškubali o co nejméně peněz.

Litvínov nakonec opravdu zvítězil, ale cesta za výsledkem 6:4 pro něj byla pořádně trnitá. Dlouho prohrával 1:2, ještě osm minut před koncem bylo skóre vyrovnané. Prodané utkání? Na konci už to netvrdil snad nikdo.

"Kurz naprosto odpovídal situaci," říká tiskový mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain. "A i pokud se vám jeví nereálně, je to kvůli tomu, že bookmaker pracuje s rizikem a s tím, jakým způsobem se vyvíjejí vklady na dané utkání. U každého zápasu je jeho přístup stejný," dodává.

V tomto případě tedy kurz na Litvínov klesl i kvůli tomu, že mu sázkaři věřili ve velkém. "Bylo to vcelku logické a standardní. Sázkaři srazili kurz svými vklady, ale Litvínov měl navzdory tabulce před zápasem mnohem lepší formu," obhajuje hokejový bookmaker Tipsportu Miroslav Hora.

Přímý sestup dal závěru obrovský náboj

Navíc Litvínov hraje o záchranu, což bookmakeři berou jako výraznější motivaci než v případě bojů o pozice v play off. "Motivace je podstatným faktorem pro stanovení kurzů," potvrzuje Šrain. "A motivace zachránit extraligu je v tuto chvíli ta nejsilnější," míní Hora.

Dokládá to příkladem mediálního pokrytí i zájmu nestranných fanoušků. Mnohem více se zatím mluví o Kladnu, Pardubicích nebo Litvínovu než o favoritech na titul. Jejich čas přijde až za několik týdnů v play off.

"Díky přímému sestupu má extraliga obrovský náboj a byla by škoda, kdyby se to vytratilo. Nikdo sezonu nedohrává, nikdo se nemůže s velkou bodovou sekerou připravit na baráž. Každý musí jet do poslední chvíle," říká Šrain. Přesto nyní výrazně vyšší objemy sázek neeviduje.

Podobné hlasy zní také z Tipsportu. "Zájem o extraligu je konstantní a pořád velký. V play off to bude gradovat," hlásí Hora. "Nicméně zvýšená pozornost u nejdůležitějších zápasů je z naší strany samozřejmostí," doplňuje. A tady znovu přichází na řadu spekulace fanoušků.

"Nevidíme jim do hlavy, ale může to být jejich taktika boje. Vyhodnotí si určitou teorii, zváží ji a třeba si podle ní zkusí vsadit. Troufám si ale říct, že většina těchto zaručených hypotéz se nepotvrdí," usmívá se Šrain.

Při zápase Kladna v Plzni se na sociálních sítích dost často skloňovala kamarádská pomoc mezi majiteli klubů Martinem Strakou a Jaromírem Jágrem. "Byla to velká rána, když Strakovi spadl kámen ze srdce. Jinak by musel odpovídat na hodně nepříjemné otázky," psal ve svém komentáři pro Aktuálně.cz expert O2 TV Sport a bývalý útočník Jakub Koreis.

Kamarádskou pomoc bychom řešili pořád

Škodovka v přestřelce zvítězila 8:5 a rázně odmítla přátelskou spolupráci kamarádů z reprezentace či z New Yorku Rangers. Přesto si někteří dále myslí, že pokud mu to jeho situace dovolí, pomůže Jágrovi pro změnu Jiří Šlégr, první muž Litvínova, s nímž se Kladno střetne v posledním kole.

Bookmakeři tyto vazby při základní definici kurzu nezohlední. "Vždyť v každém klubu působí na trenérské nebo funkcionářské pozici kamarádi Jágra, Šlégra, spoluhráči z Nagana, NHL, národního mužstva. Mohli by si pomáhat všichni napříč extraligou, nedává to smysl," přemítá Hora.

"Ta úvaha je hodně na vodě, v extralize zná každý každého. Bookmakeři vychází i z vlastních zkušeností, ale na tuto teorii se skutečně přistoupit nedá," souhlasí Šrain. Nicméně pokud jí uvěří sázkaři a budou posílat ve velkém peníze na jednu či druhou stranu, bookmakeři zareagují.

"Práce bookmakera tkví v eliminaci rizika prohry sázkové kanceláře. Kurz je pro něj nástrojem, který to riziko ovlivňuje. Je to jeho úloha bez ohledu na to, jestli se hraje finále extraligy nebo divácky nezajímavý zápas dvou nejslabších týmů v prvním kole," vysvětluje tiskový mluvčí Fortuny.

Kladno včerejší výhrou nad Spartou přerušilo šňůru 11 porážek v řadě a dotáhlo se na třinácté Pardubice. Poslední čtyři kola extraligy by mohla být o to zajímavější a dramatičtější. Je jasné, že po odehrání dnešních šesti zápasů budou v boji o záchranu nadále namočené čtyři týmy.

Na O2 TV Sport 1 můžete od 18 hodin sledovat Kometu proti Liberci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy