Kladnu pomůže s udržením jedině vyšší moc, soudí Koreis. "Cinklý" zápas nikdy nehrál

Jakub Koreis
25. 2. 2020 14:27
Hokejový expert O2 TV Sport a bývalý extraligový útočník Jakub Koreis komentuje pro Aktuálně.cz dění ve spodku tabulky těsně před koncem základní části nejvyšší soutěže a přidává pohled k dohadům o domlouvání zápasů. "Nikdy se ke mně nic takového nedostalo," říká moderátor hokejového podcastu Bomby k tyči.
Kladenští hokejisté prohráli posledních 11 utkání v řadě a podle Jakuba Koreise sestoupí z extraligy.
Kladenští hokejisté prohráli posledních 11 utkání v řadě a podle Jakuba Koreise sestoupí z extraligy. | Foto: ČTK

V neděli večer byla ta rána slyšet po celé Plzni. Martinu Strakovi spadl kámen ze srdce. Jeho Škodovka dokázala v ostře sledovaném utkání doslova přestřílet Kladno a vyhrála 8:5.

Za normálních okolností by ten zápas zajímal jen fandy zúčastněných mužstev. Ale díky společné historii Straky a Jaromíra Jágra, majitelů obou klubů, se nabízela kamarádská výpomoc ze strany Plzně. Vzhledem k tomu, že poslední Kladno hraje o všechno.

Straka si oddechl. Plzeň získala důležité tři body a hlavně smetla ze stolu veškeré spekulace o předem domluveném výsledku utkání. Právě on by musel odpovídat na hodně nepříjemných otázek, kdyby Plzeň, jako absolutní papírový favorit, ten zápas nezvládla.

Musím říct, že osobně jsem se nesetkal s tím, aby nějaký zápas, jehož jsem byl součástí, byl předem domluvený. Nebo se to aspoň ke mně nedostalo. Možná jsem nikdy nebyl natolik důležitý hráč, abych byl k takové dohodě přizvaný. A upřímně, i když to může z mojí strany znít naivně, nevěřím, že jsem někdy hrál "cinklý" zápas.

Milan Nový, legenda kladenského hokeje, řekl 17. ledna v rozhovoru pro O2 TV Sport: "Do desítky budeme." Ve stejnou dobu majitel klubu Jaromír Jágr v médiích vysvětloval, proč by se měly náklady na extraligový hokej plošně snížit.

Uběhl měsíc a všechno je jinak. V desítce Kladno určitě nebude a pokud se nějakým zázrakem nezmátoří, budou mít Rytíři starosti prvoligové.

Před měsícem jsem takový vývoj nečekal. Výkony Kladna pro mě byly jedním z největších překvapení sezony. Mužstvo složené z neznámých a odložených hráčů bylo opravdu reálně ve hře o předkolo. V tu chvíli by nejspíš na náměstí v Kladně stavěli pódium a slavili skoro jak v Brně po zisku mistrovského titulu.

Teď ale Kladnu k záchraně extraligy pomůže jen vyšší moc. V posledním kole hrají Rytíři v Litvínově a znovu se nabízí spekulace, že jim klub Jiřího Šlégra může pomoct. To ale nebude potřeba, už nebude o co hrát.

Další týmy namočené v souboji o extraligovou příslušnost to už nejspíš zvládnou. Litvínovu se podařilo probudit v pravou chvíli. Stěžejní pro zlom byly dvě změny v kádru. Výměnou za Adama Jánošíka získal v Michalu Moravčíkovi, překvapivě lehce, jednoho z nejlepších extraligových obránců.

A absolutní jackpot trefili v Litvínově s Tomášem Pospíšilem. Ten během
své extraligové kariéry střídal období výrazné ofenzivní produktivity s mnohem skromnějšími pasážemi. Verva ho teď angažovala v tu pravou chvíli. Vyhráno ještě nemá, ale je na dobré cestě k záchraně.

V úterý může Litvínov v podstatě rozhodnout o setrvání v extralize v domácím dohrávaném zápase proti Hradci Králové.

Ve Vítkovicích si pochvalují příchod Jana Hrušky z Brna. Výměnou za Šimona Stránského a Daniela Krenželoka získali Ostravané v Hruškovi jednoznačně lepšího hráče. I díky němu se Vítkovice v poslední době překvapivě vzepřely Brnu, Třinci a Plzni a už mohou být v klidu. Naopak, při hodně dobré konstelaci by ještě mohly promluvit do boje o předkolo.

Pardubice byly pro mě jasný kandidát na sestup, ale příchod Michala Vondrky jako by vše v dobré obrátil. Pro Pardubice to určitě nebylo levné, k tomu se musely ještě Vondrkovi zavázat na další sezonu.

To nejdůležitější je však záchrana a Dynamo se k ní blíží. Z posledních deseti zápasů, přesně od Vondrkova příchodu, odcházeli Pardubičtí z ledu jen dvakrát bez bodu. Ještě je čeká těžký závěr, ale zvládnou to.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy