Dělová rána, ale i pletky s mafií a vyhazov po nočním tahu. Dynamo vítá bouráka AK-46

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
22. 1. 2021 5:55
Má na kontě padesátibodový ročník v NHL, unikum ze světových šampionátů, ale také maléry mimo led. Pardubice vítají útočníka s pestrou minulostí a doufají, že oživí svou výjimečnou ránu. Andrej Kosticyn do čtvrtečního duelu v Karlových Varech ještě nezasáhl, v průběhu zápasu pak Dynamo oznámilo další věhlasnou akvizici, ruského gólmana Konstantina Barulina, mistra světa z roku 2012.
Montreal draftoval Andreje Kosticyna v roce 2003 v prvním kole, Bělorus však vydržel v NHL jen do 27 let.
Montreal draftoval Andreje Kosticyna v roce 2003 v prvním kole, Bělorus však vydržel v NHL jen do 27 let. | Foto: ČTK

Andrej Kosticyn navlékne dres s oblíbeným číslem 46 a v 35 letech se poprvé vrhl do evropské soutěže mimo KHL a běloruskou ligu. Mělo by se tak stát v neděli od 14 hodin v zápase Pardubic proti Kometě před kamerami ČT2.

Běloruský forvard budil pozornost od začátku kariéry. V roce 2003 dosáhli s krajanem Vadimem Karagou unikátního prvenství. Stali se prvními hokejisty, kteří v jedné sezoně reprezentovali svou zemi na "áčkových" mistrovstvích světa dvacítek, osmnáctek i dospělých.

Dodnes tento počin zopakovali jen Kevin Fiala a Jack Hughes.

Nabitý rok 2003 přinesl Kosticynovi ještě místo v organizaci Montrealu, který po mladíkovi z východní Evropy sáhl hned v prvním kole draftu. Už tehdy se dobře vědělo především o střeleckém potenciálu hráče, jenž desátým místem na dražbě talentů předčil Getzlafa či Bergerona.

Ještě před nástupem do NHL jako by Kosticyn vzkázal, že si z nejlepší světa soutěže nesedne na zadek. V den draftu byl skautem Anaheimu Alainem Chaineym spatřen při oblíbené kratochvíli, kouření cigarety.

Canadiens neměli s obrušováním Kosticynova talentu jednoduchou práci. V každé z prvních tří sezon v organizaci odehrál více zápasů na farmě v Hamiltonu než za Montreal. Až v ročníku 2007/08 se konečně usadil nahoře a zažil životní sezonu.

Andrej Kosticyn v době svých začátků v Kanadě.
Andrej Kosticyn v době svých začátků v Kanadě. | Foto: fishbowlblog.com

To už se v kabině Canadiens sešel s bratrem Sergejem, mladším o dva roky. Andrej získal v nejtučnější sezoně 53 bodů v základní části a dalších osm přidal v play off. Sergej zakončil premiérový rok v NHL se solidními 27 body v základní části a osmi ve vyřazovací fázi.

Oba těžili z přirozené spolupráce. Sergej jako šikovný nahrávač většinou připravoval pozice, kanonýr Andrej pálil. V rozhodujícím zápase prvního kola play off 2008 smetli "bratrským hattrickem" Boston.

Kosticynovi se v hokejové kolébce zabydleli, ale kdo čekal pouze idylku, mýlil se. Záblesky geniality na ledě střídali s momenty, kdy vypouštěli souboje, hráli otráveně. Zejména trenér Jacques Martin měl problémy svéhlavé duo ukočírovat.

V roce 2009 se běloruští bratři zapletli do velkého maléru, jejich jména byla spojována s drogovým mafiánem Pasqualem Mangiolou. Kauza se dotýkala i českého obránce Montrealu Romana Hamrlíka, ovšem ten neměl s Mangiolou tak těsné vazby jako Kosticynovi.

Jim měl mafián zajišťovat přísun alkoholu, žen či luxusních aut. Byli s ním mnohokrát viděni v barech i na stadionu. Mangiola měl dokonce přístup ke kreditním kartám Bělorusů.

Sergeje, z jehož tréninkové morálky byl kouč Martin čím dál více zoufalý, vyměnili Canadiens do Nashvillu v roce 2010. Starší Andrej ho následoval o rok později, nicméně u Predators pak dohrál pouze sezonu 2011/12.

A nebyl to obyčejný konec angažmá. Andrej Kosticyn s ruským parťákem Alexandrem Radulovem porušili před třetím utkáním druhého kola play off večerku a v den duelu se vrátili z nočního tahu až kolem čtvrté ranní hodiny. Nashville oba okamžitě suspendoval, sérii proti Phoenixu ztratil 1:4 a éra Andreje Kosticyna v NHL se uzavřela.

Po částečné výluce na podzim 2012 už se starší Kosticyn do zámoří nevrátil. V KHL postupně vystřídal Čeljabinsk, Soči, Nižnij Novgorod, Kunlun, Dinamo Minsk a Nižněkamsk. Ve třiceti letech se pokoušel o comeback, ale zájem v NHL nevzbudil.

S počtem 447 zápasů v NHL (včetně play off) patří mezi extraligovými hráči na pátou pozici za Romana Poláka, Vladimíra Sobotku, Ladislava Šmída a Milana Jurčinu. Potenciál hráče draftovaného v prvním kole a útočníka s obrovským talentem však zdaleka nenaplnil celý.

Také v KHL nashromáždil bezmála 450 zápasů, desetkrát si s Bělorusy zahrál na seniorském MS. Ale ani v národním týmu nebylo Kosticynovo chování vždycky vzorové. Před šampionátem v roce 2013 ho trenérem vyřadil, když dorazil do tréninkového kempu o dva dny později.

S pošpiněnou pověstí přišli do Pardubic vloni také ruský zadák Stěpan Zacharčuk, který v KHL skončil poté, co utekl od dopravní nehody, nebo kanadský útočník Anthony Camara, jenž má v zápise rvačku s koučem a sex s nezletilou dívkou, kvůli čemuž ho propustili ze švédského HV71.

Hokejově oba pomohli. Zacharčuk v minulém ročníku výrazně přispěl k záchraně Pardubic v extralize, byť momentálně hraje na hostování jen v první lize v Kladně. Po příchodu Camary v aktuální sezoně se Dynamo zvedlo a Kanaďan je nejproduktivnějším hráčem týmu.

Podaří se podobné terno i s Kosticynem? Mimochodem ve stejný den, kdy se starší bratr dohodl s Pardubicemi, se na scénu vrátil i Sergej. Po operaci zad a vynechané sezoně 2019/20 se přidal k týmu Bratislava Capitals v mezinárodní ICE Hockey League (dříve EBEL).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy