Obr Jurčina věší na mantinely soupeře Sparty. Někde si dinosaurů váží, směje se

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 1. 2021 6:01
Mohlo se zdát, že v Německu dohrává bohatou kariéru, ale Milan Jurčina zaujal i ve Spartě. Obránce starého střihu, urostlý a tvrdý, patří v 37 letech mezi přední extraligové persony. V 37 letech má úchvatné hokejové CV s adresami v NHL i po celé Evropě, avšak mistrovský titul mu schází. Slovenský obr má stále dost chuti a energie to změnit.
Sparťan Milan Jurčina patří se 193 centimetry a 120 kilogramy k nejurostlejším hráčům v extralize.
Sparťan Milan Jurčina patří se 193 centimetry a 120 kilogramy k nejurostlejším hráčům v extralize. | Foto: ČTK

Po příchodu ze zámoří do Evropy jste říkal, že si chcete hokej hlavně užívat. Jak se vám líbí v české extralize?

Už jsem si ji krátce vyzkoušel v sezoně 2012/13, kdy byla v NHL výluka a hrál jsem za Chomutov. Pak jsem se domlouval s Tampou a Ottawou, ale padlo to a zavřel jsem za sebou všechny brány do Ameriky. Po sedmi letech jsem se do extraligy vrátil a hodně si to pochvaluju. Hraje se tady vyspělý hokej, navíc právě na Spartě je skvělé zázemí, což mi rozhodně přidává na spokojenosti.

V neděli jste v zápase proti Třinci pobavil gólem z vlastního obranného pásma. Vtipkovali jste o tom pak se spoluhráči v kabině?

Ani ne. I takový gól padne, stalo se. Chtěli jsme hrát po vhazování určitý signál a dostat se co nejrychleji do útočného pásma. Škoda, že jsme v tom zápase neuhráli více bodů, nakonec to stačilo pouze na jeden.

Budete to teď častěji zkoušet na branku z takové dálky?

Máte pravdu, že v Třinci jsem na branku mířil, ale ani v koutku duše mě nenapadlo, že by to mohlo projít. A prošlo. Nevím, když budeme podobné signály hrát, můžu to na branku zkoušet. Ale asi ne s tím, že vstřelím gól.

Hokej si užíváte, jste spokojený, na druhou stranu Sparta čeká hodně dlouho na domácí úspěch. Cítíte v klubu velká očekávání?

Vím o tom, že poslední titul Sparta získala před čtrnácti lety. Teď máme velmi kvalitní mančaft a sezona se vyvíjí výborně, jsme první. Ale pořád chceme jít potichoučku, pokorně od zápasu k zápasu, stále tvrdě makat. Teprve jsme v půlce sezony, uvidíme, co bude. V play off budou všichni na stejné startovní čáře, postupně si budeme muset zvyknout na hokej, jaký se v play off hraje.

Vy máte za sebou krásnou kariéru s 451 zápasy v NHL, účastmi na velkých akcích za národní tým a spoustu let v nejlepších evropských ligách. Titul vám však chybí. Je to pro vás i v 37 letech značný hnací motor, vyhrát poslední zápas v sezoně?

Samozřejmě, tak to má každý profesionální sportovec. V týmovém sportu je to hodně ceněné, velice mě to láká. Se Spartou uděláme všechno pro to, aby se nám podařilo vyhrát titul.

Říkal jste, že se v extralize hraje vyspělý hokej. Nezaostává podle vás za KHL, finskou nebo švýcarskou ligou, kde jste působil?

To bych neřekl. Když Češi udělají výběr z extraligy a pošlou ho na Karjala Cup, Channel One Cup nebo tyto podobné turnaje, hrajete s Rusy, Švédy i Finy vyrovnané partie. To je hezký důkaz, že se tady hraje dobrý hokej.

Extraligoví hráči s nejvíce starty v NHL:

1. ROMAN POLÁK (Vítkovice) - 877 (St. Louis, Toronto, San Jose, Dallas),

2. VLADIMÍR SOBOTKA (Sparta) - 599 (Boston, St. Louis, Buffalo),

3. LADISLAV ŠMÍD (Liberec) - 583 (Edmonton, Calgary),

4. MILAN JURČINA (Sparta) - 451 (Boston, Washington, Columbus, Islanders),

5. ANDREJ KOSTICYN (Pardubice) - 447 (Montreal, Nashville).

*Poznámka: Číslo zahrnuje i utkání v play off NHL.

Na druhou stranu český hokej rekordně dlouhou dobu čeká na reprezentační úspěch. Poslední medaile se datuje k roku 2012.

Přiznám se, že to podrobně nesleduju. Na velkých akcích se trenéři snaží stavět týmy z hráčů, kterým se daří, berou posily ze zahraničí. Ale jak už jsem říkal, podle mě se Češi stále mohou měřit s hokejovými velmocemi.

Musel jste si na extraligu dlouho zvykat s vaším osobitým tvrdým stylem hry? Jak vnímáte zdejší metr rozhodčích?

Je to něco jiného, než na co jsem byl zvyklý. Rozhodčí jsou od toho, aby nastavili meze, odkud pokud. My to musíme dodržovat. Když je člověk trochu vyšší jako já, musí si dávat více pozor na ruce, lokty. Musím to respektovat, takový je prostě hokej. Vždy to byl kontaktní sport.

Takže jste nemusel ubrat na tvrdosti?

Hokej zkrátka tvrdý je. Mantinely jsou k tomu, abyste o ně ometli puk nebo abyste na ně přitlačili soupeře. Ano, v některých situacích je třeba ubrat, aby to nebylo moc agresivní, abyste neoslabil svůj tým.

Urostlí hráči vašeho typu v hokeji pomalu mizí, spíš než na tvrdost se sází na rychlost a dovednosti v rychlosti. Vy přesto dokážete ze svých parametrů na ledě učinit výhodu.

Hraju tak celou kariéru, hrál jsem tak i v NHL. Dnes je trend jiný, ale my "dinosauři" jsme pořád někde chtění a vážení. Stále existují mužstva, která chtějí mít ve výběru i takové hráče.

Když jste se vracel z Ameriky, plánoval jste projít co nejvíce soutěží v Evropě. S výjimkou švédské ligy se dá říct, že jste to splnil. Baví vás poznávat nová místa?

Chtěl jsem ochutnat každou kvalitní ligu. Když jsem na podzim 2019 přišel do Prahy, o několik dní později se agentovi ozval švédský klub. Ale už jsem byl ve Spartě asi tři dny, nebylo co řešit. Tady jsem momentálně spokojený, ale líbilo se mi všude. Rád jsem poznával hokejovou kulturu v cizích zemích.

Dá se vypíchnout, kde v Evropě se vám líbilo nejvíce?

Asi nemůžu říct jedno konkrétní místo. Moc se mi líbilo ve Finsku, v Turku a v Raumě. Riga je také velmi pěkné město. To samé se dá říct i o Norimberku, navíc německá soutěž je dost kvalitní, byť jí někteří lidé nedávají velký kredit. Hraje tam hodně Kanaďanů, má dobrou úroveň. Všude jsem poznal nové spoluhráče, nové kamarády.

V NHL vám nejvíce sedl Washington, kde jste si zahrál po boku Alexandra Ovečkina a dalších velkých hvězd?

Sedlo mi to i v Bostonu a New Yorku, krátce jsem hrál i za Columbus. Je pravda, že ve Washingtonu jsme měli opravdu nabouchaný kádr, vkládaly se do něj velké naděje. Když už se dostanete do NHL, není to o tom, že byste si měli nějak vybírat. Servis je tam všude na skvělé úrovni.

Poznal jste v Evropě, co dělají ve Finsku a Německu dobře, že se jim daří vychovávat talentované mladíky a jejich hokej jde nahoru?

V Německu hodně sází na tu kartu, že jejich hráči rostou vedle hokejistů ze zámoří, vedle zkušených borců z NHL. Myslím, že se to vyplácí, odraz dlouhodobé práce Němců byl poznat na olympiádě v Koreji, kde získali stříbro. V Norimberku jsem viděl, jak trenéři, a jsou tam i čeští trenéři, pečlivě pracují s malými dětmi. Tak, aby je hokej opravdu bavil. Finové tvrdě makají v posilovně, pilují bruslení na různých trenažérech. Mají navíc hokejové IQ a v NHL je jich stále více a více.

Co dělají lépe oproti Čechům a Slovákům, kteří pozici mezi špičkou vyklízejí a hokejistů v NHL jim pořád ubývá?

Češi jsou na tom daleko lépe než my, skoro na jedné ruce se dá spočítat, kolik Slováků pravidelně hraje NHL. Co dělat lépe, to je dost citlivé téma a asi to není otázka na mě. Nechtěl bych nikomu mluvit do řemesla, nikomu ublížit. Jednoduše neznám odpověď na tuto otázku.

Vy sám máte ambici věnovat se po kariéře trenérské práci?

To zatím nevím, nepřemýšlím nad tím. Pořád mám v sobě dostatek energie, pořád si chci sám zahrát hokej.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Na Vsetínsku hoří les v nepřístupném terénu, hasiči nasadí vrtulník

V obci Hošťálková na Vsetínsku hoří pět let starý les. Je v nepřístupném terénu na ploše asi 150krát 150 metrů. Bude i letecké hašení vrtulníkem, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř.

"Požární poplach byl vyhlášen 14 jednotkám hasičů. V této chvíli je na místě devět jednotek. Plnicí místo je vytvořeno na hřišti v Ratiboři. I když na místě fouká vítr, hranici požáru se daří držet. Místo požáru je rozděleno do tři bojových úseků," uvedl mluvčí. Vodu hasiči odebírají z vodovodního řadu v Ratiboři.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy