Praha - Smutná zpráva zasáhla v pondělí dopoledne český fotbal. Ve věku 84 let po dlouhé nemoci skonal první český držitel Zlatého míče a vicemistr světa z roku 1962, legendární Josef Masopust. O jeho úmrtí informoval Český rozhlas.
Podle tiskové zprávy, kterou rozeslal médiím Klub přátel Josefa Masopusta, zemřel v jedenáct hodin dopoledne ve svém dejvickém bytě, uprostřed kruhu svých nejbližších.
Vizitka hodná obdivu
Masopust byl dlouhá léta oporou pražské Dukly a tučným písmem se zapsal do dějin československého, resp. českého fotbalu. V roce 1960 pomohl národnímu mužstvu k třetímu místu na mistrovství Evropy ve Francii a o dva roky později patřil ke klíčovým hráčům stříbrného týmu na světovém šampionátu v Chile.
Za své vynikající výkony byl jako první fotbalista z Československa i celé východní Evropy v roce 1962 oceněn Zlatým míčem, který se uděluje nejlepšímu hráči starého kontinentu. V dresu národního mužstva sehrál v letech 1954 – 1966 celkem 63 zápasů, dvakrát nastoupil za vybrané mužstvo světa a jednou za vybraný tým Evropy. Závěr své bohaté fotbalové kariéry strávil v Belgii. Je to vizitka hodná obdivu.
Po skončení své hráčské kariéry byl Masopust úspěšný i jako trenér. V roce 1978 dovedl k mistrovskému titulu brněnskou Zbrojovku a v letech 1984 – 1987 vedl národní mužstvo Československa. Úspěšná byla i jeho zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii. V roce 2000 byl zvolen českým fotbalistou století.
Smutné vzpomínky "Chilanů“
Z chilských vicemistrů světa zůstalo jen šest žijících pamětníků. Jedním z nich je Václav Mašek, který o Masopustovi mluví v superlativech. "Byl o deset let starší, ale ke mně se choval vždy velice pěkně. Učil jsem se od něj, protože uměl doslova všechno, co zdobí geniálního fotbalistu. Byl skvělý technik i výborný střelec. Úžasná pak byla jeho hlava, která dokázala vymyslet až neuvěřitelné věci. Ty nejlepší vzpomínky mně na něj zůstanou i jako na skvělého člověka. I když jsme byli každý z jiného klubu, tak jsme byli stále ve styku, uměl vždy dobře poradit,“ řekl v pondělí Aktuálně.cz někdejší sparťanský útočník.
Bývalý špičkový brankář Ivo Viktor hrál s Masopustem v týmu Dukly pět let. "Jeho obrovské fotbalové umění dokumentují nejlépe všechna jeho významná ocenění. Díky svému myšlení byl úžasným fotbalistou na úrovni Pelého či Cruyffa. Jsem o 11 let mladší, takže se pro mě stal velkým vzorem, a to doslova ve všem. Byl totiž osobností nejen na hřišti. Na našich cestách dokázal zpěvem či anekdotami pobavit celou výpravu a díky své jazykové znalosti zařídit vše potřebné i na zahraničních zájezdech. Bude mi, a nejen mně, moc chybět,“ řekl Aktuálně.cz.
Obdivovali ho i v zahraničí
Josefa Masopusta uznávali a obdivovali i nejvýznamnější světoví fotbalisté. Brazilec Pelé, oceňovaný Masopustem za nejlepšího fotbalistu všech dob, o něm mj. řekl: "Hrál jako Brazilec a choval se, jako by se narodil u nás. S míčem byl opravdu skvělý.“
Jen slova chvály míří na Masopustovu adresu z úst Michela Platiniho, současného šéfa UEFA, který dokonce o víkendu Masopusta na smrtelném loži navštívil. "Narodil jsem se v době, kdy už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor.“
"Velký fotbalista, skvělý člověk, dobrý přítel,“ tvrdil zase legendární Portugalec Eusébio. A ještě Němec Uwe Seeler: "Masopust byl Pelé českého fotbalu. Hrál výborně, střílel i góly, byl to prostě skvělý hráč. Věděl přesně, co má s míčem udělat, a hlavně to vždy udělal správně. Byl to výtečný fotbalista světového formátu, kterého jsem si nesmírně vážil. A velký kamarád.“
Je samozřejmě velké umění vyniknout. Ale ještě cennější je zůstat i přes obrovský věhlas a celosvětovou slávu sám sebou. A takový byl Josef Masopust, čestný sportovec a opravdový rytíř fotbalových trávníků.