Pelé

Fotbalový stadion Maracaná ponese Pelého jméno

Světoznámý stadion Maracaná v Brazílii ponese jméno fotbalové legendy Pelého. Zákonodárný sbor státu Rio de Janeiro v úterý rozhodl, že fotbalový svatostánek bude mít nový oficiální název Estádio Edson Arantes do Nascimento - Rei Pelé (Stadion Edsona Arantese do Nascimenta - krále Pelého).

Nyní osmdesátiletý Pelé na Maracaná odehrál mnoho zápasů v dresu brazilské reprezentace. V roce 1969 na něm vstřelil v utkání Santosu proti místnímu Vasco da Gama 1000. gól své kariéry.

Stadion hostil rozhodující zápasy mistrovství světa 1950 a 2014 či slavnostní zahájení olympijských her 2016. Dlouhá léta nese oficiálně jméno Mária Filha, novináře, jenž se ve 40. letech minulého století zasloužil o jeho vybudování.

Zástupci státu uvedli, že přejmenován by měl být pouze fotbalový stadion, přičemž sportovní komplex okolo něj by si mohl ponechat svůj dosavadní název. Samotní Brazilci nazývají stadion pouze Maracaná podle čtvrti, v níž leží.

Přejmenování, které nemá všeobecnou podporu fotbalových fanoušků, musí ještě schválit guvernér státu Rio de Janeiro. Někteří lidé podle agentury Reuters tvrdí, že tuto poctu si více zaslouží Mário Filho. Jiní kritici zase říkají, že by měl stadion nést jméno někoho z Ria - Pelé totiž pochází ze státu Minas Gerais a většinu života prožil ve státu Sao Paulo.

Zdroj: ČTK
Pokračovat